Panorama. Seimas spręs, kaip vyresnius žmones išlaikyti dirbančius: svarstoma subsidija

Seimas spręs, kaip vyresnius žmones išlaikyti dirbančius. Vyriausybė siūlo įteisinti subsidiją į prastovą išleisto 60-metį perkopusio darbuotojo užmokesčiui. Taip norima stabdyti senjorų atleidimus, be to, išmoka esą skatintų neimti išankstinės pensijos. Profsąjungų teigimu, pusmetį ar trumpiau subsidija tikrai turėtų padėti vyresniam žmogui išlikti darbovietėje, bet vėliau darbo vietos ji neišgelbės.

Į parlamentaro Audrio Šimo balsavimo gesto istoriją sureagavo Izraelio ir Vokietijos ambasadoriai. Diplomatai viliasi, kad keldamas ranką Seimo narys nenorėjo parodyti slaptos potekstės ir priminė, kad apie nacizmą juokauti negalima. Valdančiosios Seimo „valstiečių“ frakcijos narys per Seimo posėdį atsiprašė, kad jo balsavimas galėjo priminti nacių saliutavimą. „Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis savo partijos kolegos nesmerkia ir užsipuolė A. Šimo elgesio kritikus.

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius pirmadienį apklaustas kaip liudytojas Specialiųjų tyrimų tarnybos atliekamame tyrime, kuriuo aiškinamasi aplinkybes dėl jo namo renovacijos sandorių. Tarnyba atlieka ikiteisminį tyrimą dėl galimo papirkimo ir kyšininkavimo, įtarimai niekam nepareikšti. Tuo metu prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad susisiekimo ministras nebegali užsiimti tiesiogine veikla, nes visą laiką turi kalbėti apie savo problemas.

Sveikatos apsaugos ministerija atsisako finansuoti pusketvirtų metų berniuko gydymą nuo itin retos genetinės ligos – Diušeno raumenų distrofijos. Ministerijos sprendimu suabejojo Seimo kontrolierių tarnyba, kuri pradėjo tyrimą. Į teismą kreipėsi ir pati šeima. Ministerija interviu atsisako kalbėti apie konkrečią šeimą, bet nurodo, kad norint gauti finansavimą labai retoms ligoms gydyti, reikia atitikti tam tikrus kriterijus.

Statistikos departamentas planuoja pradėti rinkti informaciją apie koronaviruso infekcijos paplitimą šalyje. Bent kartą per savaitę gyventojų anonimiškai bus prašoma aprašyti savijautą, ar nepasireiškia ligos simptomai, o galbūt jaučiasi nesaugūs darbe. Esą tai padės laiku pastebėti viruso židinius. Specialistai nauda abejoja ir baiminasi, kad sunkiai technologijas perprantantys valdininkai nežengtų kitų šalių pavyzdžiu ir programėlėmis nepradėtų sekti užsikrėtusiųjų.

Europos valstybės lengvina karantino taisykles. Didžioji dalis Prancūzijos nuo vasaros pradžios žengs į antrąjį suvaržymų švelninimo etapą. Bus atidaromi teatrai, sporto klubai, kavinės, restoranai. Paryžiuje pietauti bus galima tik terasose. Didžiausiame šalies koronaviruso židinyje liks griežtesni ribojimai. Jungtinėje Karalystėje nuo birželio pirmosios galės susitikti šešių žmonių grupės. Pasaulyje plintant koronaviruso infekcijai auga netekčių skaičiai. Jungtinėse Valstijose COVID-19 nusinešė daugiau nei 100 tūkst. žmonių gyvybes. Brazilijoje mirčių skaičius perkopė 25 tūkst.

Europoje stabilizuojantis koronaviruso protrūkiui laisvėja šalių sienų suvaržymai. Į Kroatiją jau gali atvykti dešimties Europos šalių piliečiai. Šiame sąraše: Baltijos šalys, Čekija, Austrija, Vokietija, Slovėnija, Slovakija, Lenkija, Vengrija. Sienos atvertos valstybėms, kuriose panaši epidemiologinė padėtis. Jų piliečiams nereikės deklaruoti atvykimo priežasties. Prieš kelionę bus galima pateikti savo asmens duomenis specialiai sukurtoje interneto svetainėje – dėl to trumpiau reikės laukti pasienyje. Kroatijoje registruota maždaug 100 COVID-19 sukeltų mirčių. Užsikrėtusiųjų apie 2 tūkst. Apie atviresnes sienas skelbia ir Estija. Šalies užsienio reikalų ministras sako, kad nuo birželio pirmosios į šalį be privalomo keturiolikos dienų karantino galės atvykti žmonės iš šešiolikos Šengeno erdvės šalių.

Patvirtinti nauji elektros ir dujų tarifai antrajam pusmečiui. Elektra nuo liepos buitiniams vartotojams turėtų vidutiniškai pigti dešimtadaliu, o dujos – penktadaliu. Vis dėlto elektra pigs mažiau, nei pabrango šių metų pradžioje, nors pavasarį didmeninės elektros kainos buvo žemiausios istorijoje.

Kinijos parlamentas pritarė sprendimui priimti Honkongo nacionalinio saugumo įstatymą. Protestų už demokratiją organizatoriai šį žingsnį vadina Honkongo autonomijos pabaiga. Pekinas tikina, kad įstatymu stabdys teroristų veiklą, kritikai teigia, jog Kinija atims miesto autonomiją ir įstatymu malšins demokratijos siekį.

Alytaus miesto taryba, spaudžiama bendruomenių, atšaukė švietimo įstaigų pertvarką. Bendruomenės savivaldybę dėl pertvarkos yra padavusios į teismą.

Kultūra. Lenkijoje, Žalgirio mūšio lauke šalia Olštyno, minint 610-ąsias metines bus pastatytas paminklinis akmuo. Į Griunvaldo lauką Lenkijos link paminklinis akmuo pajudėjo iš Utenos rajono, Sirutėnų kaimo. Iki Kalvarijos pasienio kontrolės punkto į Lietuvos kariuomenės vilkiką pakrautą keturiolikos tonų atminimo akmenį lydėjo Aukštaitijos krašto ir Lietuvos kariuomenės baikeriai. Pergalės prieš kryžiuočius atminimo ženklą iškalė liaudies meistras Valentinas Šimonėlis. Įamžinti 610-ąsias Žalgirio mūšio metines Griunvaldo lauke iniciatyvos ėmėsi Lietuvos bajorų karališkoji sąjunga, Vilniaus karininkų ramovė ir kariuomenės rezervo karių asociacija. Prieš 610 m. birželio 3-iąją iš Trakų į lemiamą kovą prieš Kryžiuočių ordiną pajudėjo 40 pulkų iš aštuoniolikos Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemių. Jiems vadovavo kunigaikštis Vytautas Didysis.

MO muziejus paskelbė vasaros sezono pradžią ir pristatė dar tris mieste prabilsiančias skulptūras. Jos prisijungs prie šeštus metus vykstančio „Kalbančių skulptūrų“ projekto.

Ved. Jovita Vitkauskė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau