Panorama. Nors ir ketinama atverti kultūros erdves, Vyriausybė sako, kad viskas priklausys nuo viruso plitimo

Krizės malšinimas – pinigais statyboms. Beveik 94 mln. eurų iš Vyriausybės pasiskolintų pinigų COVID-19 sukeltai krizei malšinti teko švietimo sektoriui. Beveik visi šie pinigai paskirstyti švietimo įstaigų atnaujinimui ir remontui. Pusantro milijono eurų iš šio pyrago atriekiama mokytojų darbo vietų kompiuterizavimui. Tokio pinigų skirstymo kritikai sako, kad nutarta krizę malšinti betonuojant pamatus ir perdažant sienas, užuot galvojus apie švietimo kokybę.

Koronaviruso plitimas. Vilniaus apygardos prokuratūra trečiadienį pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo kovos su epidemijomis ar užkrečiamomis ligomis taisyklių pažeidimo bei tarnybos pareigų neatlikimo Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje. Kaip pranešė prokuratūra, toks sprendimas priimtas išnagrinėjus antradienį gautą Nacionalinio visuomenės sveikatos centro pareiškimą dėl šioje gydymo įstaigoje nustatytų visuomenės sveikatos saugą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimų, manoma, turėjusių įtakos COVID-19 infekcijos išplitimui.

Kultūros renginių organizavimas. Meno įstaigoms teikiamas planas, kaip nuo birželio galėtų būti organizuojami renginius viešose ir uždarose erdvėse. Galutiniai sprendimai priklausys nuo to, kokia bus situacija dėl COVID-19 plitimo ir ar bus pratęstas karantinas. Nacionalinio simfoninio orkestro vadovas Modestas Pitrėnas teigia nesuprantantis, kodėl renginiai ribojami: teatrų salėse reikės laikytis nemažų atstumų, kai kavinės pilnos žmonių be kaukių.

Nesutarimai dėl ES ekonomikos plano. Prancūzijos vadovas Emmanuelis Macronas ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel vėl užkūrė prancūzų ir vokiečių Europos projekto „variklį“, drauge pristatę labai ambicingą ekonomikos atsigavimo po krizės planą, nors priešaky laukia nelengvas kelias. E. Macronas ir A. Merkel, kurių santykius temdė nesutarimai keliais svarbiais klausimais, atidėjo į šalį nuomonių skirtumus ir pirmadienį drauge pasiūlė įsteigti 500 mlrd. eurų fondą koronaviruso pandemijos paralyžiuotai ekonomikai gaivinti.

Europos Komisijos rekomendacijos Lietuvai. Europos Komisija (EK) prognozuoja, kad Lietuvoje nebus pilnai panaudotos Vyriausybės paskelbtos biudžetinės priemonės, skirtos suvaldyti koronaviruso sukeltą krizę. Skelbdama kasmetines rekomendacijas, Komisija įvertino Lietuvoje numatomą mokesčių atidėjimą, papildomą finansavimą medicinos atsargoms pirkti, subsidijas darbo vietoms išlaikyti ir socialines išmokas savarankiškai dirbantiems asmenims ir darbuotojams, nukentėjusiems nuo COVID-19 krizės.

„Maisto bankas“ nesurinko 240 tonų maisto. Trečiadienį Vilniuje prasideda „Maisto banko“ akcija, kviečianti gyventojus dalytis per karantiną sukauptomis maisto atsargomis. „Maisto banko“ autobusiukas mėnesį važinės po Lietuvą ir rinks ilgo galiojimo produktus.

Koronavirusas pasaulyje. Rusija ir Brazilija skelbia rekordinius paros mirčių skaičius nuo COVID-19. Tuo metu JAV prezidentas Donaldas Trumpas sako, kad susirgimų skaičius, perkopęs pusantro milijono, yra netgi garbės ženklas, neva atspindintis platų testavimą. Ispanijos premjeras siekia dviem savaitėms pratęsti nepaprastąją padėtį, bet opozicija sako, kad būtų neatsakinga toliau varžyti ekonomiką. Šalis bruzda, ypač Madridas ir Barselona.

Rusija tikisi nutiesti „Nord Stream“. Rusija pareiškė, kad tikisi užbaigti ir antrąją dujotiekio „Nord Stream“ atšaką Baltijos dugnu, po Vokietijos sprendimo netaikyti vamzdynui išimties iš Europos taisyklių. Liko vos 160 kilometrų ir mėnesis darbų, bet gruodį dėl Amerikos sankcijų pasitraukė Šveicarijos bendrovė. O Vokietijos reguliavimo agentūra penktadienį nusprendė netaikyti išlygos iš Europos taisyklių, nors Berlynas pernai gegužę pats jos siekė intensyviomis derybomis. Taisyklės numato, kad dujų tiekėjui negali priklausyti ir vamzdynai, taigi „Gazpromui“ teks ieškoti brangesnių išeičių. Vokietija – didžiausia jo klientė Europoje.

Poilsiautojai iš Lietuvos grįžta į Jūrmalą. Atsinaujinus galimybei keliauti tarp Baltijos valstybių, Latvijos kurortų viešbučius ir restoranus gelbsti pamažu grįžtantys ir lankytojai iš Lietuvos. Tačiau jų situacija išlieka sudėtinga, o visos viltys – vasarą, nes atvykstantys pirmieji poilsiautojai pripažįsta, kad atostogų planai sujaukti, todėl daugelis ketina atostogauti Baltijos šalyse. Augustino Šemelio reportažas iš Latvijos.

Onos Grigaitės paroda. Bažnytinio paveldo muziejus nuo rytojaus kviečia į keramikės Onos Grigaitės parodą „Dar šiek tiek aukos“. Menininkė darbus eksponuoja greta nuolatinėje ekspozijoje esančių Katedros lobyno eksponatų ir kviečia permąstyti krikščioniškos ikonografijos simbolius, jų prasmes.

Mirė skulptorius A. V. Ambraziūnas. Gegužės 7 dieną nesulaukęs 87-ojo gimtadienio mirė skulptorius Alfonsas Vincentas Ambraziūnas, trečiadienį pranešė Lietuvos dailininkų sąjunga.

Ved. Marijus Žiedas.