Laba diena, Lietuva. Pandemijos padariniai: kaip COVID-19 paveiks nuo turizmo priklausomą Graikiją?

Parama nukentėjusiems nuo COVID-19. Seimui ketvirtadienį patvirtinus pagalbos priemonių po karantino paketą, viena iš priemonių, padėsianti dėl pandemijos darbo netekusiems asmenims – 200 eurų darbo paieškos išmoka. Ekonomistai sako teigiamai vertinantys parlamento priimtą sprendimą ir vadina tai viena taikliausių paketo priemonių. Kita vertus, pastebima ir diskutuotinų niuansų. Apie tai „Laba diena, Lietuva“ laidoje pokalbis su SEB banko ekonomistu Tadu Povilausku bei ekonomistu Romu Lazutka.

Medžioklė su lankais – (ne)įteisinta. Pirmadienio rytą aplinkos ministras Kęstutis Mažeika pradėjo premjero Sauliaus Skvernelio kabinete. Pastarasis K. Mažeiką išsikvietė po to, kai šis pasirašė įsakymą dėl leidžiamos medžioklės su lankais, nors Seimas jau anksčiau tam nepritarė. K. Mažeika po susitikimo su premjeru sakė pirmiausia norintis atsiprašyti visų, kurie „buvo suklaidinti“.

Aviacijos ateitis miglota. Trečiadienį Latvijos oro bendrovė planavo pradėti skrydžius tarp Rygos ir Vilniaus, tačiau šių planų teko atsisakyti. Latvijai pratęsus nepaprastąją padėtį iki birželio 9 dienos, atidedamas pirmasis skrydis tarp Latvijos ir Lietuvos sostinių. Kas laukia pasaulio aviacijos? Apie tai pokalbis su užsienio naujienų redaktoriumi Justinu Vainilavičiumi.

Karantinas jaukia emigrantų planus. Jungtinėje Karalystėje apribojimai dėl koronaviruso pandemijos galios bent iki birželio 1-osios, sekmadienį pranešė premjeras Borisas Johnsonas, pristatęs atsargius planus, kaip bus švelninamas prieš septynias savaites įvestas karantinas. Kas laukia Jungtinėje Karalystėje likusių lietuvių, norinčių grįžti į Lietuvą? Situaciją komentuoja Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Asanavičiūtė.

Politologo L. Kojalos įžvalgos. Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala dalijasi įžvalgomis apie politinę pasaulio padėti šiuo laikotarpiu. Jo teigimu, didelė dalis europiečių norėtų, kad atsirastų vadinamasis universalus bazinis pajamų modelis. Kas tai ir kodėl tai naudinga, bet vis dar susilaukiama šio modelio kritikos – pokalbis su Linu Kojala.

Palanga atsiveria poilsiautojams. Nuo šiandien Palangoje jau laukiami poilsiautojai, norintys ne tik pasivaikščioti po kurortą, bet ir pernakvoti. Duris atvėrė trečdalis viešbučių, svečių laukiama ir privačiame sektoriuje. O ar yra norinčių atvykti, pasidomėjo kolegė Jovita Gaižauskaitė.

Pandemijos smūgis Graikijai. Graikija – vienas sėkmingiausių dorojimosi su COVID-19 pandemija pavyzdžių. Tačiau šalis stipriai priklauso nuo turizmo sektoriaus, tad ekonomistai skaičiuoja, kad Graikijos turėtų laukti didelis ekonomikos nuosmūkis. Situaciją Graikijoje nupieš žurnalistas Audrius Morkūnas.

Naujienų rentgenas. „Laba diena, Lietuva“ laidoje – tradicinė rubrika „Naujienų rentgenas“. Pokalbis – su VU TSPMI politologu Nerijumi Maliukevičiumi. Rusija ir dalis kitų posovietinių valstybių praėjusį šeštadienį minėjo Pergalės dieną. Anot Nerijaus Maliukevičiaus, Pergalės dienos jubiliejus Kremliui yra be galo svarbus. „Tai yra sakralinė šventė sovietiniam žmogui“, – pažymi pašnekovas. Kaip Kremlius ją išnaudojo?

Plastiko atgimimas. Per karantiną sugriežtėjus maisto saugos reikalavimams, prekybos centrai ėmė pakuoti daugiau gaminių, kurių iki tol nepakavo. Didesnę kai kurių pakuočių paklausą pastebi ir plastiko gamintojai. Gamtos mokslų atstovai sako, kad tai didesnės grėsmės gamtai nekelia, nes tokia plastiko pakuočių paklausa greičiausiai yra laikina, tačiau Itin svarbu pasirūpinti, kad šis plastikas būtų tinkamai tvarkomas. Tačiau dėl koronaviruso paskelbtas karantinas smukdo Europos ekonomiką, o tai, pasak politologų, gali lemti, kad nauju Europos Sąjungos prioritetu taps ne žaliasis kursas, kuriuo siekiama tausoti aplinką, o ekonomikos gelbėjimas.

Socialinių tinklų apžvalga su Evelina Stankūnaite.

Ved. Guoda Pečiulytė.