Žinios. Pajūryje jau ruošiamasi vasaros sezonui, tačiau kaip reikės dirbti ir ilsėtis – kol kas neaišku

Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijos kol kas neparengtos

Lietuvoje karantinas pratęsiamas iki gegužės 31 d., bet jo sąlygos dar švelnėja. Nuo gegužės 15-osios bus naikinami ribojimai Lietuvos, Latvijos ir Estijos piliečiams, keliaujantiems tarp Baltijos valstybių. Po kelionių po Baltijos šalis nebereikės laikytis 14 d. izoliacijos. Nuo gegužės 18 d. veiklą atnaujins vaikų darželiai, sporto klubuose treniruotės leistos iki 10 žmonių grupėms, visa apimtimi galės dirbti grožio salonai, grąžintos odontologijos paslaugos, leidžiami renginiai nedidelėms grupėms lauke, ligonių lankymas.

Kauno klinikinėje ligoninėje patvirtintas naujas mirties nuo koronaviruso atvejis. Asmuo prieš tai gydytas Respublikinėje Kauno ligoninėje, jis priklausė rizikos grupei. Iš viso Lietuvoje nuo koronaviruso infekcijos mirė 49 žmonės. Bendras atvejų skaičius siekia 1428. Pasveikusių nuo koronaviruso infekcijos Lietuvoje pirmą kartą fiksuojama daugiau nei vis dar sergančių. Išgijusių – 718, vis dar sergančių – 659.

Vyriausybė patvirtino nutarimą dėl dviejų valstybinių uždarųjų akcinių bendrovių „Valstybinis investicinis kapitalas“ ir „Valstybinių investicijų valdymo agentūra“ steigimo, kurios valdytų Paramos verslui fondą. Abi bendroves prižiūrėtų Ekonomikos ir inovacijų bei Finansų ministerijos, fondo veikloje dalyvautų Lietuvos bankas. Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas teigia, kad tai dar nėra valstybinis bankas.

Lietuva išsiuntė Baltarusijai notą, šios šalies energetikos ministerijai paskelbus, kad į statomos atominės elektrinės statybos aikštelę atgabentas branduolinis kuras. Notoje Baltarusija raginama stabdyti elektrinės paleidimo darbus ir teikti pirmenybę saugai: nedelsiant priimti tarptautinių ekspertų grupę. Prezidentas sako, kad Lietuva griežtai reikalaus dar iki Astravo atominės elektrinės paleidimo atlikti Europos Sąjungos „stress testo“ reikalavimus. Gitanas Nausėda agentūrai BNS sakė tikįs, kad Baltarusija nepasiduos projektą įgyvendinančio Kremliaus kontroliuojamo „Rosatom“ spaudimui spartinti darbus saugumo sąskaita. Tą Lietuvos prezidentui yra žadėjęs Baltarusijos vadovas Aleksandras Lukašenka per neseniai vykusį pokalbį. Premjeras Saulius Skvernelis ragina Baltijos šalis dar per šį mėnesį susitarti dėl bendros politinės deklaracijos. Ji turėtų numatyti Baltarusijos atominės elektrinės pagamintos elektros boikotą.

Euro zonos ekonomikos laukia rekordinis susitraukimas, skelbia Europos Komisija: infliacija beveik išnyks, biudžeto deficitai ir valstybių skola smarkiai išaugs. Europos Komisijos narys sako, kad 7,7 proc. susitraukimas yra šokas, nematytas nuo Didžiosios depresijos prieš 90 m. Kitąmet laukiama 6,3 proc. augimo. Eurokomisijos teigimu, Lietuvos ekonomika šiemet susitrauks 7,9 proc., tačiau kitąmet šalies bendrasis vidaus produktas išaugs 7,4 proc.

Jungtinėse Valstijose mirčių nuo COVID-19 – per 71 tūkst., bet Donaldas Trumpas patvirtino, kad dar gegužę išformuos koronaviruso patarėjų grupę, veikusią nuo pirmųjų patvirtintų atvejų, ir pakeis ją patarėjais, kaip atkurti ekonomiką. Šalyje pandemija nesuvaldyta, naujų mirčių skaičius šią parą buvo vienas aukščiausių ir prognozuojamas tolesnis jo augimas. D. Trumpas pripažino, kad mirti gali daugiau, bet tikino, kad suvaržymus laikas švelninti. Prieš dalį taisyklių, pvz., kaukių dėvėjimą, jau protestuojama ir smurtu.

Vėl skelbiamas geriausių mokyklų ir aukštųjų ugdymo įstaigų reitingas. Tarp lyderiaujančių mokyklų, kurios atsirenka mokinius, išlieka Vilniaus licėjus.

Pajūryje jau ruošiamasi vasaros sezonui: į paplūdimius vežamos persirengimo kabinos, darbui rengiasi gelbėtojai. Tiesa, kaip šią vasarą reikės dirbti ir ilsėtis – nežino niekas. Savivaldybės laukia Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijų, ministras Aurelijus Veryga sako, kad rekomendacijos dar neparengtos, nes laukiama savivaldybių siūlymų.

Lenkija, kur nuo pat karantino pradžios virė ginčai, ar įmanoma ateinantį sekmadienį surengti prezidento rinkimus, artėja prie sprendimo juos nukelti. Seimo pirmininkė pranešė, kad šį rytą paklausė Konstitucinio Teismo, ar gali atidėti rinkimus. Aukštieji parlamento rūmai, Senatas, kur daugumą turi opozicija, vakar vakare atmetė įstatymą prezidentą rinkti vien paštu. Dar turi balsuoti Seimas, bet ir jame valdantieji konservatoriai gali nesurinkti daugumos, nes prieš pasisako atskilusi frakcija. Europos Komisija irgi prašo užtikrinti skaidrumą ir laisvumą.

Rusijoje ketvirtą dieną iš eilės per parą buvo nustatyta daugiau kaip 10 tūkst. naujų koronaviruso infekcijos COVID-19 atvejų, o pagal bendrą patvirtintų atvejų skaičių šalis visiškai priartėjo prie Vokietijos ir Prancūzijos.

Antakalnio kapinėse, Menininkų kalnelyje, šiandien palaidotas buvęs Kauno technologijos universiteto gimnazijos vadovas matematikas Bronislovas Burgis. Po sunkios ligos matematikas mirė praėjusį ketvirtadienį. B. Burgis taip pat buvo informacinių technologijų žurnalo „Kompiuterija“ redaktorius. 2014-aisiais buvo įkurtas Burgio paramos ir labdaros fondas, skirtas remti moksleiviams iš daugiavaikių ar sunkiau besiverčiančių šeimų.

Sportas. Vokietijos futbolo čempionato atnaujinimo dar teks palaukti. Agentūra DPA skelbia, kad šiandienos posėdyje Vokietijos vyriausybė nusprendė, kad pirmenybės gali atsinaujinti ne anksčiau kaip gegužės 22 d.

Orai.

Ved. Jovita Vitkauskė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau