Žinios. Veryga kalba apie karantino švelninimą: daugiau laisvių galimai gaus tiek kavinės, tiek sporto klubai

Lietuvoje patvirtintas 47-tas mirties nuo koronaviruso atvejis. Mirė Kartenos slaugos ligoninės pacientė. Ji priklausė rizikos grupei. Kartenos palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje iš viso koronavirusas nustatytas 24 pacientams ir 5 darbuotojams. Naujas koronaviruso židinys Kaune. Apie keturis užsikrėtimo COVID-19 atvejus praneša Respublikinės Kauno ligoninės direktorė, visi to paties skyriaus pacientai. Šioje ligoninėje iki šiol susirgimų koronavirusu neužfiksuota. 90 medikų saviizoliacijoje. Iš viso Lietuvoje COVID-19 užsikrėtė 1423 asmenys, pasveiko 678.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, kad svarstoma toliau atlaisvinti karantino sąlygas – leisti individualias treniruotes sporto klubuose, kavinių darbą viduje. Pasak A. Verygos, siūlymus švelninti karantino sąlygas šiandien neformaliai aptars ministrai, o sprendimai planuojami rytoj Vyriausybėje. A. Veryga taip pat neatmeta, kad gali būti atnaujinamas ir vaikų darželių darbas. Vis dėlto ministras patvirtino, kad tam tikri suvaržymai galios dar ilgą laiką. Jis yra teigęs, kad siūlys Vyriausybei pratęsti karantiną dar dviem savaitėms.

200 eurų išmokas pensininkams ir kitiems socialiai remtiniems žmonėms išmokėti dabar ar artimiausiu metu neįmanoma – taip tikina Ramūnas Karbauskis. Esą rugpjūtis pasirinktas atsižvelgiant į „Sodros“ galimybes. Opozicija pasirinktą išmokėjimo terminą sieja su spalio mėnesio rinkimais.

Pasauliniam mirčių nuo koronaviruso skaičiui perkopus 250 tūkst., įvairios pasaulio valstybės bando išjudinti pandemijos sukrėstą ekonomiką ir skuba gelbėti labiausiai nukentėjusias sritis, tokias kaip aviacija ir turizmas. Tačiau tarptautinė apklausa rodo, kad dauguma šalių gyventojų nori, jog jų vyriausybės prioritetą skirtų sveikatai, net jei tai reikš lėtesnį ekonomikos atsigavimą.

Pacientas Prancūzijoje, kuriam gruožio 27-ąją diagnozuotas plaučių uždegimas, iš tiesų buvo užsikrėtęs koronaviruso infekcija, prancūzų žiniasklaidai sako jo gydytojas. Tai reiškia, kad virusas į Prancūziją atkeliavo beveik mėnesiu anksčiau, nei manyta. Diagnozė dabar jau pasveikusiam pacientui nustatyta gydytojams nusprendus dar kartą patikrinti jo gruodžio mėnesio ėminį.

Finansų ministras sako, kad balandį į biudžetą nesurinkta beveik trečdalio planuotų pajamų – apie 220 mln. eurų. Pasak Viliaus Šapokos, tai daugiausia lėmė įmonių sprendimai atidėti mokesčių mokėjimą, prastesni veiklos rezultatai. Ministro teigimu, pirmąjį metų ketvirtį dar fiksuotas nežymus ekonomikos augimas, kai kitose Europos Sąjungos šalyse bendrasis vidurkis traukėsi ir po 5 proc. Tačiau Vilius Šapoka pabrėžia, kad jau antrąjį metų ketvirtį Lietuvos ūkio smukimas gali būti dviženklis.

Švelninant karantino ribojimus, darbdaviai ir darbuotojai pradeda kalbėti apie tai, kad galbūt jau laikas grįžti į biurus. Vyriausybė rekomenduoja neskubėti to daryti, jei nėra būtinybės. Kaip sklandžiai grįžti darbuotojams į biurus, kalbamės su teisininke Rūta Didike.

Telšių rajone, Plepų kaime, gyvenamajame name kilus gaisrui, žuvo du vaikai. Pasak ugniagesių, gaisras, pirminiais duomenimis, kilo namo vonioje, galėjo užsidegti elektros laidai. Kadangi vonios patalpa buvo iškalta lengvai užsidegančiomis plastikinėmis lentelėmis, nuodingi dūmai netrukus pasklido ir kambaryje, kur miegojo vaikai. Dūmų detektoriaus name nebuvo.

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) baigė vidinį patikrinimą dėl aplinkybių, susijusių su tarnybos pareigūno Renato Martišiaus susirašinėjimo turiniu, tačiau pažeidimų nenustatė. Tarnybos vadovas Žydrūnas Bartkus pabrėžia, kad darbuotojai turėtų vengti asmeninių prašymų santykiuose su kolegomis ir kitais asmenimis. STT teigia, kad per patikrinimą nenustatyta, kad šios tarnybos pareigūnas būtų daręs poveikį teisėjams, neteisėtai būtų perdavęs informaciją apie atliekamus tyrimus, taip pat nesiekė palankių sprendimų.

Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl kaltinimų išžaginimu Seimo nariui Petrui Gražuliui. Įtarimai kol kas niekam nepareikšti. Naujienų portalas „15min“ vakar paskelbė, kad policijai pareiškimą parašiusi moteris tikina buvusi apsvaiginta ir išžaginta kovo 15 d. Ji policijai nurodė esą P. Gražulis ją žagino ne vienas. Pats parlamentaras teigia apie šiuos kaltinimus negirdėjęs.

Šiandien pradėjo veikti keturi didieji nacionaliniai šalies muziejai Vilniuje ir Kaune. Jų vadovai teigia per karantiną netekę šimtų tūkstančių eurų. Kai kurias parodas, vos atidarytas, teko uždaryti kartu su karantino pradžia. Todėl tariamasi su užsienio šalių partneriais, kad tarptautines parodas leistų eksponuoti ilgiau. Darbo pradžia, pasak muziejininkų, jaudinanti – kultūros įstaigų darbuotojai teigia pasiilgę lankytojų, nes tai svarbiausia muziejų darbo dalis. Ne tik kaupti, bet ir parodyti, supažindinti su šalies istorija, vertybėmis.

Įgarsintos knygos – ne tik regėjimo sunkumų turintiems žmonėms. Jomis naudojasi skaitymo sutrikimą – disleksiją – patiriantys žmonės, kurie sunkiai atskiria raides, todėl skaito lėčiau ir tekstą supranta sunkiau. Disleksijos centro įkūrėja sako, kad mokyklose iki šiol pasigenda geresnio supratimo apie šį sutrikimą. Anot jos, galėtų būti ir daugiau įgarsintų vadovėlių. Prasidėjus karantinui, klausytis knygų įvairius sutrikimus turintiems žmonėms tvarka supaprastinta – to ėmėsi Lietuvos aklųjų biblioteka.

Naujuoju valstybės kontrolieriumi Seimas slaptu balsavimu paskyrė Mindaugą Macijauską, iki šiol dirbusį kontrolieriaus pavaduotoju. M. Macijauską į šias pareigas pasiūlė prezidentas Gitanas Nausėda. Seimas praėjusią savaitę atleido Arūną Dulkį iš valstybės kontrolieriaus pareigų pasibaigus kadencijai, nors tam priešinosi opozicija, priekaištavusi, kad prezidentas neteikė A. Dulkio antrai kadencijai. Valstybės kontrolierių prezidento teikimu Seimas skiria penkerių metų kadencijai.

Jungtinė Karalystė, viena labiausiai nuo koronaviruso pandemijos nukentėjusių šalių Europoje, pradeda testuoti išmaniųjų telefonų programėlę, skirtą koronaviruso plitimui sekti ir stabdyti. Programėlė fiksuos kiekvieną naudotojų kontaktą su kitais naudotojais ir informuos juos, jei jie buvo atsidūrę šalia viruso nešiotojų.

Orai.

Ved. Jovita Vitkauskė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau