Panorama. Vyriausybės gelbėjimosi ratas: išmokas gaus pensininkai, bus papildomai remiami darbus praradę žmonės ir verslas

Švelninamos ir karantino sąlygos

Naujausia informacija apie koronavirusą. Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad šalyje patvirtinus 31 naują koronaviruso atvejį, bendras nustatytų užsikrėtusiųjų skaisčiui pasiekė 1375.

Naujas valdžios pažadas – parama po karantino. Naujas gelbėjimo planas – Vyriausybė siūlo beveik milijardo eurų vertės pagalbą gyventojams. Premjeras sako, kad vienkartines išmokas gaus visi pensininkai, papildomai bus remiami darbus praradę žmonės. Numatytos papildomos subsidijos verslui. Profsąjungos žingsnį sveikina ir sako, kad tai turėtų būti tik pradžia. „Sodra“ reikalui esant žada panaudoti pusės milijardo eurų rezervą – kiekviena karantino diena jai kainuoja apie 2 milijonus eurų.

Naujas koronaviruso židinys – Kartenoje. Koronavirusas toliau plinta globos įstaigose. Šįkart naujas židinys – slaugos ligoninėje Kretingos rajone. Iš čia gydomų 28 ligonių koronavirusias nustatytas 22, užsikrėtė ir trečdalis personalo. Visuomenės sveikatos centro specialistai prieš savaitę tikrino įstaigą, nustatė pažeidimų, tačiau į pastabas neatsižvelgta ir virusas išplito. Kretingos rajono savivaldybė prašo medikų atvykti padėti į Kartenos slaugos ligoninę.

Koronavirusas Antavilių pensionate. Po šios dienos tyrimų paaiškėjo, kad COVID-19 infekcija užsikrėtė 11 pensionato gyventojų iš 90 m., kurie buvo tirti. Virusu užsikrėtę ir 3 pensionato darbuotojai.

Švelninamos karantino sąlygos. Vyriausybė trečią kartą švelnina karantiną. Leidžiama atnaujinti bet kokią prekybą turguose, naikinamas draudimas išvykti iš Lietuvos, atnaujinami keleiviniai skrydžiai, tačiau grįžę iš užsienio vis dar turės 14 dienų izoliuotis. Pasak premjero, didelė tikimybė, kad karantinas bus pratęstas. Sprendimas priklausys nuo Motinos dienos savaitgalio.

Baltijos šalių sienų atvėrimas. Sienos tarp Baltijos šalių galėtų būti atvertos nuo gegužės vidurio – po pokalbio su Latvijos ir Estijos kolegomis sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Pasak ministro, tai galėtų įvykti nuo gegužės 18, tačiau dar nėra nutarta. Trijų šalių premjerai galutinį sprendimą dėl tarpusavio sienų atvėrimo turėtų priimti gegužės 6 d.

Atnaujinamos įprastos medicinos paslaugos. Karantino sąlygos švelninamos ir medicinos įstaigoms. Konsultacijas, diagnostines procedūras ir kitas planines paslaugas jos galės teikti artimiausiu metu. Tiesa, tik suderinusios su visuomenės sveikatos centru – teks parengti šių paslaugų atnaujinimo planus. Juose turės būti numatytas lovų rezervas koronavirusu užsikrėtusiems pacientams, rizikos grupės ir kitų pacientų srautų valdymas. Sprendimas kelia nerimą vyresnio amžiaus medikams – į darbą kai kuriose įstaigose grįš tik jaunesni gydytojai. Kol kas darbo neatnaujins ir odontologai.

COVID-19 pasaulyje. Vokietija skelbia, kad didžiausios Europos ekonomikos nuosmukis po koronaviruso bus baisiausias per visą pokario istoriją, bet kitąmet laukia dalinio atsigavimo. Lenkija nuo gegužės 4 žada pradėti ekonomikos atvėrimą, bet daug kur Europoje lyderiai įspėja, kad rizika lieka didelė. Žemyne aukų jau per 130 tūkstančių. Rusija pripažino, kad blogiausia dar laukia ir kad medikams trūksta apsaugos priemonių. Tuo metu Kinija po mėnesio jau rengs svarbiausią metų politinį įvykį – 3 tūkst. narių parlamento sesiją.

JAV daugėja mirčių, ekonomika smunka. Jungtinėse Valstijose koronaviruso aukų skaičius pranoko netektis per Vietnamo karą, ir tai tik dalis niūrių žinių. Ekonomika per pirmąjį ketvirtį susitraukė daugiausiai per 12 metų ir Baltųjų rūmų ekonomikos patarėjas sako, kad tai tik pradžia, viskas bus kur kas blogiau. Bet pats Donaldas Trumpas žada klestėjimą jau ketvirtajame ketvirtyje. O milijoną perkopusį atvejų skaičių aiškina plačiausiu pasaulyje testavimu ir žada, kad atvejų sumažės iki nulio. Jo vyriausiasis epidemiologas žada baisią antrąją bangą.

NSGK vadovas išsaugojo postą. Seimo opozicijos atstovams trečiadienį nepavyko išversti iš posto Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko Dainiaus Gaižausko – „valstietis“ ir toliau vadovaus šiam komitetui. Balsams komitete dėl nepasitikėjimo paskelbimo D. Gaižausku ir naujo pirmininko rinkimų pasiskirsčius po lygiai, tai yra po šešis „už“ ir po šešis „prieš“, paties NSGK vadovo, kuris nuo balsavimo nenusišalino, balsas buvo lemiamas.

Stringantis planas dėl greitosios pagalbos. LRT tyrimų skyriaus surinkti duomenys rodo, kad stringantis Greitosios medicinos pagalbos kvietimo integravimas į Bendrąjį pagalbos centrą, naudingas dviem įmonėms. Jos Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių dispečerinėms pardavė paslaugų už 17 milijonų eurų, nors tokias pat paslaugas nemokamai gali suteikti valstybė. Šios Vyriausybės tikslas, kad iki 2022 neliktų papildomų numerių greitosios pagalbos kvietimui, o visos dispečerinės dirbtų su ta pačia informacine sistema.

Prahos politikai saugomi nuo pasikėsinimo. Čekijos policija priversta saugoti tris Prahos vadovus nuo galimo Rusijos agentų pasikėsinimo. Ir sostinės meras, ir vieno iš jos rajonų seniūnas skelbia pasislėpę, kai žiniasklaida pranešė, kad prieš kelias savaites į Čekiją atvyko galimas žudikas su diplomatiniu pasu ir nuodų lagaminu. Maskva sako, kad tai ligotomis fantazijomis paremta provokacija. Ginčas kilo, kai Praha nukėlė paminklą sovietų generolui, o aikštę priešais Rusijos ambasadą pervadino Boriso Nemcovo vardu.

Šokio dienai – šokio grandinė. Švęsdami Tarptautinę šokio dieną, Lietuvos šokėjai sujungė tris pagrindinius šiuolaikinio šokio miestus – Vilnių, Kauną ir Klaipėdą ir surengė akciją „Šokis – tai bendruomenė“.

Ved. Marijus Žiedas.