Panorama. Nerimas dėl „Klaipėdos hospiso“: izoliuotis turėjęs personalas dirba, meras kreipėsi į prokurorus

Šiandien patvirtinta dar viena, jau 38 mirtis nuo koronaviruso. Naujausia auka – antras Klaipėdos hospise slaugytas žmogus. Per vakar patvirtinus 24 naujus užsikrėtusių koronavirusu atvejus, COVID-19 infekcija susirgusių žmonių Lietuvoje padaugėjo iki 1350. Reanimacijoje dabar – 18 sergančiųjų, 11 taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija. Pasveikus dar 56 žmonėms, išgijusiųjų dabar Lietuvoje 298, iš jų 55 medikai.

Santaros klinikose šiandien pagimdė COVID-19 užsikrėtusi nėščioji. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patvirtino, kad gimdymas praėjo sklandžiai, šiuo metu moteris izoliuota, kūdikiui ėminį tyrimui galima paimti po paros. Kad yra užsikrėtusi, simptomų nejaučianti moteris sužinojo tik gimdymo namuose – dėl COVID-19 tiriamos visos į akušerijos skyrius atvykstančios moterys.

Sudėtinga situacija išlieka „Klaipėdos hospise“ – daugiau nei 30 koronaviruso infekcija užsikrėtusių pacientų toliau prižiūri hospiso personalas, nors po kontakto su infekuotais asmenimis turėtų izoliuotis. Pranešama, kad jiems ima trūkti apsaugos priemonių. O Klaipėdos meras dėl hospiso veiklos jau kreipėsi į prokurorus, nes įstaiga globojo beveik 40 žmonių, leidimą turėdama tik vienai slaugos lovai.

Seimas pritarė prezidento veto dėl kompensacijų už neįvykusias keliones – kelionės perkelti po karantino nenorintiems žmonėms pinigus kelionių organizatoriai turės gražinti per 2 savaites, o ne per pusę metų, kaip Seimas buvo nutaręs anksčiau. Valdantieji ir prezidentas sako, kad verslo problemos negali gulti ant piliečių pečių. Turizmo asociacijos teigimu, kelionių organizatoriai neturi iš ko taip greitai grąžinti pinigų, todėl bus pastūmėti į bankrotą.

Iš prastovas paskelbusių 22 tūkst. įmonių Lietuvoje, valstybės žadėtas subsidijas gavo 48. Premjeras teigia, kad parama išmokama lėtai, nes daug įmonių dėl jos nė nesikreipia. Tuo metu sparčiai auga bedarbių skaičius: nedarbas šalyje peržengė 11 proc. ribą. Vyriausybė žada svarstyti antrąjį karantino švelninimo etapą.

Pasaulyje užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičius viršijo 2,5 mln. Europoje Vokietija, Austrija, Norvegija, Danija pradėjo švelninti karantino sąlygas. Italija žada artimiausiu metu pristatyti ribojimų lengvinimo strategiją. Tačiau kol kas karantinas švelninamas pamažu. Sunku prognozuoti, kada Senajame žemyne pradės vykti masiniai renginiai. Dėl pandemijos atšaukiami ir rudenį turėję vykti pasaulyje garsūs festivaliai.

Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas žada pasirašyti dekretą, kuriuo laikinai sustabdys imigraciją. Tokius planus jis paskelbė „Twitteryje“, esą, taip bus siekiama apsaugoti amerikiečių darbus, kai šalį puola vadinamasis nematomas priešas – koronavirusas. Kol kas daugiau detalių nepateikiama. Kritikai tikina, kad prezidentas, prisidengęs pandemija, siekia pakeisti imigracijos politiką ir įtikti rinkėjams, kuriems ne kartą sakė, kad esą imigrantai užima jų darbo vietas. Per pastarąsias savaites dėl koronaviruso protrūkio bedarbiais tapo daugiau nei 22 mln. amerikiečių.

Koronaviruso pandemija jaukia naftos rinką. Vakar Jungtinių Valstijų naftos kaina ateities sandoriams kritusi į neigiamą zoną, šiandien vėl kilo virš nulio. Tačiau prasidėjus prekybai Europos rinkose – vėl nėrė į neigiamą zoną. Dėl koronaviruso juodojo aukso paklausa sumažėjo, pirkėjų talpyklos jau baigia prisipildyti, tad naftos kompanijos pasiruošusios primokėti pirkėjams.

Prokurorai informuoja, kad dėl galimo bandymo paveikti Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnus sulaikyti 3 advokatai ir vienas verslininkas. BNS duomenimis, sulaikyti advokatai Giedrius Danėlius, Valdas Rakauskas ir Dainius Baronas. Aiškinamasi, kaip pas juos atsidūrė asmeninio ir tarnybinio pobūdžio informacija apie Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūną. Įtariama, kad naudojantis surinktais duomenimis, galėjo būti bandoma šantažuoti ir siekti, kad aukšti pareigūnai priimtų verslininkui palankius sprendimus. Kartu su advokatais sulaikytas verslininkas yra įtariamas prieš pora metų pradėtoje baudžiamojoje byloje, kurioje tiriamas piktnaudžiavimas ir prekyba poveikiu Nacionaliniame kraujo centre.

Seimas atmetė visus 3 kandidatus į Konstitucinio Teismo teisėjus, taip pat ir Aukščiausiojo Teismo pirmininke pasiūlytos laikinosios vadovės, Civilinių bylų skyriaus pirmininkės Sigitos Rudėnaitės kandidatūrą. Nepritarta buvusios Konstitucinio Teismo kanclerės Ingridos Danėlienės, advokatės Giedrės Lastauskienės bei Aukščiausiojo Teismo teisėjo Algio Norkūno skyrimui Konstitucinio Teismo teisėjais. Šio Teismo pirmininko Dainiaus Žalimo bei dviejų teisėjų kadencija baigėsi kovo 19 d. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nuolatinio pirmininko neturi nuo liepos.

„Verslios Lietuvos“ duomenimis, nuo kovo vidurio Lietuvoje įsteigta daugiau nei 80 naujų elektroninių parduotuvių. Didžioji dalis – maisto prekeiviai. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena, kad prekybą perkėlus iš turgaviečių į internetą reikia nepamiršti susitvarkyti ir dokumentus.

Pravieniškių pataisos namų atvirojoje kolonijoje bausmę atliekantys nuteistieji, paskelbus karantiną, darbų nenutraukė. Daugiau kaip šimtas nuteistųjų kasdien išsivažinėja dirbti po įvairias Lietuvos vietoves. Pravieniškių seniūnas sako sulaukęs sunerimusių gyventojų skundų, kad esant tokiai migracijai didėja rizika visam miesteliui. Saugantis viruso Pravieniškių pataisos namų administracija nusprendė dezinfekuoti ne tik patalpas. Dezinfekuojančiu skysčiu kelis kartus per savaitę pradėjo purkšti ir miestelio gatves.

Nacionalinio vėžio instituto vadovai baiminasi, kad ateityje gali prarasti finansavimą mokslinei veiklai, o tai gali pabloginti paslaugų onkologiniams ligoniams kokybę. Taip esą galėtų nutikti, jei įstaigos valdymą iš Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos perimtų Sveikatos apsaugos ministerija. Šiai vadovaujantis Aurelijus Veryga teigia, kad nemato dabartinio pavaldumo nuoseklumo ir pabrėžia, jog ministerijai perėmus įstaigą kaip vienas iš dalininkų būtų siūlomas Vilniaus universitetas.

Kėdainiuose, atlikus pakartotinius vandens tyrimus, padidėjusio gyvsidabrio kiekio nenustatyta. Litre jo rasta apie pusę mikrogramo, kai leistinas kiekis – iki vieno mikrogramo. Papildomi tyrimai atlikti, kai iš ankstesnių mėginių buvo nustatytas per didelis gyvsidabrio kiekis. Kol skirtingų laboratorijų duomenys bus patikslinti, gyventojams vandentiekio vandens vartoti nerekomenduojama, todėl gyventojams geriamasis vanduo pradėtas dalyti prie prekybos centrų.

Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos Lietuvos skyrius kvietė šeimas, mokyklas, bibliotekas bei visus norinčius kartu švęsti Tarptautinę vaikų knygos dieną. Kvietė skaityti, iliustruoti, žaisti ir užfiksuotus piešinius, tekstus ar vaizdo įrašus siųsti organizatoriams. Šiandien paskelbti šio konkurso nugalėtojai.

Ved. Eglė Bučelytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau