Labas rytas, Lietuva I d. Karalienei Elžbietai II – 94: kodėl monarchės gimtadienis bus švenčiamas birželį?

Balandžio 21-osios LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ pradžioje – tradicinė trumpa svarbiausių aktualijų spaudoje apžvalga. Šįkart pastaroji – su Juste Tamošaitiene.

Atsikratyti įtampos gali padėti sąmoningas kvėpavimas: pasak instruktorės, poveikį pajusite jau po penkių minučių. Toliau LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ – šiek tiek apie kvėpavimą. Koks pratimas gali padėti, kai neramu ar jaučiame įtampą? Pademonstruos sąmoningo kvėpavimo instruktorė Šarūnė Lynikaitė. Pasižiūrėkime.

Suvalgyk priešą: meksikietės konditerės ėmė kepti tortus koronaviruso tema. Metas smagiam vaizdo siužetui iš užsienio. Dvi konditerės iš Meksikos kūrybiškai pažvelgė į savo darbą. Jos ėmė kepti tortus koronaviruso tema. Tokius tortus konditerės kepa jau apie mėnesį, iš viso sukūrė daugiau nei 25 konditerinius gaminius. Pastarieji sparčiai išpopuliarėjo visoje šalyje, panašius tortus ėmė gaminti ir kitos kepyklos.

Renavo dvaro sodybos prieigose – žibuoklių jūra, tačiau parkas stebina ne tik pavasariniais žiedais. Mažeikių rajone esantis vienas unikaliausių parkų šalyje mėlynuoja žibučių žiedais. Lietuvos šiaurėje pavasaris vėlyvesnis, tad dabar ten – pats žibučių žydėjimas. Tačiau Renavo dvaro sodybos parkas stebina ne tik pavasariniais žiedais. Kuo dar? Papasakos LRT TELEVIZIJOS reporterė Aina Mizgirdė.

Širdies ir kraujagyslių ligų pavojus: kardiologai nerimauja, kad karantino metu mirštamumas gali augti. Taip pat antradienio LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ – ir tradicinis pokalbis, dedikuotas medicinai. Tiesa, šįryt jis – ne apie koronavirusą, o apie ligas, kurios šiuo metu nusineša žymiai daugiau gyvybių nei COVID-19. Taip, minėtos ligos – kraujagyslių ir širdies. Palyginimui: per mėnesį šalyje nuo koronaviruso mirė 30 žmonių, o per tą patį laiką (2018 m. duomenimis) nuo kraujagyslių ir širdies ligų – 1830 žmonių. Širdies asociacijos prezidentė, gydytoja kardiologė Sigita Glaveckaitė sako, kad kardiologai nerimauja, jog šiuo metu mirštamumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų gali padidėti. Kelios to priežastys – žmonių baimė kreiptis į medikus, nuotolinių konsultacijų netikslumai, taip pat pristabdytos planinės intervencijos.

Miela išvaizda gali suklaidinti: Vengrijos zoologijos sode apgyvendinta amūrinė katė – plėšrus žinduolis. Atsikvėpkite. Ir pasižiūrėkite smagų vaizdo siužetą: viename Vengrijos zoologijos sodų pristatytas naujas gyventojas – 7 savaičių amūrinė katė. Tai – plėšrus žinduolis, gyvenantis Azijoje. Zoologijos sodas, kuris lankytojams – vis dar uždarytas, laukia vardo gyvūnui pasiūlymų.

Tarsi kumštis: karantino metu kiekvienam iš mūsų pasiryžę padėti „Stiprūs kartu“ savanoriai. Jei per pandemiją, karantiną reikia kokios nors pagalbos, skambinkite nemokamu telefonu 1827 – atsilieps viso karantino metu veikiančio Nacionalinio savanorių koordinavimo centro „Stiprūs kartu“ savanoriai. Šio centro vadovė Inga Naruševičiūtė sako, kad šiuo metu pagalbos prašymų sumažėjo. Tiesa, tai paaiškinti galima tuo, kad į pirmąjį žmogaus pagalbos prašymą atsiliepęs savanoris ryšio nenutraukia, tad žmogui skambinti antrą kartą nebereikia. Mintimis taip pat dalijasi savanoriai Modestas Malinauskas ir Audronė Naujokienė.

Ilgiausiai pareigas einanti monarchė Britanijos istorijoje: karalienė Elžbieta II švenčia 94 gimtadienį. Karalienė Elžbieta II gimė Londone 1926-ųjų balandžio 21-ąją. Sostą paveldėjo būdama 25-erių, po savo tėvo karaliaus Jurgio VI mirties. Būdama 27-erių, 1953-ųjų birželio 2-ąją, Vestminsterio abatijoje ji buvo karūnuota. Viešąsias pareigas ji pradėjo eiti Antrojo pasaulinio karo metu įstojusi į kariuomenę. 1947-aisiais ji ištekėjo už princo Philipo. Kartu jie susilaukė keturių vaikų. Sūnus Charlesas gimė praėjus metams po jungtuvių, vėliau gimė dukra Anne. Jauniausieji sūnūs – Andrew ir Edwardas. Karalienės gyvenime itin svarbi labdaringa veikla. Ji bendradarbiauja su daugiau nei 600 labdaros organizacijų, karinių struktūrų, viešųjų paslaugų organizacijų. Nors britų monarchės tikrasis gimtadienis – balandį, jis šalyje švenčiamas birželio viduryje. Ši tradicija prasidėjo prieš pustrečio šimto metų. Tuometis šalies vadovas karalius Jurgis II buvo gimęs lapkričio mėnesį. Norėjęs viešumoje gimtadienį švęsti atšilus orui, monarchas savo gimtadienį ėmė minėti vasarą, prisitaikydamas prie kasmečio karinio parado. Tad ir karalienės Elžbietos II gimtadienis visuomenėje minimas birželį. Karalienė yra ilgiausiai šias pareigas einanti monarchė Britanijos istorijoje. Jos valdomose žemėse gyvena apie 129 mln. žmonių.

Nežemiškos gyvybės paieškos: kokios tokių ekspedicijų kryptys ir kas tie „82 mėnuliai“? I LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ dalies pabaigoje paieškokime nežemiškų gyvybių! Tą padaryti padės mokslo žurnalistė Goda Raibytė. Pasak jos, per pastaruosius dešimtmečius, kai šių gyvybių buvo pradėta ieškoti, tikrai pasistūmėta į priekį. Kokios pagrindinės tokių paieškų kryptys? Kas tie „82 mėnuliai“? Atsakymai į šiuos ir kitus klausimus – pokalbyje.

Ved. Ignas Krupavičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau