Labas rytas, Lietuva I d. Po variklio gedimo ir bauginančios nežinios: prieš 48 m. „Apollo 16“ pasiekė Mėnulį

Balandžio 20-osios LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“ prasideda tradicine svarbiausių nūdienos aktualijų spaudoje apžvalga. Šįkart ji – su Juste Tamošaitiene. Iškart po to – pozityvumo užtaisas: pasiklausykite Tomo Dirgėlos ir Kasteto kūrinio „Vaikai“.

Nuo klasikinės žąselės iki stovėjimo ant rankų: rytą pradėti žvaliai kviečia fotografas Marius Jovaiša. Fotografas, knygų apie Lietuvą ir sveiką gyvenseną autorius Marius Jovaiša pastaraisiais metais itin domisi sveika gyvensena ir sportu, bėga maratonus ir stebina socialinių tinklų sekėjus naujais sporto iššūkiais. Tad šį pirmadienį, kad prasidėjusi nauja savaitė būtų sklandi – nuotaikinga mankšta ir rubrika „Žvalus rytas“ kartu su Mariumi iš jo namų kiemo.

Likę be darbų, atsidėjo kūrybai: Indonezijoje menininkai pastatus išmargino piešiniais koronaviruso tema. Toliau LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ – vaizdo siužetas iš užsienio. Indonezijoje grupelė menininkų išmargino įvairius pastatus. Dėl pandemijos jie liko be darbų, todėl sukūrė daugybę piešinių koronaviruso tema. Juose – pamokymai, kaip elgtis pandemijos metu, taip pat – skatinimas likti namuose. Vienas iš menininkų tikslų – praskaidrinti vietiniams nuotaiką.

Muzikantai ir karantinas: nuotolinės repeticijos neatstoja gyvo bendravimo, bet skatina ieškoti kūrybiškų sprendimų. Koncertai kambariuose, balkonuose, kiemuose – tokia muzikantų realybė per karantiną. Chorams, ansambliams, net orkestrams tenka patiems spręsti, kaip tęsti repeticijas. Kaip sako šio reportažo pašnekovai – repeticijos nuotoliniu būdu neatstoja gyvo bendravimo, bet skatina ieškoti kūrybiškų sprendimų. Apie tai plačiau pasakoja kolegos.

Advokatė apie darbuotojų ir darbdavių teises karantino metu: rizika – dvejopa. Pirmadienio LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ – ir rubrika „Teisės skiltis“ bei pokalbis su ekspertu. Šįkart jis – apie darbuotojų ir darbdavių teises karantino metu. Advokatė Alina Makovska sako, kad šis klausimas šiuo metu – ypatingai aktualus, mat darbovietė gali būti terpė, kurioje plinta koronaviruso infekcija. Rizika yra dvejopa: pirmiausia, susirgti ir išplatinti infekciją gali pats darbuotojas, o taip pat, susirgus daug darbuotojų, įmonė gali būti priversta veiklą stabdyti. Išsamiau – pokalbyje.

Hans Zelmerlow – „Happyland“.

Pasaulis lenktyniauja su koronavirusu: sprintas vakcinos kūrime – neturintis precendento. Balandžio 20-osios LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ – dar vienas pokalbis. Šįkart – apie COVID-19 vakcinos kainą. LRT žurnalisto Mindaugo Aušros teigimu, dabar vyksta dviejų vakcinų klinikiniai tyrimai, taip pat daugiau nei 50 vakcinų šiuo metu yra vertinamajame etape. Skuba ir sprintas, pasak M. Aušros, – nežmoniškai dideli ir neturintys precendento. Tikimasi, kad 18–24 mėn. bėgyje vakcina jau bus sukurta.

MO muziejaus ir LRT projektas „20 Lietuvos meno istorijų“: Vladas Urbanavičius ir Ksenija Jaroševaitė. Jūsų dėmesiui – dar viena iš „20 Lietuvos meno istorijų“.

Pandemija pasaulyje gamtos nesustabdė: Japonijos pajūrio parke pražydo gėlių klodai. Dar vienas smagus vaizdo siužetas iš užsienio! Pandemija pasaulyje gamtos nesustabdė. Šios gėlės žydi viename Japonijos pajūrio parkų. Žydinčios gėlės paprastai sutraukia milijoną žiūrovų. Tiesa, šįkart dėl koronaviruso jų pasižiūrėti žmonės nebesusirenka. Parko darbuotojai augalus kviečia apžiūrėti virtualiai.

Po variklio gedimo ir bauginančios nežinios, bet sėkmingai: prieš 48 m. „Apollo 16“ nusileido Mėnulyje. Prieš 48 m. po variklio gedimo ir 7 įtemptų valandų nežinios svarstant, ar nutraukti misiją, „Apollo 16“ sėkmingai pasiekė kelionės tikslą – Mėnulį. Ekipažą sudarė 3 astronautai – Mėnulio modulio pilotai Thomas K. Mattingly II, Charlesas M. Duke`as jaunesnysis bei vadas Johnas W. Youngas. Tai dešimtoji NASA „Apollo“ misija bei penktoji misija, kurios tikslas buvo nusileidimas Mėnulyje. Erdvėlaivis buvo paleistas 1972 m. balandžio 16 d. iš Floridoje esančio pakilimo centro naudojant raketą „Saturn V“. Misijos tikslas – paimti paviršiaus uolienų tyrimams, atlikti eksperimentus, norint daugiau sužinoti apie Mėnulį, taip pat užfiksuoti kuo daugiau vaizdinės medžiagos. Youngas ir Duke`as ant Mėnulio paviršiaus praleido 71 val. Astronautai į Žemę pargabeno beveik 95 kg uolienų, užfiksavo vertingų kadrų.

„BIX“ ir Andrius Mamontovas – „Kas iš to?“

Eugenijus Laurinaitis apie nuobodulį karantino metu: žmogus neranda kanalų, kaip atstatyti nutrauktus ryšius. Dažną nūdieną kamuojantis klausimas – kaip įveikti ir įveiklinti nuobodulį? Atsakyti į pastarąjį šįkart pabandysime su psichiatru, psichoterapeutu Eugenijumi Laurinaičiu. Šiuo metu nuotoliniu būdu dirbantis specialistas sako, kad žmonės į jį kreipiasi ir jau specifinių, karantino metu atsiradusių dalykų. „Nuobodulys kyla dėl to, kad žmogus nesuranda kanalų, kaip atstatyti nutrauktus ryšius su aplinka, kuri buvo svarbi“, – teigia E. Laurinaitis. Ir priduria, kad tai – turbūt neišvengiama. Psichiatro, psichologo patarimai – pokalbyje.

Ved. Ignas Krupavičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau