Kultūros diena. Savaitės apžvalga. Karantiną patiria ne tik žmonės, bet ir ruoniukai: pajūryje rasta 18 jauniklių

Šiandien „Kultūros dienoje“:

Vienas pirmųjų dėl koronaviruso nukentėjo kultūros sektorius. Vyriausybei pritarus Kultūros ministerijos siūlymui skatinimo programai papildomai skirti 5 mln. eurų, Kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacija sako, kad priemonių reikia daugiau.

Viruso įneštoje sumaištyje kol kas klausimų – daugiau nei atsakymų. Tačiau tai, ką šiomis dienomis vadiname normalumu, ateityje ne itin keisis. Pasvarstymai, pastebėjimai ir dabarties realijų refleksijos – kolegų reportaže.

Dėl koronaviruso sukeltos krizės meno vartotojams netenkant pajamų, klausimų kyla ir kas dėsis su meno rinka. Ar, verslams užsidarant, kam nors beliks noro galvoti apie meno kūrinį interjerui ar dovanų draugui? O gal meno kūriniai galėtų būti saugi investicija ekonomikos sunkmečiu? Pasakoja kolegos.

Atnaujintos ekspozicijos, nauji lankytojai ir žinomumas visame pasaulyje. Tokių ambicingų planų neslepia praėjusią savaitę vadovauti pradėjusi Vytauto Didžiojo karo muziejaus direktorė Rita Malinauskienė. Dabar, kaip ir daugelis, veikiantis tik virtualiai, jau dabar muziejus intensyviai ruošiasi lankytojų sugrįžimui.

Šiandien apie gyvenimą karantine gali pasakoti ne tik žmonės, bet ir... ruoniukai. Pajūryje per mėnesį rasta 18 mažylių ruoniukų, tai neregėtas rastinukų skaičius. Lietuvos jūrų muziejus kviečia likti namuose, bet žinoti naujienas.

Jau daugiau kaip dešimtmetį nesibaigia Joniškio rajone, Janiūnuose, pradėtos Saulės mūšio memorialo statybos. Valstybinės reikšmės objektui eilutės biudžete neatsiranda jau 7 m. O Joniškio savivaldybei, kurios teritorijoje memorialas statomas, tokios statybos – ne pagal kišenę.

Iš Joniškio – visai netoli, į Šiaulius. Netikėti radiniai miesto katedros šventoriuje. Prieš suplanuotus remonto darbus gruntą pradėję tyrinėti archeologai atkasė dalį senųjų kapinių. Kai kuriems palaikams gali būti net apie 500 m. Archeologus stebina ir dar senesni, gal net geležies amžių siekiantys radiniai.

Dieną pradėti šokio pamokomis, o galbūt besiklausant daugybės chorų atliekamos muzikos. Galbūt mesti sau iššūkį ir, užsibrėžus tikslą, atkurti artimą širdžiai dailininko darbą. Kolegos apžvelgia socialinius tinklus, į kuriuos dar didesnė dalis gyvenimo ir persikėlė per karantiną.

Neišėję iš namų, žiūrėdami „Kultūros dieną“, galite pasižiūrėti ir nuostabų portretą. Velykų sekmadienį aktorius, režisierius Arvydas Dapšys pasitiko šešiasdešimtmetį. Tai vienas iš Vilniaus mažojo teatro įkūrėjų, daugiau kaip tris dešimtmečius atidavęs šiai scenai ir sukūręs unikalių, publikos širdis užkariavusių vaidmenų. A. Dapšys – saviironijos nestokojantis, ištikimas teatro scenos tarnas, kurio talentu pasitiki visi – nuo teatro korifėjų, kino režisierių iki bepradedančių žengti pirmuosius žingsnius.

Šiuo sudėtingu laikotarpiu pasaulio kultūra keliasi į namus, internetą, balkonus. Projektą „Kultūra į namus“ šią savaitę pradėjo transliuoti ir LRT. O internete gausu vaizdų kaip įvairių šalių menininkai savo pasirodymais stengiasi įkvėpti virtualius žiūrovus. Tiesa, dainomis palaikyti vieni kitus stengiasi ne tik menininkai.

Dėl pandemijos atšaukus tradicinį „Eurovizijos“ konkursą, Roterdamo koncertų areną nutarta paversti ligonine sergantiesiems COVID-19. Tačiau Nyderlandų sveikatos apsaugos pareigūnai viliasi, kad pandemija trauksis ir ligonine paversto pramogų centro ligoniai neužplūs.

Ved. Živilė Kropaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt