Panorama. Įtempta diena: trisdešimtoji COVID-19 auka, tyrimas Marijampolėje ir uždaroma Nemenčinė

Lietuvoje patvirtintas trisdešimtasis mirties nuo koronaviruso infekcijos atvejis. Asmuo mirė vakar Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, pranešama, kad priklausė rizikos grupei. Virusas Lietuvoje iš viso nustatytas 1091 žmogui, iš jų 21 ištyrus vakar paimtus beveik 2 tūkst. ėminių. Pasveikusiais laikomi 138 žmonės.

Dėl koronaviruso Lietuvoje dar vienas precedento neturintis žingsnis: nuo rytojaus 7 val. uždaroma Vilniaus rajone esanti Nemenčinė. COVID-19 čia nustatytas 19 asmenų, izoliuotis po kontakto turi dar apie šimtą. Tiriami šimtai vietos globos namuose slaugomų ir dirbančių žmonių. Miesto izoliacija truks savaitę, tačiau premjeras ramina, kad būtiniausių produktų Nemenčinėje nepritrūks.

Teisėsauga pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl situacijos koronaviruso židiniu virtusioje Marijampolės ligoninėje, kurioje virusu yra užsikrėtę 25 darbuotojai, o 125 asmenys – izoliacijoje. Policija praneša siekianti objektyviai įvertinti, ar viešoje erdvėje paskelbtas aplinkybes galima vertinti kaip nusikalstamą veiką. Dėl susidariusios situacijos šioje ligoninėje patikrinimą atlieka Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. Už kovos su epidemijomis ar užkrečiamosiomis ligomis taisyklių pažeidimą numatoma baudžiamoji atsakomybė.

Lietuva žengė pirmą karantino švelninimo žingsnį: jau nuo rytojaus vėl galės dirbti ne maisto prekių parduotuvės, buitinių ir remonto paslaugų teikėjai, jei pas juos patekti galima atskiru įėjimu. Šie turės reguliuoti klientų srautus, žmogų aptarnauti ne ilgiau nei 20 min. Planuojama, kad vėliau būtų galima atnaujinti bibliotekų, muziejų darbą, atidaryti kirpyklas, kavinių ir restoranų lauko terasas, tačiau premjeras pabrėžia, kad šis žingsnis būtų žengiamas ne anksčiau kaip po poros savaičių. Leidimo vėl dirbti vis laukiantys verslininkai sako nebežinantys, ar pavyks išsilaikyti.

Kultūros įstaigos rengia siūlymus, kaip kitą mėnesį galėtų saugiai atverti bibliotekų, muziejų duris, jeigu epidemiologinė situacija leis tai padaryti. Pasak kultūros ministro, karantinui užsitęsus šiandien numatytų lėšų nuostoliams padengti neužteks. O štai nuo kovo vidurio be koncertų salių likę Lietuvos orkestrai ieško būdų, kaip priminti apie save klausytojams, palaikyti visus, likusius namuose ar dirbančius gydymo įstaigose.

Pasaulyje užsikrėtusiųjų koronaviruso infekcija skaičius perkopė 2 mln., o Jungtinėse Valstijose vakar užfiksuotas paros mirčių rekordas – virusas šalyje pražudė 2200 žmonių. Europoje situacijai stabilizuojantis, dalies šalių vyriausybės skelbia apie karantino švelninimą, tačiau visų vadovai kartoja: gyvenimas laisvės iš lėto, nuolat akylai stebint, ar protrūkis neatsinaujina.

Pasauliui mėginant solidariai kovoti su koronaviruso pandemija, Jungtinių Valstijų prezidentas sudrebino pasaulį paskelbdamas, kad jo šalis stabdo savo finansinę paramą Pasaulio sveikatos organizacijai. Didžiausia pinigų donorė taip pasielgė suabejojusi organizacijos veiksmais pandemijos akivaizdoje ir apkaltino nuolaidžiavimu Kinijai. D. Trumpo sprendimą pasmerkė Jungtinės Tautos, o kritikai teigia, kad tai eilinis D. Trumpo bandymas nukreipti dėmesį nuo prasto jo vyriausybės atsako į pandemiją.

Nerimaujant, kad benamiai gali tapti koronaviruso nešiotojais, jiems atverti nakvynės namai. Benamiai čia gali būti ištisą dieną. Jiems suteikiamas ne tik stogas virš galvos, bet ir maitinimas. Tiesa, karantino nakvynės namuose taisyklės griežtos: patalpos rakinamos, o pasivaikščiojimai ribojami.

Nuo šiandien deklaruoti pernykštes pajamas gali individualią veiklą vykdantys gyventojai. Likusiems pajamų deklaravimas prasidės balandžio 22 d.

Prekybos poveikiu byloje Vilniaus apygardos teismas išteisino buvusį „Tvarkos ir teisingumo“ lyderį Rolandą Paksą ir dienraščio „Lietuvos rytas“ vadovą Gedvydą Vainauską nenustačius nusikalstamo įvykio. Teisme prokurorams nepavyko įrodyti, kad R. Paksas ir G. Vainauskas susitarė dėl 15 tūkst. eurų kyšio už politiko pažadą paveikti statybos inspektorius dėl leidimo naudoti parduotuvę Prienuose. Abu įtarimus neigė: G. Vainauskas sakė, esą vykdęs žurnalistinį tyrimą, o R. Paksas tvirtino, kad su juo bandoma politiškai susidoroti. Prekybos poveikiu byloje kaltinimai buvo pareikšti ir verslininkui Antanui Zabuliui, tačiau vėliau jie panaikinti, neįrodžius, kad verslininkas žadėjo kyšį G. Vainauskui, kad šis padarytų poveikį Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnams nutraukti tyrimą dėl sukčiavimo stambiu mastu.

Kultūra. Šįvakar Nacionalinis operos ir baleto teatras nušvito žalia spalva, prisijungdamas prie Šiaurės šalių akcijos, skirtos karantino sukaustytiems žmonėms suteikti vilties, parodyti pagarbą ir paramą visiems, susidūrusiems su koronaviruso pandemija. Suomijos, Islandijos, Estijos ir kitų Šiaurės šalių operos teatrai, koncertų salės sutemus taip pat nušvito žalia spalva. Kaip teigia iniciatoriai, Suomijos Tamperės teatras, žalia spalva – vilties spalva. Taip kultūros įstaigos siekia pagerbti medikų darbą, savanorius, įvairių pagalbos akcijų rėmėjus. Nuo jų pasiaukojančio darbo priklauso, kada visi Lietuvos teatrai vėl galės atverti duris. Nacionalinio operos ir baleto teatras žalia spalva nušvis kiekvieną vakarą iki karantino pabaigos.

Septyniolikto amžiaus marą menanti Italijos gydytojo kaukė – tokį vaizdą šiandien Kauno laisvės alėjoje galėjo išvysti pavieniai praeiviai. Tokį performansą miesto širdyje surengė „Auksinio scenos kryžiaus“ laureatė menininkė Gintarė Mingailaitė. Tačiau maro kaukė buvo skirta ne gąsdinti, o suteikti vilties – kad pandemija bus įveikta.

Ved. Eglė Bučelytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau