Panorama. Vyriausybė pratęsė karantiną dar dviem savaitėms, kaukes dėvėti viešumoje bus privaloma

Per Velygas bus ribojamas judėjimas. Įvestas karantinas pratęstas dar dviem savaitėms – iki balandžio 27-osios imtinai. Velykų savaitgalį Lietuvoje bus ribojamas judėjimas. Nuo penktadienio vakaro iki pirmadienio 20 val. į Lietuvos miestus ir miestelius bus leidžiama įvažiuoti tik išimtiniais atvejais. Keliuose budės tūkstančiai pareigūnų.

Koronaviruso židiniai susidaro ligoninėse. Koronavirusas keliauja iš ligoninės į ligoninę. Visuomenės sveikatos centro teigimu, COVID-19 židinių Lietuvoje jau yra per 20. Daugėja ir užsikrėtusių, ir izoliuotų medikų. Medikų bendruomenė kritikuoja naujas taisykles dėl apsaugos priemonių naudojimo – jose teigiama, kad respiratoriai neprivalomi tiems, kurie gali kontaktuoti su žmonėmis, bendravusiais su užsikrėtusiaisiais.

Skolos už komunalines paslaugas. Paskelbus karantiną, valdžia pažadėjo, kad bus sudaromos galimybės atidėti arba išdėstyti mokėjimus už komunalines paslaugas. Dalis žmonių suprato, kad mokesčių per karantiną išvis nereikės mokėti. Savivaldybės pabrėžia, susimokėti reikės, o norint juos atidėti, reikia kreiptis tiesiai į šilumos ar vandens tiekėjus.

Bankų noras skolinti (ne)mažėja. Nekilnojamojo turto rinkos atstovai teigia, kad karantino laikotarpiu bankai ėmė griežtinti būsto paskolų išdavimo sąlygas: už paskolas antrajam būstui esą staiga pareikalauja dvigubai didesnio pradinio įnašo. Smulkiojo ir vidutinio verslo atstovai piktinasi, kad bankai nebeskolina. Bankų asociacija teigia, kad saugo klientus nuo išaugusios rizikos.

Lengvatos verslui per karantiną. Pratęsusi karantiną, Vyriausybė nutarė švelninti jo sąlygas daliai verslo. Jau gali pradėti dirbti augalų, sėklų, trąšų prekiautojai, dirbantys lauke. O kitą savaitę – galbūt kirpyklos, valyklos, kiti smulkūs, specializuoti verslai. Verslininkai tokį sprendimą vertina dvejopai – ir sveikina, ir lieka nepatenkinti, nes dalis jų esą visą laiką galėjo dirbti – turėjo kaip užtikrinti apsisaugojimą nuo viruso.

B. Sandersas traukiasi. Trečiadienį Bernie Sandersas paskelbė, kad traukiasi iš kovos dėl teisės tapti Demokratų partijos kandidatu prezidento rinkimuose lapkritį, skelbia BBC.

PSO: ne laikas švelninti karantiną. Pasaulio sveikatos organizacija ragina Europos šalis nešvelninti karantino priemonių. Skiriasi ne tik epidemijos mastai euro zonos finansų ministrai vėl nesutarė dėl bendro skolinimosi koronaviruso ekonominiam smūgiui švelninti. Ispanija pareiškė, kad tai kelia pavojų pačiai bendrijos ateičiai, bet Nyderlandai toliau griežtai atsisako garantuoti už kitų vyriausybių skolas. Tuo metu Jungtinės Karalystės premjeras jau antrą naktį praleido reanimacijoje, tvyrant nežinomybei dėl vyriausybės procedūrų.

Dėl Europos skolinimosi – ginčas. Europos Sąjungos finansų ministrams trečiadienį nepavyko išspręsti nesutarimų, kaip būtų galima atkurti savo ekonomikas po koronaviruso krizės, Nyderlandams blokavus susitarimą dėl finansinės pagalbos sąlygų.

Ginčai dėl magistralės „Via Baltica“. Dėl karantino gali strigti valstybinės reikšmės projektų įgyvendinimas. Atidėti „Via Balticos“ atkarpos nuo Marijampolės iki Lenkijos rekonstrukcijos projekto žemės sklypų kadastriniai matavimai, o gyventojai palikti nežinioje. Žmonės neteks ne tik žemės, bet ir gyvenamųjų namų. Susisiekimo ministerija pripažįsta, kad susitarti nebus lengva, bet žada nekilnojamąjį turtą įvertinti rinkos kainomis.

Uhane atšaukti judėjimo suvaržymai. Kinijos Uhano mieste, iš kur po pasaulį išplito koronavirusas, nuo vidurnakčio sušvelninti judėjimo apribojimai ir į lėktuvus, traukinius bei automobilius sėdo dešimtys tūkstančių žmonių – tie, kurie gali įrodyti, kad neserga. Bet nerimo ir apribojimų lieka nemažai, o naujas karantinas įvestas kitame Kinijos mieste.

Į Klaipėdos gatves – elektrobusai. Klaipėdoje pradeda važinėti netaršūs elektriniai autobusai. Vietinių klaipėdiečių sukurti autobusai pagaminti iš plastikinių butelių.

Pasaulio danguje – „supermėnulis“. Kas šią naktį nemiegojo ir pakėlė akis į dangų, galėjo pamatyti neįprastai didelį mėnulį. Mūsų planetos palydovas šiuo metu yra maždaug 30 tūkst. kilometrų arčiau negu įprastai. Kai tai sutampa su pilnatimi, toks mėnulis vadinamas supermėnuliu. Kai kur jis dar vadinamas rožiniu mėnuliu, nes spalva šiek tiek primena pavasario gėles šiaurės pusrutulyje.

Ved. Marijus Žiedas.