Labas rytas, Lietuva I d. Karantino poveikis psichinei sveikatai: trečdalis žmonių jaučia nerimą ir stresą dėl neapibrėžtos ateities

Balandžio 7-osios LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“ pradedama tradiciškai – trumpa naujausių publikacijų spaudoje apžvalga. Šįkart ji – su Ignu Andriukevičiumi.

Vaidas Baumila ir Monika Pundziūtė – „Dviese“.

Tarsi didžiojoje scenoje: geram ūpui – mankšta su baleto elementais. Mankšta su baleto elementais – štai tokia treniruotė jūsų laukia šįryt! „Ballet Fitness“ trenerė Kamilė Mazrimė sako, kad pastarojoje – ne tik tempimo pratimai. Išbandykite, mat kas ten žino: gal po karantino ir pasirodymas ne tik namuose, bet didžiojoje scenoje laukia?

Tvarkytis ir palaikyti tvarką – ne tas pats: dizainerė pataria, ką daryti, kad jūsų spinta atrodytų kaip parduotuvėje. Daug žmonių, likę namuose, ėmė tvarkytis. Galbūt jau iškraustėte visą spintos turinį ir sukūrėte joje naują tvarką? Dėmesio – dizainerė Dalia Mauricaitė-Kalinauskienė teigia, kad be kelių svarbių dalykų tvarka spintoje neįmanoma. Be to, tvarkytis ir palaikyti tvarką yra ne tas pats. Naudingi patarimai iš Dalios namų Tenerifėje – tiesiai jums.

Trečdalis dėl karantino jaučia nerimą: pasak klinikinio psichologo, dirglumas – tik vienas iš požymių. Tęskime LRT TELEVIZIJOS laidą „Labas rytas, Lietuva“ pokalbiu apie psichinę sveikatą. LRT užsakymu atlikta apklausa parodė, kad trečdalis respondentų dėl karantino jaučia nerimą, o labiausiai žmones neigiamai veikia darbas ar mokymasis iš namų, pastangos kuo rečiau kur nors eiti. Klinikinis psichologas Antanas Mockus sako, kad kuo ilgiau truks karantinas, tuo daugiau jausmų, susijusių su saviizoliacija, mes išgyvensime. „Dalis, linkusi į psichikos sutrikimus, tą poveiki jaus labiau“, – sako specialistas.

Monika Linkytė – „O Tu?“

Nerijus Mačiulis sako, kad turime ruoštis: karantino kaina netrukus gali peraugti jo naudą. Pamažu viešojoje erdvėje galima pradėti girdėti kalbas apie tai, kaip po karantino reikės grįžti prie įprasto gyvenimo ritmo. Kai kurie ekonomistai, verslininkai ir valdžio atstovai jau svarsto ir sprendžia, ką reikės daryti žingsnis po žingsnio, kad pajaustume kuo mažiau skaudžių pasekmių. „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis sako, kad dabar dar nėra metas atšaukti visas karantino priemones, bet pats tinkamiausias metas pradėti planuoti kada baigsis griežčiausi suvaržymai. Didelė problema, pasak eksperto, kyla iš neapibrėžtumo – nežinios, kada karantinas baigsis.

Vincentas Gečas – vienas iš nedaugelio dailininkų, išvažiavęs anapus geležinės uždangos. Šeštame dešimtmetyje prasidėjusios politinės permainos lėmė naujo dailės etapo pradžią sovietinėje Lietuvoje. Permainingu atšilimo laikotarpiu dailininkams teko įgyvendinti naujus tikslus – ieškoti naujų raiškos priemonių socialistinei tikrovei perteikti. Šiuo laikotarpiu iškilo ir Vincentas Gečas (g. 1931), kuris laikomas vienu svarbiausiu atšilimo naujovių šaukliu dailėje.

Sąjūdžio mitingas prieš 30 metų: agitacinius lapelius mėčiusį sovietų sraigtasparnį tąkart nuginklavo Landsbergio frazė. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ pats metas „Kalendoriaus“ rubrikai! Sąjūdžio mitingas Lietuvos nepriklausomybės atkūrimui paremti 1990 m. balandžio 7 d. vyko sostinės Vingio parke. Taip iš visos Lietuvos atvykę žmonės išreiškė palaikymą Kovo 11-osios Akto nutarimams. Vos pradėjus kalbėti Aukščiausiosios Tarybos pirmininkui Vytautui Landsbergiui, iš virš parko pasirodžiusio karinio sovietų sraigtasparnio imta mėtyti agitacinius lapelius. V. Landsbergis į tai atsakė, kad sovietai žemę šiukšlina jau 70 metų.

Jurgis Did ir Erica Jennings – „STOP, Atgal!“

Dramatiška ir tarptautinė krizė suvienija: pastebima, kad pandemija augina pasaulio lyderių reitingus. Kaip, pasaulyje įsivyravus pandemijai, keičiasi pasaulio lyderių reitingas? Pasikalbėkime apie tai su Vytauto Didžiojo universiteto profesoriumi Algiu Krupavičiumi. Pastebima tendencija, kad pasitikėjimas valstybių vadovais auga. Eksperto teigimu, priežastys – gana paprastos ir aiškios.

Ved. Ugnė Siparė.