Panorama. Marijampolės ligoninėje nuo koronaviruso mirė garbaus amžiaus pacientas

15-oji mirtis šalyje

Šiandien – dvi mirtys nuo koronaviruso infekcijos. Vakare apie mirusį garbaus amžiaus žmogų pranešė Marijampolės savivaldybės admnistracijos direktorius. Per pastarąją parą nustatyti 32 nauji ligos atvejai, bendras skaičius išaugo iki 843, reanimacijoje gydoma 19 žmonių. Patvirtinta, kad nuo viruso Lietuvoje pasveiko 8 žmonės.

Su premjeru susitikęs prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad po Velykų karantinas bus pratęstas. Vyriausybė apsispręsti dėl naujo termino žada trečiadienį. Pasak Nausėdos, karantino sąlygas verslui reikėtų švelninti pamažu, užtikrinus būtinus saugumo reikalavimus. Premjeras Saulius Skvernelis paskelbė, kad Velykų savaitgalį bus ribojamas patekimas į šalies miestus ir miestelius.

Po savaitgalį apriboto darbo savivaldybių mobiliuosiuose punktuose, skelbiama, kad neištirtų ėminių šalyje liko puspenkto šimto. Sveikatos apsaugos ministro teigimu, šis sprendimas buvo logiškas, o jau rytoj punktai vėl dirbs įprastu ritmu. Tuo tarpu įvairios savivaldybės praneša apie naujus užsikrėtimo atvejus gydymo įstaigose. Kalbėdamas apie Klaipėdos universitetinėje ligoninėje atliekamą patikrinimą dėl galimo karantino nesilaikymo, Veryga teigia sulaukęs žinių apie daug pažeidimų. Ligoninės vadovas Vinsas Janušonis įsitikinęs, kad darbas ligoninėje vyksta gerai.

„Regitra“ atnaujino transporto priemonių registraciją padaliniuose. Vengiant spūsčių, paslauga bus teikiama tik iš anksto užsiregistravus. Tačiau kai kuriuose padaliniuose tokios galimybės neliko greičiau nei per pusvalandį. „Regitros“ vadovai žada registracijos apimtis didinti. Automobilių pardavėjai sako, kad ribota „Regitros“ veikla dar labiau lėtina beveik sutojusią automobilių rinką.

Apeliacinis teismas buvusiam politikui Algirdui Paleckiui panaikino Šiaulių apygardos teismo skirtą suėmimą dviem mėnesiams ir pritaikė švelnesnes kardomąsias priemones. Jam skirtas 6 mėn. namų areštas su intensyvia priežiūra, taip pat 50 tūkst. eurų užstatas. Paleckis pavakarę išleistas iš Šiaulių tardymo izoliatoriaus, kur buvo laikomas suimtas nuo 2018 metų spalio. Jis kartu su verslininku Deimantu Bertausku kaltinamas šnipinėjimu kitos valstybės naudai.

Patvirtintų atvejų skaičiui artėjant prie 350 tūkst., JAV pareigūnai įspėja apie sudėtingiausią ir liūdniausią savaitę. Prognozuojamas itin spartus koronaviruso aukų skaičiaus augimas. Bet Donaldas Trumpas užsimena apie šviesą tunelio gale, pabrėždamas savaitgalį sulėtėjusį viruso plitimą krizės epcientre Niujorke. Tuo metu vienoje Niujorko ligoninių dirbanti lietuvė pasakoja, kad greitai gali pritrūkti ne tik apsaugos priemonių, bet ir galinčiųjų gydyti ar prižiūrėti ligonius.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel sako, kad koronaviruso pandemija – didžiausias iššūkis, su kokiu Europos Sąjunga kada nors susidūrė. Tačiau sunkiausiai koronaviruso pandemijos paliestose Europos šalyse – vilties ženklai, kad padėtis gerėja. Ispanijoje toliau mažėja mirčių skaičius, o Italijoje svarstoma, kad apribojimus būtų galima švelninti imunitetą įgijusiems asmenims. Tačiau Jungtinėje Karalystėje – įspėjimai, kad karantinas griežtės, jei žmonės toliau plūs į parkus. Numatomi geri orai kelia nerimą, kad žmonės praras budrumą.

Karantino metu kai kuriomis ligomis, pavyzdžiui, artritu sergantieji, negali gauti tam tikrų procedūrų, dėl ko ligos gali paūmėti. Nors sergantiems sunkiomis ar lėtinėmis ligomis gydymas teikiamas, tačiau pacientai jau skundžiasi išaugusiomis vaistų kainomis.

Dalis šalies greitosios pagalbos stočių sako ir toliau negalinčios normaliai dirbti dėl savaitgalį nustojusios veikti jų naudojamos informacinės sistemos. Sveikatos apsaugos ministerija sako, kad didelių nesklandumų nebuvo ir tikina, jog dėl dviejų įmonių ginčo kilusios problemos greitai bus išspręstos. Tačiau ministerija neatsako, kodėl leido vienai įmonei užblokuoti kitos darbą.

Po LRT tyrimo apie Klaipėdos uosto taršą, taip pat gavus papildomos informacijos, teisėsauga pradėjo ikteisminį tyrimą. Šią informaciją LRT patvirtino Klaipėdos apygardos prokuratūra. Ikiteisminis tyrimas pradėtas dėp aplinkosaugos taisyklių pažeidimo, taip pat dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi. LRT tyrimas vasario pabaigoje skelbė, kad Klaipėdos uosto direkcija be taršos leidimo į Kuršių marias leido nuotekas su gyvsidabriu, o aplinkosaugininkai ilgą laiką į tokią uosto veiklą žiūrėjo pro pirštus.

Mokyklose pradėjus nuotolinį mokymą, Kauno miesto savivaldybė nutraukė neformalaus ugdymo užsiėmimus. Sporto treneriams, muzikos mokyklų mokytojams pasiūlyta pasiankstinti vasaros atostogas. Vyriausybės atstovas Kauno apskrityje tokį savivaldybės sprendimą reikalauja atšaukti. Tuo metu Šiauliuose neformalus ugdymas nenutrūksta, priešingai, nuspręsta už vaikų būrelius nuotoliniu būdu nerinkti pinigų.

Daugeliui Europos šalių jaučiant medicininių kaukių ir kitų medikams reikalingų apsaugos priemonių stygių, Suomijoje tokios problemos nėra. Po II-ojo pasaulinio karo taip ir nenustojusi kaupti būtiniausių apsaugos priemonių atsargų, šalis dabar turi pavydėtiną rezervą.

Šiaulių katedros šventoriuje – netikėti radiniai. Prieš suplanuotus remonto darbus, grunto tyrimus atliekantys archeologai atkasė dalį senųjų kapinių. Kai kuriems palaikams, manoma, galėtų būti daugiau kaip 500 metų.

Ved. Marijus Žiedas.