Panorama. Verbų sekmadienį pasaulis pasitiko kitaip: tuščiose bažnyčiose vykstančios Mišios ir popiežiaus raginimas nesijausti vieniems

Sveikatos apsaugos ministerija patvirtino 13 mirtį nuo koronaviruso. Santaros klinikose mirė rizikos grupei priklausęs žmogus. Tai trečias atvejis per parą. Šio ryto duomenimis šalyje oficialiai nustatyta 811 užsikrėtusiųjų koronavirusu. Naujų atvejų per parą – 40. Patvirtinta, kad nuo COVID-19 šalyje pasveiko 7 žmonės.

Popiežius prašo tikinčiųjų drąsos pandemijos akivaizdoje, aukodamas Verbų sekmadienio mišias tuščioje Šventojo Petro bazilikoje Vatikane. Pirmą kartą per šimtmečius Verbų sekmadienio iškilmės vyko be maldininkų, bet kreipdamasis į visą pasaulį, pontifikas paragino rūpintis ne tuo, ko dabar trūksta, o tuo, kaip būtų galima palengvinti kitų kančias.

Pasaulio katalikai švenčia Verbų sekmadienį – iki Velykų lieka savaitė. Šįkart Verbų sekmadienis kitoks – prie šalies Katedrų ir bažnyčių – tuščia. Įprastai per tokias šventes žmonių pilni maldos namai šiandien tikinčiųjų nelaukė. Atšauktos visos iškimingos procesijos, pirmą kartą bažnyčios istorijoje nevyksta viešos pamaldos, bet mišias galima stebėti per televiziją ar internetu. Lietuvos vyskupai tikinčiuosius ragina susikaupti maldoje namuose ar kitoje saviizoliacijos vietoje.

Lietuvai uždarius oro erdvę, atskiru leidimu Vilniuje nusileido lėktuvas iš Minsko su Lietuvos piliečiais iš įvairių šalių. 14 lietuvių pavyko išskristi iš Saudo Arabijos. Tuo pačiu reisu grįžta ir 4 žmonės, ilgai neturėję galimybių išvykti iš Peru džiunglių. Jie į Europą grįžta Vokietijos repatriaciniu skrydžiu. Dar 3 grįžtantys piliečiai – iš Pietų Indijos, vienas – iš Nepalo.

Europoje koronaviruso aukų skaičiui viršijus 45 tūkst., kai kurios šalys, kurias pandemija ištiko pirmiausiai, jau sako matančios šviesą tunelio gale. Tik dabar ima aiškėti ir tikrasis mirčių mastas – gali būti, kad namie mirė antra tiek žmonių, kiek fiksuota oficialioje statistikoje. Italija ir Ispanija skelbia apie toliau mažėjantį mirčių skaičių, Vokietija, Belgija ir Austrija praneša, kad mažėja naujų atvejų, bet pareigūnai perspėja neskubėti švelninti karantino suvaržymų. Jungtinė Karalystė dėl karantino nesilaikymo taisykles gali toliau griežtinti. Po pusantros valandos karalienė kreipsis su raginimu atlaikyti krizę su britišku ryžtu.

Ispanijos premjeras vėl kreipėsi į turtingiausią Europos ekonomiką Vokietiją, prašo pritarti bendram skolinimuisi su visos Europos Sąjungos garantijomis. Tarptautinės finansų institucijos pasaulio ekonomikos smukimą prognozuoja didesnį negu per finansų krizę, prilygstantį nebent didžiajai depresijai. Bet ir Amerikoje jau kalbama, kad didžiausio istorijoje ekonomikos gelbėjimo paketo nepakaks, ir Europos atsakas vadinamas per mažai ryžtingu. Ekspertai sako, kad Lietuva vėluoja į Europos Centrinio banko pradėtas pinigų dalybas.

JAV koronavirusu jau užsikrėtę per trečdalį milijono, o Donaldas Trumpas perspėja, kad ateina siaubingos savaitės su daug mirčių. Vyriausiasis medikas lygina jas su Pearl Harboro užpuolimu ar Rugsėjo 11-osios išpuoliais. Tačiau Trumpas vėl nepaisė savo ekspertų ir siūlė nepatvirtintą vaistą, o plaučių ventiliatorių svarba suabejojo.

Netoli Černobylio kilęs miško gaisras buvo padidinęs radiacijos lygį, patvirtino Ukrainos pareigūnai.
Valdžia pasiuntė du lėktuvus ir per šimtą ugniagesių gesinti maždaug šimto hektarų plotui, dabar esą tik smilksta atskiri židiniai. Dar vakar buvo skelbiama, kad gesinimui trukdo pakilęs radiacinis fonas, bet šiandien tikinama, kad jis atitinka normas, o gyventojams pavojaus esą nebuvo kilę, nes degė negyvenamos zonos plotai.

Septynios greitosios medicinos pagalbos stotys penktadienio vakarą prarado galimybę naudotis turimomis planšetėmis ir jose įdiegta informacine sistema: pranešimai apie iškvietimus vėlavo daugiau nei valandą.

Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad, jų žiniomis, greitosios pagalbos stočių darbas nesutriko, o tokia situacija susiklostė, nes įmonė „Atvira karta“ nutraukė sutartį su „Tarptautine skubiosios medicinos akademija“. Įmonė „Atvira karta“ atkerta, kad sutartis baigė galioti dar prieš metus, bet niekaip nepavyko su akademija susiderėti dėl naujos sutarties.

Karantinui tęsiantis, Lietuvos policija kasdien gauna šimtus pranešimų apie karantino ir saviizoliacijos pažeidimus. Per dvi dienas nubausta kone 100 žmonių, daugiausia Vilniaus apskrityje.

Tikimasi, kad jau šią vasarą Palangos poilsiautojai galės džiaugtis platesniais paplūdimiais.

Ved. Marijus Žiedas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau