Panorama. Koronavirusu šalyje jau užsikrėtė kone 70 medikų – daugiau nei dešimtadalis visų pacientų

Naujausiais duomenimis, Lietuvoje koronavirusas pareikalavo 8 gyvybių, šiandien po pietų pranešta apie naujausią mirtį Santaros klinikose. Rizikos grupei priklausęs pacientas atvežtas iš Ukmergės, jis buvo sunkios būklės. Pasaulyje nuo koronaviruso mirė daugiau nei 40 tūkst. Iš viso Lietuvoje COVID-19 infekcija patvirtinta 533 asmenims, pasaulyje – daugiau nei 822 tūkst. Nustatyta, kad nuo viruso Lietuvoje pasveiko 7 žmonės, pasaulyje pasveikusiųjų daugiau nei 174 tūkst.

Santaros klinikose šiąnakt mirė garbaus amžiaus pacientas, atvežtas iš Ukmergės. Sveikstančiųjų skaičius kol kas nekinta. Gydymo įstaigoms geriau besijaučiančius pradėjus leisti gydytis namuose, ekspertai pabrėžia, jog džiaugtis gerėjančia situacija dar ankstoka. Pasak jų, pikas dar priešakyje – sunkiausia turėtų būti balandžio mėnesį.

Koronavirusu jau užsikrėtę kone 70 medikų, arba daugiau nei dešimtadalis visų šios ligos atvejų Lietuvoje. Vis dažniau pranešama ir apie ligoninėse užsikrėtusius pacientus. Dėl to uždaromi ligoninių skyriai, šimtai medikų priversti būti karantine. Prezidentas Gitanas Nausėda pabrėžia, kad tokią situaciją lėmė prastas gydymo įstaigų aprūpinimas apsauginėmis priemonėmis, vis dar nepradėtas masinis medikų tikrinimas dėl koronaviruso. Sveikatos apsaugos ministras sako: priemonės medikams jau keliauja, o kaip greitai bus patikrinti medikai, priklauso ir nuo įstaigos vadovo.

Į nenumatytą posėdį susirinkęs Seimas svarstė klausimus, susijusius su karantinu šalyje. Nuspręsta griežtinti bausmes saviizoliacijos taisyklių nesilaikantiems žmonėms. Gyventojams bauda už tai gali siekti iki 1500, o įmonėms net iki 6 tūkst. eurų. Seimui taip pat siūloma įpareigoti mobiliojo ryšio operatorius per karantiną valdžios institucijoms teikti duomenis apie asmenų buvimo vietą. Tačiau Seimas kol kas neleido Vyriausybei dėl koronaviruso paskelbto karantino metu reguliuoti prekių kainas, riboti prekių arba paslaugų prieinamumą.

Ispanijoje nuo koronaviruso per parą mirė daugiausiai žmonių nuo pandemijos pradžios, tačiau šalis reiškia atsargų optimizmą, kad naujų susirgimų kreivė stabilizuojasi. Panašias viltis reiškia tylos minute koronaviruso aukas pagerbusi Italija. Vokietija irgi sako, kad padėtis stabilizuojasi, nors įspėja, kad kol kas palyginti mažas mirštamumas šalyje gali šoktelėti. Tačiau kaimyninė Lenkija sako, kad dar nepasiektas nė epidemijos vidurys ir toliau griežtina apribojimus.

Prezidentas Gitanas Nausėda reiškia užuojautą koronaviruso purtomai Italijai ir šalies žmonėms. Tikina, kad dabartinės krizės akivaizdoje ryškėja tikrosios vertybės – žmogiškumas ir šalių buvimas Europos Sąjungoje. Vilniuje Italijos vėliavos spalvomis nušvinta prezidentūra, katedra ir Trijų Kryžių paminklas.

Vakare prie prezidentūros vyko dar viena akcija. Lietuvos kariuomenės orkestro muzikantas Darius Krukonis tenoriniu saksofonu atliko Andrea Bocelli kūrinį „Con Te Partirò“. Dainos muziką sukūrė kompozitorius Francesco Sartori.

Paradoksas – viešumoje medicinines kaukes ir vienkartines pirštines dėvėti skatinama, bet priemonių – striuka. Vaistinės informuoja, kad jos stringa dar nepasiekusios Lietuvos. Pasaulio sveikatos organizacijos atstovai ragina neapsigauti – medicininės kaukės reikalingos tik tiems, kurie serga koronavirusu ar prižiūri sergančius asmenis. Kol gyventojai vaistinėse ir parduotuvėse neranda norimų prekių, jų ima ieškoti internete, kur tyko ir sukčiai. Vartotojų teisių apsaugos tarnyba informuoja, kad nuo jų Lietuvoje nukentėjo iki dešimties žmonių.

Vokietija sako esanti pasirengusi solidariam Europos finansiniam atsakui į koronaviruso pandemiją, bet susilaiko nuo tiesioginio pritarimo prieštaringai vertinamoms „koronaobligacijoms“, kurių prašo labiausiai pandemijos paliestos Italija ir Ispanija.

Karantinas didina bedarbių gretas. „Sodra“ skelbia, kad darbuotojų kasdien atleidžiama daugiau, negu priimama naujų. Vien vakar pranešta apie 3 tūkst. atleidimų. Darbuotojų atsisako ne tik maitinimo, maisto tiekimo įmonės ar viešbučiai, bet ir avalynės, drabužių pardavėjai, statybų bendrovės, siuvyklos, kitokie verslai.

Šįvakar Kauno oro uoste nusileido lėktuvas, atgabenęs likusią dalį iš užsakymo, kurį sudaro 12 mln. pirštinių, daugiau kaip milijonas kaukių ir kitų apsaugos priemonių. Jas į ligonines greitosios medicinos pagalbos stočių medikams išvežios Lietuvos paštas.

Nors koronavirusas ypač pavojingas senyvo amžiaus žmonėms, ne visi senjorai įsiklauso į rekomendacijas. Štai Šiaulių keleivių vežimo bendrovė kai kuriuose maršrutuose net per karantiną fiksuoja išaugusius keleivių srautus. Nemokamai keliaujantys senjorai, dažnai be jokių apsaugų, traukia į sodus ar kapines.

Kovai su koronavirusi telkiasi ir išradėjai. Lietuvių kompanija pagamino unikalų pasaulyje, dezinfekuojantį robotą. Jo purškiami dezinfekciniai garai gali pasiekti ranka neprieinamas erdves ir išnaikinti 99,99 proc. bakterijų. Vos prasidėjus koronaviruso plitimui, robotas imtas diegti Azijoje ir jau turėtų būti išbandomas Honkongo ligoninėje. Tuo metu Lietuvoje trimačiais spausdintuvais pradėti spausdinti rankenų priedai, leidžiantys duris atidaryti jų neprilietus delnu. Tokius priedus pagaminusi Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka juos nemokamai dalija smulkioms parduotuvėms, vaistinėms.

LRT „Eurovizijos“ darbo grupė priėmė sprendimą dėl atstovavimo Lietuvai kitų metų „Eurovizijoje“ – nacionalinė atranka kitąmet bus rengiama, o šių metų atrankos nugalėtojams – grupei „The Roop“ – rezervuota vieta finale. Grupei LRT taip pat perduos visas lėšas, surinktas šiais metais per nacionalinę atranką už skambučiais ir trumposiomis žinutėmis žiūrovų atiduotus balsus, – iš viso daugiau nei 20 tūkst. eurų.

Ved. Marijus Žiedas.