Panorama. Šalyje – 23 nauji užsikrėtimo koronavirusu atvejai, skaičius šoktelėjo iki 460

Sveikatos apsaugos ministerija patvirtino apie dar 23 naujus koronaviruso atvejus, bendras jų skaičius Lietuvoje išaugo iki 460. Per pastarąją parą užsikrėtusių padaugėjo 66 žmonėmis. Oficialiai patvirtintos 7 mirtys nuo COVID-19, iki šiol Lietuvoje pranešta apie vieną pasveikusią moterį.

Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad nuo šiol dėl COVID-19 gali būti tiriami visi, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai. Taip pat, kaip numatyta anksčiau, dėl galimos infekcijos tiriami visi sveikatos priežiūros specialistai. Šalies ligoninėse toliau auga koronavirusu užsikrėtusių medikų ir ligonių skaičius. Valdžia sako, kad viena iš priežasčių – iki šiol buvęs personalo apsaugos priemonių trūkumas. Kita priežastis – pažeista grįžusiųjų ir jų artimųjų saviizoliacijos tvarka.

Siekiant užkirsti kelią bandymams spekuliuoti itin reikalingais produktais, sveikatos apsaugos ministras apribojo ir respiratorių bei vienkartinių pirštinių pardavimą – vaistinėms ir parduotuvėms rekomenduojama vieno pirkimo metu parduoti ne daugiau kaip 10 respiratorių ir ne daugiau kaip 50 porų apsauginių pirštinių. Anksčiau Aurelijus Veryga buvo rekomendavęs parduoti ne daugiau kaip 50 medicininių kaukių ir dezinfekcinio skysčio ne daugiau kaip vienetą, arba kelis, kurių bendras kiekis neviršytų litro.

Skelbiama, kad Lietuvoje nuo COVID-19 yra pasveikęs tik vienas žmogus. Šiuo metu žmonėms, kuriems prieš kurį laiką buvo patvirtintas koronavirusas, pakartotiniai tyrimai neatliekami, sveikatos apsaugos ministras sako, kad dabar yra kitų prioritetų. Tad galbūt pasveikusieji ir toliau yra priversti laikytis izoliacijos nurodymų, negali išeiti iš namų net iki parduotuvės būtiniausių maisto produktų.

Pasaulyje užregistruota per 690 tūkst. koronaviruso atvejų. COVID-19 plitimą valstybės riboja karantinu. Didžiosios Britanijos ekspertai prognozuoja, kad izoliacijos taisyklės galios iki birželio, medikai prognozuoja, kad gyvenimas į normalias vėžes grįš tik po pusmečio. Tris dienas rekordinius netekčių skaičius fiksuojanti Ispanija griežtina karantiną. Kiek kitokios strategijos laikosi Švedija – čia užsikrėtusiųjų beveik 4 tūkst., tačiau dalis mokyklų, restoranų vis dar veikia. Uždraudus didesnius nei 50 žmonių susibūrimus Stokholmo gatvės tylesnės, bet ne tuščios.

Dešimtyje pasaulio valstybių koronaviruso infekcijos atvejų skaičius viršija 10 tūkst. Kol kas daugiausiai užsikrėtusiųjų – per 123 tūkst. – fiksuoja Jungtinės Valstijos. Šalies prezidentas Donaldas Trumpas, vakar užsiminęs apie griežto karantino skelbimą Niujorke ir aplinkinėse valstijose, netrukus pakeitė nuomonę. Karantino atsisakyta dėl galimo chaoso.

Mirė iškilus lenkų kompozitorius ir dirigentas Krzysztofas Pendereckis. Muzikui buvo 86-eri, pranešama, kad jis mirė gimtajame Krokuvos mieste po ilgai trukusios ligos. Kritikai pabrėžia, kad garsusis kūrėjas praturtino pasaulio klasikinės muzikos lobyną inovatyviais religinio pobūdžio ir simfoninės muzikos kūriniais. Vienas garsiausių pasaulio muzikų paliko ryškų pėdsaką ir Lietuvos muzikos kultūroje – Krzysztofas Pendereckis tiesė kelius į pasaulį lietuvių muzikams, ne kartą dirigavo savo kūrinius Lietuvoje, daug gastroliavo su Lietuvos kolektyvais užsienyje.

Dėl karantino pasikeitus laidojimo tvarkai auga kremavimo poreikis. Jau dabar, uždarius sienas, Lietuvos krematoriumas dirba visu pajėgumu. Kremavimą renkasi ir tie, kurie nori atidėti laidotuves iki karantino pabaigos. Laidojimo paslaugų įmonės jau dabar apribojo atsisveikinimą su mirusiaisiais, kai kurios net uždarė šarvojimo sales. Dvasininkai mišias už mirusįjį laiko tuščiose bažnyčiose.

Šalyje paskelbtas karantinas vienas įmones sekina, kitoms užvirė darbų karštymetis. Kai kurie verslininkai pakeitė veiklos profilį – laidojimo paslaugas teikiančios įmonės pradėjo gaminti apsaugines kaukes, o biodegalų gamintojai ėmėsi dezinfekcinio skysčio gamybos. Verslininkai neatmeta, kad ir pasibaigus karantinui naujos veiklos nenutrauks, nes tikisi, kad tokių priemonių poreikis išliks.

Kai kurie Seimo nariai įsitikinę, kad valstybiniame rezerve ekstremaliosioms situacijoms kaupiamas maisto rezervas nepakankamas – ten esą tik miltai ir cukrus, nors daugelis pasaulio valstybių kaupia visavertes maisto atsargas. Nors maisto šalyje netrūksta, o produktų tiekimas užtikrintas, kai kurių parlamentarų nuomone, Lietuvai maisto produktų rezervas reikalingas, jei dėl užsitęsusios pandemijos globalioje tiekimo grandinyje atsirastų trukdžių.

Ved. Eglė Bučelytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau