Panorama. Koronavirusas šalyje pasiglemžė septintą gyvybę, patvirtintų ligos atvejų – 394

Koronavirusas Lietuvoje pasiglemžė septintą gyvybę. Šiandien – dvi aukos: 78 m. asmuo Klaipėdos ligoninėje, dar vienas miręs Ukmergėje. Abu jie priklausė rizikos grupei. Beje, tai jau ketvirtas mirusysis, susijęs su Ukmergės ligonine. Per parą patvirtinti 36 nauji užsikrėtusieji COVID-19 žmonės, taigi dabar Lietuvoje patvirtintų ligos atvejų yra 394. Iki šiol pranešama apie vieną pasveikusią moterį.

Alytaus rajono greitosios medicinos pagalbos stoties medikė LRT papasakojo, kad ji ir kiti stoties darbuotojai, turėję kontaktą su koronavirusu užsikrėtusia kolege, yra siunčiami į privalomą karantiną, tačiau prieš tai turėjo pasirašyti dokumentą, kad darbo užmokestis tą laikotarpį jiems nebus mokamas. Be to, stoties medikams po iškvietimų esą nurodoma respiratorius saugoti maišeliuose ir naudoti pakartotinai. Alytaus rajono greitosios pagalbos stoties vadovas tikina, kad darbo kodekso laikosi ir jokių neteisėtų nurodymų neduoda.

Paaiškėjus, kad Kauno klinikinės ligoninės Infekcinių ligų skyriuje medikai vienartinius drabužius saugojo maišuose ir dėvėjo ne po kartą, nuo pareigų nušalintas ligoninės vadovas. Pradėtas tyrimas. Situaciją aiškintis į ligoninę atvykęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pripažino, kad gydymo įstaigoms buvo duotas nurodymas saugoti panaudotus akinius ir respiratorius, tačiau vienkartiniai drabužiai esą turėjo būti utilizuojami. Ligoninės vadovas ir infektologai tikina, kad kelis kartus tie patys drabužiai buvo dėvimi tik tol, kol nebuvo patvirtintų teigiamų viruso atvejų.

Lietuvą pasiekė didžiausia kada nors gauta medicininių apsaugos priemonių siunta iš Kinijos. Kaune nusileido lėktuvas su keliais milijonais vienkartinių pirštinių, keliais šimtais tūkstančių respiratorių. Apsaugos priemonės skirtos šalies medikams, tačiau užsikrėtusiųjų skaičius grėsmingai didėja – koronavirusas patvirtas Klaipėdos universitetinės ligoninės gydytojui. Dešimt ligoninės medikų ir personalo darbuotojų izoliuojami. Sveikatos sistemos darbuotojų, kurie turėjo izoliuotis, šalyje jau daugiau kaip penki šimtai.

Pasaulyje užsikrėtusiųjų skaičius perkopė 600 tūkst. ir sparčiai auga. Daugiausiai užsikrėtusiųjų – Jungtinėse Amerikos Valstijose. Prezidentas Donaldas Trumpas įsakė bendrovei „General Motors“ gaminti ventiliatorius, o Europos Sąjungos pietinės narės prašo kitų solidarumo ir pagalbos dorotis su krize.

Koronavirusui plintant po pasaulį, su sunkumais susiduria besivystančios šalys. Indija įvedė privalomą karantiną, o už jo nesilaikymą policija liepia gyventojams daryti pritūpimus, o kartais net apdaužo lazdomis. Virusui greitai plintant labiausiai nerimaujama dėl lūšnynų visame pasaulyje, kuriuose gyvena šimtai milijonų žmonių.

Slaugos ligoninės priverstos išrašyti dalį pacientų. Sveikatos apsaugos ministras nurodė, kad karantino metu tokios įstaigos turės atstoti laikinai uždarytas reabilitacijos ligonines. Tačiau ne visus išrašomus pacientus artimieji turi galimybę slaugyti namuose, tad prašoma tokius priimti į socialinės globos įstaigas. Šių vadovai sako, kad tokių galimybių nėra, nes įstaigos ir taip jau perpildytos.

Šiauliuose šalia karinio oro uosto artimiausiu metu bus nutupdyta keliolika užsakomųjų skrydžių bendrovių lėktuvų. Jie NATO bazės kaimynystėje Zokniuose bus laikomi kol baigsis karantinas. Šiaulius avialinijos renkasi dėl vietos kituose oro uostuose trūkumo ir mažesnių kainų.

Nešalta žiema ir ankstyvas pavasaris į Žuvintą – paukščių karalystę – iš šiltų kraštų parginė beveik visus sparnuočius. Gamtosaugininkai stebi dešimtis tūkstančių žąsų, pilkųjų ančių, virš ežero ratus suka kirų pulkai, kalena baltieji gandrai. Gervės poromis šoka tuoktuvių šokius. Kitą savaitę laukiama kregždžių, netrukus turėtų parskristi ir vėlyvojo pavasario sparnuočiai – volungės, lakštingalos, čiurliai.

Ved. Eglė Bučelytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau