Panorama. Šiandien užfiksuota 17 naujų užsikrėtimo koronavirusu atvejų: iš viso šalyje serga 160 žmonių

tarp naujai užsikrėtusiųjų – ir medikai, tai Aurelijui Verygai kelia nerimą

LRT TELEVIZIJA

2020.03.23 21:15

Iki šiol patvirtintais oficialiais duomenimis koronavirusu Lietuvoje užsikrėtę 160 žmonių. Šiandien užfiksuota 17 naujų užsikrėtimo atvejų, tarp jų – ir antras Šeškinės poliklinikos medikas, Klaipėdos universitetinės ligoninės akių ligų gydytojai. Apie pirmuosius atvejus savo rajonuose šiandien paskelbė Joniškio rajono ir Alytaus merai. Iki šiol Lietuvoje yra nustatytas vienas užsikrėtusiojo mirties atvejis. Viena moteris pasveiko.

Plintant virusui, daugėja užsikrėtusių medikų. Pranešama apie naujus atvejus Klaipėdos universitetinėje ligoninėje ir Vilniaus Šeškinės poliklinikoje. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pripažįsta, kad augantis užsikrėtusių medikų skaičius kelia nerimą. Artimiausiu metu ministerijos mobiliosios grupės vyks į ligonines ir vertins jų pasirengimą. Vakar Lietuvą pasiekus penkių tūkstančių reagentų siuntai, miestuose atidaroma daugiau mobiliųjų patikros punktų.

Vakare pranešta, kad nuo šiol dėl galimos infekcijos bus tiriami visi sveikatos priežiūros specialistai, taip pat vyresni nei 65 m. amžiaus asmenys, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai. Primenama, jog tyrimų dėl koronaviruso infekcijos rezultatus galima sužinoti neišėjus iš namų – saugiai prisijungus elektroninės sveikatos portale „esveikata.lt“.

Dėl koronaviruso grėsmės Lietuvoje įvestą karantiną planuojama pratęsti mažiausiai dviem savaitėms. Žadama griežtinti ir karantino sąlygas. Naujos rekomendacijos gyventojams: viešose vietose dėvėti veido kaukes, vienkartines pirštines, prekybos centruose bus ribojami pirkėjų srautai. Kariuomenė pasirengusi padėti Vyriausybei, jei reikės jos pagalbos valdant koronaviruso sukeltą krizę.

Sveikatos apsaugos ministras žada griežtesnę iš užsienio grįžtančiųjų izoliavimo tvarką – jie turės izoliuotis ne namuose, o savivaldybių paskirtose patalpose. Teisingumo ministerija jau parengė griežtesnes bausmes numatančias pataisas – jei jas patvirtins Seimas, jau kitą savaitę už karantino sąlygų nesilaikymą žmonėms grėstų iki pusantro tūkstančio eurų, įmonėms – iki šešių tūkstančių eurų bauda.

Prezidentas Gitanas Nausėda nepritaria opozicijos ir dalies medikų siūlymui šiuo metu atšaukti sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą iš Ekstremaliosios situacijos operacijų centro vadovo pareigų. Prezidento teigimu, ministras koronaviruso krizės pradžioje elgėsi tinkamai, kai priėmė sprendimus apriboti judėjimą. Vis dėlto vėliau pritrūko vadybinių kompetencijų perkant reagentus tyrimams ir apsaugos priemones medikams, o tai šalyje sukėlė įtampą. G. Nausėdos kritikos kliuvo ir Seimui, kuris į darbą rinksis tik kitą savaitę.

Latvijoje per parą pasiektas koronaviruso atvejų rekordas – 41, o bendras užsikrėtusiųjų skaičius šioje šalyje – 180. Estijoje užsikrėtusiųjų jau 352, o didėjant krūviams keičiama greitosios pagalbos komandų sudėtis – taip bandoma mažinti krūvį medikams. Kaimyninėje Lenkijoje šį savaitgalį net šešiuose rajonuose vyko pakartotiniai rinkimai – toks sprendimas labai papiktino gyventojus.

Pasaulyje daugiau kaip milijardui žmonių taikomas karantinas, o užsikrėtusiųjų jau daugiau kaip 350 tūkst. Pasaulio sveikatos organizacija įspėja, kad viruso plitimas įgauna pagreitį ir ragina imtis griežtų priemonių protrūkiui suvaldyti, nes tai padaryti dar nėra vėlu. Pasaulyje griežtinamos karantino sąlygos – Vokietijoje uždrausta būriuotis – galima bendrauti tik po du. Karantiną įveda ir Australija. Stojant gyvenimui, lėtėja ekonomika, todėl valstybės skelbia apie ekonomikos skatinimo planus.

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius sako, kad mokytis nuotoliniu būdu gali tekti ir iki mokslo metų pabaigos. Įvedus karantiną mokyklose paskelbtos dviejų savaičių atostogos, o nuo kito pirmadienio vaikai jau turi pradėti nuotolinį mokymąsi. Pasak A. Monkevičiaus, didžiausias iššūkis – technologijomis aprūpinti socialiai remtinų šeimų vaikus. Ministerija taip pat nusprendė, kad ketvirtokai, aštuntokai ir dešimtokai egzaminų šiemet nelaikys, o abiturientai – vis dar nežinioje. Pasak ministro, galimi keli scenarijai. Jeigu karantinas tęsis iki birželio ar kiek ilgiau, brandos egzaminai vyks, kitu atveju – bus svarstomi kiti variantai. Atsisakius egzaminų esą būtų neaišku, kaip vykdyti stojimo į aukštąsias mokyklas procesą.

Lietuvos paštas baigė dalyti pensijas. Senoliams sunerimus, ar kartu su pinigais neatkeliaus virusas, pensijos atiduotos vokeliuose, per ištiestos rankos atstumą. Paskelbus karantiną keičiasi ir siuntų pristatymo pobūdis, jos perkeliamos į paštomatus. Labiau kontakto vengia ir socialiniai darbuotojai, atnešę maisto produktų ar vaistų, kviečia juos pasiimti lauke.

Pasaulio akcijų biržos savaitę pradėjo kritimu, išskyrus Japonijos indeksą. Koronaviruso pandemija tirpdo santaupas ir privačiuose II pakopos pensijų fonduose. Tačiau iš savo fondo bėgti į mažiau rizikingą susiruošusiems būsimiems pensininkams Lietuvos bankas siūlo to nedaryti.

Artėja metas keisti padangas – jau kitą savaitę, balandžio 1–ąją, pagal Kelių eismo taisykles vairuotojai žiemines padangas turėtų pakeisti į vasarines. Per karantiną autoservisams dirbti neuždrausta, tačiau privaloma laikytis itin griežtų reikalavimų – vairuotojus aptarnauti saugiu atstumu, privaloma dezinfekuoti ir automobilius. Todėl servisų savininkai prašo registruotis internetu, tokiu pat būdu pirkti ir padangas. Važinėti su dygliuotomis žieminėmis padangomis galima tik iki balandžio 10-osios, vasaros sezonu su jomis važinėti nesaugu. Policija praneša, kad įvertindama dabartinę situaciją, specialių padangų tikrinimo akcijų neplanuoja.

Ved. Eglė Bučelytė.