Panorama. Šiandien Lietuvoje nustatyti dar septyni koronaviruso atvejai, vienas iš jų – medikė

medikė dirbo dviejuose darbuose – Kaune ir Vilniuje

COVID-19 nustatytas Ukmergės ligoninės medikei. Iš viso Lietuvoje nustatytas 41 koronaviruso atvejis. Viena pacientė jau pasveikusi. Sveikatos apsaugos ministras neprognozuoja, kada Lietuvoje bus pasiektas užsikrėtusiųjų virusu pikas, esą viskas priklausys nuo to, kiek žmonės sugebės laikytis karantino apribojimų. Daugėjant tiriamųjų, vietos ligoninėse paliekamos sudėtingesniems pacientams. Ligoniai su lengvesniais simptomais galės gydytis namuose, tačiau turės įrodyti, kad gali laikytis saviizoliacijos taisyklių – taip namuose jau gydosi vienas pacientas iš Šiaulių.

Griežtinamas judėjimo ribojimas. Parkuose ar žaidimų aikštelėse matydama besibūriuojančius žmones, Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad žaidimo aikštelėse galės žaisti ne daugiau kaip vienos šeimos vaikai, o parkuose būriuotis iki 5 žmonių. Dėl saviizoliacijos pažeidimų policija jau gauna šimtus pranešimų, todėl dvigubai didinamos patruliuojančios policijos pajėgos.

Pradėjo veikti patikros punktai. Vilniuje ir Kaune darbą pradėjo mobilieji koronaviruso patikros punktai. Čia dirbančios medikų komandos priima tik užsiregistravusius pacientus. Vykti į punktus galima po skambučio karštąja linija 1808. Punktuose kol kas bus tiriami tik per pastarąsias 14 dienų užsienyje keliavę žmonės arba per šį laiką turėję kontaktą su sergančiuoju COVID-19. Gyventojų susidomėjimas didžiulis, skambučių centras sako, kad pirmos dienos registracija į patikros punktus užpildyta per porą valandų.

Nukentėjusiems dėl karantino – valstybės išmokos. Dėl karantino verslas jau skaičiuoja nuostolius. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija žada, kad darbuotojams bus mokamos subsidijos, kurių dydis konkrečiam verslui priklausys nuo ribojimų griežtumo. Verslo konfederacija ragina neatleisti darbuotojų ir nesiųsti jų nemokamų atostogų. Tačiau ministerijos duomenimis nedirba bent 130 000 – nemokamų atostogų išėjo 80 000 žmonių, 50 000 turi nedarbingumo pažymėjimus, daugėja ir atleidimo atvejų.

Premjeras: maisto produktų Lietuvoje užteks. Lietuvoje paskelbus karantiną, kainas stebintis portalas „Pricer.lt“ užfiksavo kainų kilimą – esą brango kiauliena, pigiausi ryžiai ir grikiai. Prekybininkai sako kainų nekeliantys, nors tai neva daro tiekėjai. Po susitikimo su prekybos įmonių atstovais premjeras Saulius Skvernelis sako, kad maisto produktų Lietuvoje užteks, jų tiekimas nėra sutrikęs. Premjeras paprašė prekybos centrų informuoti ir apie tiekėjų didinamas kainas – jei reikės, tokį bandymą pasipelnyti mėgins stabdyti valdžia. Žemės ūkio bendrovių atstovai sako kainų prekybininkams nekeliantys.

Europoje – kova su pandemija. Europos šalys bando gesinti koronaviruso židinius. Italijos sveikatos apsaugos pareigūnams pranešus apie dar 427 mirtis, Italija pagal COVID-19 aukų skaičių aplenkė Kiniją. Šalyje iš viso mirė 3405 žmonės. Tai – beveik trečdalis pasaulyje nuo koronaviruso mirusių žmonių. Kinijoje pirmą kartą užfiksuoti tik įvežtiniai viruso atvejai. Pasaulio sveikatos organizacija virusą vadina žmonijos priešu, su kuriuo kovoti reikalauja tyrimais ir izoliacija.

ES „Brexito“ derybininkas užsikrėtė koronavirusu. Pandemija jaukia ir Briuselio bei Jungtinės Karalystės derybas dėl būsimų santykių. Vyriausiasis Europos Sąjungos „Brexito“ derybininkas Michelis Barnier patvirtino, kad užsikrėtė koronavirusu. Prancūzijoje šiuo metu esantis Barnier tikina, kad jaučiasi gerai, bet laikysis visų nurodymų ir izoliuosis namuose, kaip ir su juo bendravę žmonės. Pirmadienį Briuselis ir Londonas dėl koronaviruso protrūkio atšaukė šią savaitę turėjusias vykti derybas dėl santykių po „Brexito“. Pareigūnai jau kurį laiką svarsto derybas tęsti per vaizdo konferencijas. Koronaviruso pandemija kelia vis daugiau abejonių, ar Briuseliui ir Londonui pavyks susitarti dėl būsimų santykių iki šių metų pabaigos.

JAV kovoja su COVID-19. Jungtinėse Valstijose siekiant suvaldyti koronaviruso plitimą stiprinamos medikų komandos, vis daugiau miestų gyventojų raginami kuo daugiau laiko leisti namuose. Šiuo metu šalyje per 10 tūkst. užsikrėtusiųjų. Daugiausia mirčių užregistruota Vašingtono, Niujorko ir Kalifornijos valstijose. Niujorko medikams padės ir karo medikų komandos. Šalyje suteiktas leidimas koronaviruso infekciją gydyti maliarijai gydyti skirtu preparatu. Prezidentas Donaldas Trumpas kurį laiką tikinęs, kad virusas – nekelia grėsmės, dabar jį vadina nematomu priešu.

Irane 10 tūkst. kalinių suteikiama malonė. Iranas – antras pagal dydį koronaviruso židinys už Kinijos sienų. Čia užfiksuota per 18 407 atvejų, mirė daugiau nei 1200 užsikrėtusiųjų. Šaliai bandant pažaboti koronaviruso plitimą perpildytuose kalėjimuose, Irano aukščiausiasis lyderis suteiks malonę 10 tūkst. kalinių. Žmogaus teisių gynimo organizacijos prasidėjus viruso protrūkiui ragino paleisti visus politinius kalinius. Irano valdžia neigia, kad grotomis varžo žodžio laisvę, tačiau jau antradienį iš kalėjimų laikinai, dviem savaitėms, paleido 85 tūkst. nuteistųjų.

Trūksta kraujo donorų. Paskelbtas karantinas išretino kraujo donorų gretas. Nustojus organizuoti iš Važiuojamąsias kraujo donorystės akcijas surenkamo kraujo sumažėjo beveik 40 procentų. Anot specialistų, atsisakius planinių operacijų kol kas gelbsti sukaupti rezervai. Specialistai sako, kad aukoti kraują karantino metu saugu, tačiau pripažįsta, kad donorai dėl viruso netiriami.

Naujos aplinkybės apie koronavirusu susirgusią Ukmergės medikę. Ukmergės ligoninės gydytojai patvirtintas koronavirusas. Šią informaciją Visuomenės informavimo grupė paskelbė tik ketvirtadienio vakarą, nors LRT šaltiniai apie tai pranešė dar pavakarę. Ukmergės ligoninė neskubėjo karantinuoti personalo, nors, šaltinių duomenimis, prastai besijaučiančių darbuotojų įstaigoje yra ir daugiau. Institucijoms skelbiant daugiau informacijos apie susirgusiąją paaiškėjo, kad ji dirba dar dviejuose sveikatos priežiūros įstaigose Vilniuje ir Kaune.

Įstrigusiems užsienyje – skrydis per Varšuvą. Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius paskelbė, kad užsienyje įstrigę Lietuvos piliečiai penktadienį galės grįžti namo jungiamuoju skrydžiu per Varšuvą. Pasak ministro, pagal susitarimą leista atskristi į Varšuvos oro uostą, o ten bus galima persėsti į lėktuvą, skrendantį į Vilnių. Penktadienį taip pat planuojami du reisai iš Prancūzijos į Lietuvą: vienas lėktuvas jau pilnas, kitame liko dar per 80 laisvų vietų. Rytoj rengiamas ir užsakomasis skrydis Kopenhagoje įstrigusiems lietuviams į Kauną. Norintiems skristi, reikia registruotis užsienio arba susisiekimo ministerijos puslapiuose.

Lenkija ribos eismą per Lazdijų punktą. Nelikus krovininio transporto eilių Lietuvos ir Lenkijos pasienyje, Lenkija praneša nuo vidurnakčio apribosianti vilkikų eismą per antradienį atidarytą Lazdijų-Ogrodnikų pasienio kontrolės punktą. Šią naktį, nuo pirmos valandos Lietuvos laiku, per Lazdijų pasienio kontrolės punktą nebebus praleidžiami automobiliai, kurių masė 7,5 tonos. Visos kitos transporto priemonės, kurių masė mažesnė, per šį punktą gali vykti ir toliau.

Brazilijoje – protestas prieš prezidentą. Brazilijoje užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičiui perkopus 400 ir mirus 4 žmonėms, tūkstančiai piliečių protestuoja. Vakar vakare per atvirus langus ir balkonus sklido šaukštais daužomų puodų, keptuvių ir metalinių dubenėlių garsai. Tokiu protestu brazilai ragina atsistatydinti šalies prezidentą Jairą Bolsonarą.

Paskelbtas A. Ramanausko-Vanago paminklo kūrėjas. Paskelbtas antkapinio paminklo partizanų vadui Adolfui Ramanauskui-Vanagui konkurso nugalėtojas – skulptoriaus Algirdo Kuzmos ir bendrovės „Arches“ suprojektuotas ant pjedestalo stovintis partizanų vado biustas. Paminklą Antakalnio kapinėse Vilniuje numatyta pastatyti iki šios vasaros. Adolfo Ramanausko-Vanago palaikai 2018 metais rasti Našlaičių kapinėse Antakalnyje, jie palaidoti Antakalnio kapinėse, valstybės vadovų panteoną.

Ved. Eglė Bučelytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau