Panorama. Medikams atstovaujančios organizacijos reiškia nerimą dėl gydytojų saugumo darbe

Lietuvoje užfiksuoti trys nauji koronaviruso atvejai – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Sveikatos apsaugos ministras teigia, kad Vilniuje nuo koronaviruso gydoma iš Madrido atskridusi Ispanijos pilietė, Kauno klinikinėje ligoninėje – Italijoje slidinėjęs vyras, Klaipėdoje gydoma iš Tenerifės grįžusi moteris. Pranešama, kad nė vienas iš užsikrėtusiųjų nėra sunkus pacientas. Lietuva pradeda savo piliečių, kurie neturi galimybių išvykti iš ypatingos koronaviruso rizikos šalių, registraciją.

Lietuva atnaujino rizikingų šalių sąrašą – įtraukiamos dar aštuonios valstybės: Islandija, Norvegija, Švedija, Austrija, Danija, Nyderlandai, Šveicarija ir Egiptas. Iki šiandien rizikingomis buvo paskelbta dešimt šalių: Kinija, Honkongas, Iranas, Japonija, Pietų Korėja, Singapūras, Vokietija, Prancūzija, Ispanija ir Italija.

Medikams atstovaujančios organizacijos reiškia nerimą dėl gydytojų saugumo darbe. Seime į neeilinį Socialinių reikalų ir darbo komiteto posėdį susirinkę parlamentarai išgirdo gydytojų prašymus dėl viršvalandžių apmokėjimo, draudimo mirties atveju, darbo apmokėjimo laikinojo nedarbingumo metu ir kitus lūkesčius. Lietuvos medikai norėtų, kad koronavirusas būtų pripažintas ypač pavojinga užkrečiamąja liga.

Kinijai skelbiant tik aštuonis naujus koronaviruso infekcijos atvejus, Europa dabar yra pandemijos centras, sako PSO. Estijoje patvirtinta, kad koronavirusas jau plinta tarp gyventojų – ten registruoti 79 susirgimo atvejai, daugiau nei Lenkijoje, kur fiksuoti 68. Latvijoje patvirtinti 18 susirgimų, o apie pirmąją mirtį skelbianti Ukraina uždaro sienas visiems užsienio piliečiams. Dauguma paveiktų valstybių su pandemija kovoja uždarydamos mokyklas, atšaukdamos renginius, įvesdamos judėjimo apribojimus.

Viena didžiausių pastarojo dešimtmečio audrų pareikalavo aukų – Ukmergėje stogo konstrukcija pražudė moterį. Šimtus kartų naktį kviesti ugniagesiai gelbėtojai iki šiol vyksta šalinti padarinių. Be elektros buvo likę per 100 tūkst. namų ūkių.

Vilniaus kompozitorių namuose atiduota pagarba Gražinai Ručytei-Landsbergienei. Aukščiausios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininko Vytauto Landsbergio žmona, pianistė, pedagogė, visuomenės veikėja mirė antradienio vakarą, eidama 91-uosius metus. Užuojautą atvykę pareiškė šalies prezidentas Gitanas Nausėda, prezidentė Dalia Grybauskaitė, partizanas Juozas Jakavonis ir daugybė visuomenės veikėjų. Artimieji prašė vietoj gėlių aukoti paramos fondui.

Po Valstybės gynimo tarybos posėdžio prezidentas Gitanas Nausėda pranešė, kad valstybė imsis priemonių norint suvaldyti dėl koronaviruso prognozuojamas ekonomines pasekmes. Šalies vadovo teigimu, šalies ekonomikos augimas gali lėtėti. Kai kurie ekonomistai sako, kad reikia rengtis rimtesnei padėčiai nei šis lėtėjimas, ir galvoti apie priemones ne nuo čiaudulio, o nuo koronaviruso.

ES beprecedentėmis priemonėmis siekia išvengti rimtų pandemijos padarinių žemyno ekonomikai. Europos Komisija laikinai atsisako fiskalinės drausmės reikalavimų valstybėms narėms ir ragina daryti viską labiausiai pažeistų ekonomikos šakų paramai. Vokietija pristatė didžiausią pagalbos verslui paketą per visą pokarį. Prancūzija žada investuoti dešimtis milijardų, Latvija pristatė milijardo eurų fondą šalies verslui gelbėti. Lietuvos finansų ministerija žada priemonių paketą kitą savaitę: smulkiajam ir vidutiniam verslui svarstoma galimybė atidėti mokesčių mokėjimą, tačiau neatmetama galimybė ir skolintis.

Šeši žmonės žuvo per JAV antskrydžius Irake. Pentagonas sako, kad smūgiai buvo atsakas į išpuolį prieš amerikiečių bazę trečiadienį, per kurį žuvo vienas Jungtinės Karalystės ir du JAV kariai. Amerikiečių pajėgos taikėsi į Irano remiamų grupuočių objektus – penkias ginklų saugyklas. Irako kariuomenė pasmerkė antskrydžius, per kuriuos, sako, žuvo vienas civilis, du policininkai ir trys kariai. Irako vyriausybė pasiaiškinti pakvietė JAV ir JK ambasadorius įspėdama, kad antskrydžiai gali neigiamai paveikti trapią saugumo situaciją šalyje. Siekdamas atgrasyti Irano remiamas grupuotes nuo tolesnių išpuolių, Pentagonas sako, kad regione paliks du dislokuotus lėktuvnešius.

Prokurorų prašymu stabdomas Vilniaus savivaldybės nacionalinio stadiono sutarties pasirašymas su koncerno „Icor“ valdoma bendrove „Axis industries“. Procedūros stabdomos po Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pranešimo apie galbūt pažeistą viešąjį interesą, savivaldybei rengiantis vykdyti komplekso statybas koncesijos būdu. Bus aiškinamasi, ar koncesijos vertės padidėjimas po derybų yra pagrįstas. Sutartis stabdoma, kol Viešųjų pirkimų tarnyba pateiks išvadą, ar sutartis nepažeidžia teisės aktų.

Nepatenkinti aplinkos apsaugos sistemoje vykdoma reforma ir prastu finansavimu aplinkosaugos darbuotojai surengė protesto akciją prie ministerijos, reikalaudami aplinkos ministro atsakomybės dėl esą šiuo metu nevaldomo pertvarkos proceso.

Suomijoje paminėta 80-ies metų sukaktis nuo Žiemos karo pabaigos. Tačiau svarbios datos minėjimas įvyko be dar likusių gyvų Suomijos laisvę nuo užpuolusios Sovietų Sąjungos gynusių veteranų. Dėl koronaviruso pandemijos jiems patariama likti namuose.

Lenkija paskelbė dėl koronaviruso pandemijos uždaranti sienas užsieniečiams, taip siekiama stabdyti viruso plitimą. Šalies ministras pirmininkas Mateušas Moravieckis teigia, kad epidemiją Lenkijoje kursto įvežtiniai atvejai. Šiuo metu šalyje registruoti 68 susirgimai ir viena mirtis. Visi iš užsienio grįžtantys Lenkijos gyventojai turės užsidaryti dviejų savaičių karantine.

Klaipėdoje jaunieji pianistai kartu su Kauno simfoniniu orkestru surengė labdaringą išskirtinį muzikos koncertą, kuriame visi paaukoti pinigai tampa „laukiančiais bilietais“ ir suteikia teisę jaunimui iki 18 metų nemokamai lankyti kultūrinius renginius. Renginių lankymą keičia koronaviruso grėsmė, tad laukiantys bilietai galiojimo laiko neturės.

Ved. Marijus Žiedas.