Labas rytas, Lietuva I d. Dveji metai tolimiausiame nuo Lietuvos kampelyje: džiunglės, ugnikalniai bei neįprasti vietinių ritualai

Kovo 13, penktadienis. „Labas rytas, Lietuva“ vedėjas Ignas Krupavičius sveikinasi su žiūrovais ir kviečia sutikti šį vėjuotą rytą su LRT TELEVIZIJA. Jam kompaniją palaiko kolegės Justė Tamošaitienė bei Audra Avižiūtė. Jie kartu trumpai pristatys svarbiausias naujienas bei apžvelgs publikacijas spaudoje bei naujienų portaluose.

Detalesnė spaudos apžvalga su Audra Avižiūte.

Kopūstus vertėtų valgyti dažniau. Iškart po jo – pasakojimas apie daržovę, kuri turėtų būti kiekvieno žmogaus racione. Kiek kopūsto rūšių žinote ir galite išvardyti? Pasirodo, ši daržovė naudinga ir turtinga medžiagų, taip reikalingų žmogaus organizmui. Kviečiame susipažinti su kopūstu.

„Stop kadras“. Aliaskoje – šunų kinkinių lenktynės. Dalyviai įveikė pusę jų trasos. Pusė lenktynių trasos – 685 km. Pirmasis įveikė iš Minesotos kilęs B. Sassas.

Kino naujienos. Penktadienis, tradiciškai, kino diena, o nuo šiandienos – 3 premjeros. Fantastinė drama su Vinu Dieseliu, veiksmo trileris „medžioklė“ ir nuotykiu komedija visai šeimai apie vienišą tėtį, kas vakarą sekantį ypatingas pasakas savo dukrai. Pasakoja kolegos.

Dveji metai Vanuatu. „Labas rytas, Lietuva“ studijoje – keliautoja Silvija Nemaniūtė. Kaip pati sako, ji dvejus metus praleido neatrastame rojaus kampelyje. Ji kalba apie salų Vanuatu. Valstybę Ramiajame vandenyne, Melanezijoje. Ji driekiasi maždaug 1750 km į rytus nuo Australijos, 500 km į šiaurės rytus nuo Naujosios Kaledonijos, į vakarus nuo Fidžio ir į pietus nuo Saliamono salų.

„Stop kadras“. Lenkijoje – kačių muziejus. Muziejuje – tūkstančiai eksponatų. Kolekcija priklauso sutuoktiniams ukrainiečiams. Jie persikėlė į Lenkiją iš Donecko srities. Savininkė kolekcionuoja kates nuo 15 metų.

Politines rokiruotes prieš Seimo rinkimus. „Labas rytas, Lietuva“ studijoje VDU profesorius Mindaugas Jurkynas. Anot politologo, koronaviruso sunkmetis – itin palankus aktyviems politikams. Jie, anot jo, gali pagerinti savo reitingus prieš Seimo rinkimus. Apie politines rokiruotes prieš Seimo rinkimus plačiau – pokalbyje.

„Kalendorius“. 1781 kovo 13 d.– astronomas seras Williamas Herschelis teleskopu atrado planetą. Ji pavadinta graikų dievo Urano vardu. Uranas – planeta milžinė – jos skersmenyje būtų galima išrikiuoti 4 Žemės dydžio planetas, o iš planetos masės padaryti 14 Žemės dydžio planetų. Saulę Uranas apskrieja per 84 mūsų metus. Planetos paviršių dengia debesys. Jie sudaryti iš amoniako, vandens, metano ledo ir amonio hidrosulfido kristalų. Išorinių debesų temperatūra − 218 laipsnių °C Temperatūra planetos paviršiuje – 58 laipsniai. Viršutiniai Urano debesys sudaryti daugiausia iš metano kristalų. Metanas sugeria geltonuosius ir raudonuosius Saulės spindulius, todėl atspindėta šviesa atrodo melsvai žalia. 1986 m. sausį erdvėlaivis „Voyager 2“. priartėjo prie Urano ir padarė daugiau nei keturis tūkstančius planetos, jos žiedų ir palydovų nuotraukų. Nustatyta, kad planetos paviršiuje siaučia smarkūs vėjai, kad į erdvę Uranas išspinduliuoja 13 % daugiau šilumos, negu jos gauna iš Saulės. Tai rodo, kad planeta turi vidinį energijos šaltinį.

Ved. I. Krupavičius.