Panorama. URM apklausa: grįžti į Lietuvą norėtų dauguma emigrantų, tik neramina vienas faktorius – mažos algos

Užsikrėtimų koronavirusu šuolis. Iranas ir Italija skelbia išaugusį mirčių ir susirgimų nuo koronaviruso skaičių, 3,5 tūkst. žmonių įstrigę kruiziniame laive prie San Fransisko, o popiežius Pranciškus rytojaus mišias iš Vatikano transliuos tik internetu. Pasaulio sveikatos organizacija įspėja nepuoselėti vilčių, kad koronavirusas nuslūgs su šiltesniais orais, ir ragina rimtai kovoti su viruso plitimu.

Į Nerį išsiliejo teršalai. Kaune šeštadienį į Nerį išsiliejo naftos produktai, pranešė ugniagesiai ir aplinkosaugininkai. Taršos šaltinis gali būti Jonavos gatvėje įsikūrusi degalinė. Ją valdančios bendrovės direktorius tai neigia.

Įsteigta nauja partija. Naujos krikdeminės krypties politinė jėgos „Nacionalinis susivienijimas“ vienas iš įkūrėjų Vytautas Radžvilas teigia, kad kreipsis į prezidentą Gitaną Nausėdą bei ragins jį šalyje skelbti pertvarką, nes priešingu atveju gali pasikartoti 1940 metų tragedija. Pasak jo, šiuo metu Lietuva yra sąstingyje bei jos pagrindinis tikslas – išnykti.

Dauguma emigrantų norėtų grįžti į Lietuvą. Dauguma lietuvių emigrantų galvoja grįžti į gimtinę, ir jų vis daugėja – tai rodo Užsienio reikalų ministerijos užsakymu atlikta apklausa. Vis dėlto išvažiavusiųjų teigimu, nerimauti verčia darbo paieškos Lietuvoje, vaikų adaptacija mokykloje, žmonių požiūris į emigrantus. Tautiečiai, kas jau grįžo, sako nesigailintys.

Įtampa Graikijos ir Turkijos pasienyje. Graikijos ir Turkijos pasienyje tarp graikų policijos ir pro sieną bandančių prasiveržti migrantų vėl kilo susirėmimai. Į migrantus paleistos ašarinės dujos, šie atsakė į pareigūnus mėtydami akmenis ir reikalaudami „atverti vartus“. Graikija taip pat apkaltino Turkijos policiją į jos pareigūnus svaidant ašarinių dujų granatas. Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas nurodė dėl pavojingų sąlygų nebeleisti migrantams bandyti Graikijos pasiekti jūra, tačiau kelias iš Turkijos pusės sausuma migrantams toliau atviras. Europos Sąjungą Erdoganą kaltina naudojant migrantus savo politiniams tikslams ir sako, kad Bendrijos sienos uždarytos.

Saudo Arabijoje sulaikyti įtakingi princai. Saudo Arabijos tarnybos dėl kaltinimų rengus perversmą sulaikė tris princus, įskaitant karaliaus Salmano brolį ir sūnėną, penktadienį pranešė JAV žiniasklaida. Tokia žinia leidžia spėti, jog karalystės faktinis valdovas stiprina savo valdžią. Manoma, kad šių princų suėmimas sosto įpėdiniui princui Mohammedui bin Salmanui leidžia atsikratyti potencialios opozicijos.

Nesutarimai dėl biodujų jėgainių. Mažinant oro taršą anglies dvideginiu, vienas iš Lietuvos tikslų iki 2030 m. pasiekti, kad dešimtadalis naudojamų transporto degalų būtų pagaminti iš biometano dujų. Todėl reikia statyti naujų biodujų jėgainių, paramos tam žada Energetikos ir Žemės ūkio ministerijos. Pasak Ūkininkų sąjungos vadovo, pirmenybė gauti paramos turėtų būti tiems, kas turi mėšlo, žemės, kitų išteklių.

Profesinių mokyklų pertvarka. Kitų mokslo metų pradžios sulauks mažiau profesinių mokyklų – Švietimo, mokslo ir sporto ministerija imasi šių mokyklų pertvarkos ir kelias ketina sujungti. Ministerija teigia, kad yra mokyklų, kurios nesurenka pakankamai mokinių, taip pat neatitinka darbo rinkos poreikių.

Ekologišku maistu mokyklos nesusidomėjo. Ikimokyklinės įstaigos neskuba naudotis parama vaikams maitinti ekologišku maistu – per dvejus metus tokia galimybe pasinaudojo vos penkios. Jų vadovai sako, kad atbaido biurokratija, o ir ekologiškų produktų pasirinkimas skurdokas. Ekologinių ūkių asociacijos pirmininkas siūlo mažinti PVM viešojo maitino įstaigoms, tada esą ir paramos nereikės. Valdininkai žada mažinti biurokratiją.

Ved. E. Bučelytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.