Laba diena, Lietuva. Ukrainoje bręsta nauja politinė krizė – ar Kremlius bandys ja pasinaudoti?

Laurinavičius: kas pučia VSD skandalą tiek, kad reikėjo neteisėtai nutekinti informaciją ir atskleisti pranešėją? Parlamentaras Vytautas Bakas kartoja, kad Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovybė neteisėtai spaudė šios žvalgybos institucijos pareigūną prisipažinti, kad jis yra pranešėjas, pateikęs informaciją apie į prezidentus kandidatavusio Gitano Nausėdos aplinkos narių ir šio posto siekusio Vygaudo Ušacko sekimą. Situaciją komentuoja studijoje viešintys Vilniaus politikos analizės instituto analitikas Marius Laurinavičius ir Vilniaus universiteto tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius, buvęs Valdo Adamkaus patarėjas Ramūnas Vilpišauskas.

Politologė apie derybas dėl Sirijos: nei Putinui, nei Erdoganui nenaudingas didelio masto konfliktas. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Turkijos lyderis Recepas Tayyipas Erdoganas ketvirtadienį Maskvoje pradėjo derybas, per kurias ieškos sprendimo krizei Sirijos šiaurės vakarinėje Idlibo provincijoje. Ko tikėtis iš šįvakar vyksiančio Putino ir Erdogano susitikimo Maskvoje? Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorės Margaritos Šešelgytės komentaras.

Retas reginys: Martyno Mažvydo bibliotekoje šiandien eksponuojamas Kovo 11-osios aktas. Kovo 5-ąją, ketvirtadienį, Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje bus atidaryta paroda „…nuo šiol vėl Nepriklausoma. Kovo 11“. Parodoje apsilankysiantys žmonės galės išvysti 1990-ųjų kovo 11-osios akto originalą. Pašnekovė, Lietuvos valstybės naujojo archyvo direktorė Danutė Kontrimavičienė, teigia, jog minėtasis dokumentas dienos šviesą išvysta itin retai – yra siekiama apsaugoti valstybės nepriklausomybės atkūrimą įrodantį dokumentą.

Būtiniausių maisto produktų krepšelis Lietuvoje pabrango 5 eurais – specialistai tikina, kad koronavirusas niekuo dėtas. Per visą pasaulį „keliauja“ koronavirusas, tačiau jo sukeliami padariniai – ne tik žala sveikatai. Valstybės viena po kitos praneša apie pakitimus ekonomikoje, drauge – ir Lietuva. Nors pagrindinių prekių krepšelis pabrango 5 eurais, „Pricer.lt“ maisto krypties vadovas tikina, jog kainų kilimas šalyje nesusijęs su koronavirusu – mat kainų pokyčius lemia kitos priežastys.

Signataras Arūnas Degutis apie nepriklausomybės atgavimą: laimėjome loteriją nenusipirkę bilieto. Signataras Arūnas Degutis sako, kad atkūrus nepriklausomybę buvo naivumo, tikintis didžiųjų valstybių paramos. Jis prisimena dar nepripažintos Lietuvos lyderių susitikimą su tuomečiu JAV prezidentu, kuriame dalyvavo ir Degutis. Pasak signataro buvo jaučiamas atsargumas, nors simbolinė amerikiečių parama buvo.

Verba – Kaziuko mugės istorinis raktas: neturėjai verbos, mugėje nebuvai. Kokia Kaziuko mugė be verbų? Manoma, kad jų popierinės pirmtakės labiau priminė lelijas – šventojo Kazimiero simbolį, ir buvo naudojamos Lietuvos globėjo garbei surengtose procesijose. Kada įvyko pirmoji Kaziuko mugė – nežinoma, bet jos ištakos datuojamos 604-aisiais, kai vilniečiai eisena pasitiko iš Romos atvežtą ir popiežiaus pašventintą šventojo Kazimiero vėliavą. Prisiminimais apie Kaziuko mugę dalijasi Čekoniškių verbų ir buities seklyčios vadovė Janina Norkūnienė.

Virgis Valentinavičius: premjero patarėjas Malinauskas – talentingas žmogus, jis moka sukurti dramą. Po nesutarimų su ministerija Skirmantas Malinauskas traukiasi iš pareigų. Jis traukiasi ir iš ministro pirmininko patarėjo, ir iš Ekstremalių situacijų valdymo centro Visuomenės informavimo grupės vadovo pareigų. Šį patarėjo sprendimą komentuoja Mykolo Romerio universiteto Komunikacijos instituto direktorius Virgis Valentinavičius.

Ukrainoje – premjerų kaita: savo postuose liko tik 6 iš 17 buvusių ministrų. Po Ukrainoje kilusio skandalo antradienį atsistatydino šalies premjeras Oleksijus Hončarukas ir Aukščiausioji Rada netrukus naujuoju premjeru patvirtino Denysą Šmyhalį. Savo postuose liko tik 6 iš 17 buvusių ministrų. Kas laukia Ukrainos? Plačiau apie situaciją kaimyninėje šalyje pasakoja LRT TELEVIZIJOS užsienio naujienų redaktorė Jolanta Paškevičiūtė.

Kaune siaučia „tarzanas“: vyras marių pakrantėje kerta medžių šaknis, įrenginėja laiptus. Iš Kauno marių pakrantės atskriejo žinia. Čia siaučia „tarzanu“ pramintas žmogus, kuris nusiaubė krantinę. Kauno marių regioninio parko direkcijos specialistai Kristina Pratašienė ir Mindaugas Kirstukas ne tik pasakoja, bet ir rodo nukirstas medžių šaknis, išraustus šlaitus ir čia įrengtus laiptus. „Tarzano“ veikla piktinasi ir vietiniai gyventojai.

Ved. Deividas Jursevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau