Laba diena, Lietuva. Nutukimas Lietuvoje pasiekė epidemijos lygį: kaltinti galima ir genus, o gydyti gali tekti tik chirurginiu būdu

Koronavirusas išlieka bene svarbiausia pasaulyje tema. Susirgimų skaičius pasaulyje – apie 86 tūkst., pasveikusių – apie 40 tūkst., mirusių – apie 3 tūkst. Daugiau nei 60-yje pasaulio šalių diagnozuotas virusas, tačiau didžiausi mirusiųjų ir susirgusiųjų skaičiai išlieka Kinijoje, bet jų gerokai sumažėję, ir dar trys šalys išsiskiria dideliu užsikrėtusiųjų skaičiumi – Pietų Korėja, Italija ir Iranas. Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) koronaviruso grėsmės lygį pakėlė iki „labai aukšto“, bet pandemijos neskelbia. Apie koronaviruso ir mokslo lenktynes pokalbis su VU Biotechnologijos instituto profesore Aurelija Žvirbliene.

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis provokacija vadina pranešimą, kad Valstybės saugumo departamentas rinko medžiagą apie prezidento Gitano Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą Vygaudą Ušacką. „Laba diena, Lietuva“ studijoje vieši Karo akademijos profesorė Jūratė Novagrockienė. Ji pasidalins įžvalgomis apie vadinamąjį apie „Bako sąrašą“.

„Superantradienis“: nugalėtojai ir pralaimėtojai. Buvęs JAV viceprezidentas Joe Bidenas per vadinamojo „superantradienio“ balsavimus dėl Demokratų partijos kandidato į prezidentus pasiekė virtinę pergalių prieš kairiojo sparno atstovą Bernie Sandersą. Plačiau įžvalgomis pasidalins LRT žurnalistas Vykintas Pugačiauskas.

Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad opozicinių konservatorių sąrašą Seimo rinkimuose sutikusi vesti parlamentarė Ingrida Šimonytė yra įdomi politinė konkurentė ir gyrė ją už gerą humoro jausmą. Vis dėlto S. Skvernelis tvirtino, kad I. Šimonytei vedant partiją į rinkimus, konservatorių valdantiesiems „valstiečiams“ laidytą kritiką galima pritaikyti jiems patiems.

„V. Bako sąrašas“ dėl kišimosi į rinkimus. Teisėsaugos institucijos sako negalinčios komentuoti informacijos, susijusios su pranešimu apie Valstybės saugumo departamento veiklą prezidento rinkimų kampanijos išvakarėse. Lietuvos specialiosios tarnybos išnaudotos rinkimų kovai, teigia buvęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas. „Laba diena, Lietuva“ studijoje – LRT žurnalistė Indrė Makaraitytė.

Darius Jauniškis: Vidaus saugumo departamentas ne sekė, o tikrinosi informaciją apie kandidatus. Valstybės saugumo departamentas trečiadienį griežtai paneigė žvalgybos pareigūno pateiktą informaciją, esą jis rinko informaciją apie tuometinio kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą Vygaudą Ušacką. „Laba diena, Lietuva“ studijoje – VSD direktorius Darius Jauniškis.

Prezidento patarėjas patikino, kad ir šalies vadovas pasitiki valstybės specialiosiomis tarnybomis. Taip reaguojama į trečiadienį paskelbtą informaciją, apie galbūt prezidento rinkimų kampanijos VSD rinktą informaciją.

„Nutukimas – liga, kuria susirūpinti reikia dar tuomet, kai nėra rimtų sveikatos problemų“, – taip sako Dietologų asociacijos prezidentė Rūta Petereit. Studijoje taip pat dalyvauja ir Ligita Galadauskienė – pacientė, prieš ketverius metus atsikračiusi viršsvorio, kuris prisidėjo prie daugelio moters ligų ir negalavimų.

Klausimai dėl pensijų mokėjimo. Pensijų anuiteto dydį lems žmogaus amžius, gyvenimo trukmė, situacija finansų rinkoje ir kiti aspektai. Metodiką galiausiai turėtų nustatyti komitetas, tačiau, kol jo nėra, tvarką patvirtins „Sodros“ vadovas. Tiesa, jeigu žmogui pensija bus nustatyta pagal „Sodros“ vadovo tvarką, komiteto metodika ją gali ir pakeisti.

Naujienų rentgenas. Internetą įprasta suprasti kaip laisvės ir demokratijos sinonimą, tačiau „Freedom on the Net“ reitingas, kuriame vertinama interneto laisvė, jau devintus metus padėtį pasaulyje vertina vis blogiau. Nors dažniausiai minimi interneto suvaržymo atvejai – Kinijos, Rusijos ir Irano Vyriausybių veiksmai, informacijos srautus šiandien vis tvirčiau varžo ir demokratinės valstybės.

LRT tęsia susitikimų ciklą su Kovo 11-osios Akto signatarais. Signataras Vidmantas Žiemelis prisimena, kad prieš tris dešimtmečius nepriklausomybės atkūrimui morališkai jau buvo pasiruošta, tačiau pripažįsta – po balsavimo apėmė nenusakomas jausmas. V. Žiemelio teigimu, svarbu tai, kad nepriklausomybės idėją palaikė ir tuometė prokuratūra.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau