Panorama. Susirgimų koronavirusu Kinijoje – devyniskart mažiau nei kitur pasaulyje: apie pirmąjį atvejį pranešė Latvija

Lietuvoje įsigyti dezinfekcinio skysčio – beveik neįmanoma: kelios įmonės laukia leidimo pradėti gamybą. Lietuvoje naujų užsikrėtimų koronavirusu nenustatyta, teigia sveikatos apsaugos ministras. Užsikrėtusios šiaulietės savijauta, pasak medikų, gera, tačiau naujausias jos tyrimas buvo teigiamas, tad jai dar teks likti ligoninėje. Kad moterį būtų galima laikyti pasveikusia, reikia, kad dviejų tyrimų per 24 val. rezultatai būtų neigiami. Tuo metu Lietuvoje dabar nusipirkti rankų dezinfekcinio skysčio – beveik neįmanoma. Artimiausiu metu jį gali pradėti gaminti kelios šalies įmonės. Jos teigia tam pasirengusios ir laukia leidimo pradėti gamybą. Ministras žada, kad tai paaiškės rytoj.

Slopinti koronaviruso plitimą kinams sekasi geriau: šalyje fiksuojama devyniskart mažiau susirgimų nei kitur pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacija sako, kad koronaviruso atvejų Kinijoje jau devynis kartus mažiau negu kitur pasaulyje. Apie pirmąjį atvejį praneša Latvija, taip pat didmiesčiai – Niujorkas, Maskva, Džakarta, Berlynas. Europos Sąjunga pavojų piliečiams vadina nebe vidutiniu, o vidutiniu arba aukštu. Staigius atvejų šuolius savaitgalį aptiko Italija, Prancūzija, Vokietija ir Jungtinė Karalystė. Aukų skaičius pasaulyje perkopė 3 tūkst., užsikrėtimų – 90 tūkst. Bet panika rinkose priblėso.

Premjerui – ultimatumas iš prezidentūros: turi pasiūlyti naują kandidatą į ministrus arba perorganizuoti tris ministerijas. Sprendžiant laisvos ekonomikos ir inovacijų ministro kėdės klausimą, premjeras turės arba pasiūlyti naują kandidatą, arba perorganizuoti tris ministerijas – Ekonomikos ir Energetikos sujungti į vieną, ir joms dar pridėti kuruoti klimato kaitos klausimus, kuriuos dabar prižiūri Aplinkos ministerija. Tokius galimus du scenarijus šiandien aptarė Saulius Skvernelis ir prezidentas Gitanas Nausėda. Pasak prezidentūros, apsispręsti dar būtų galima iki Seimo rinkimų. Ekonomikos ir inovacijų ministro postas laisvas nuo gruodžio, kai buvęs ministras Virginijus Sinkevičius pradėjo eiti aplinkos eurokomisaro pareigas. Praėjusį mėnesį prezidentas atmetė premjero patarėjo Luko Savicko kandidatūrą tapti ministru. Premjeras, pasak jo atstovo spaudai, savo sprendimą skelbs trečiadienį.

„Gyvsidabrio byloje“ – dar vienas bendras ieškinys: tarp asmenų – ir generalinis prokuroras Evaldas Pašilis. Teisme – dar vienas bendras ieškinys prieš valstybę vadinamojoje „gyvsidabrio byloje“. Tarp 14 asmenų – ir buvęs Ukmergės rajono teismo pirmininkas, generalinis prokuroras Evaldas Pašilis. Ieškovų teigimu, nuodinga medžiaga teismas buvo užterštas beveik dešimtmetį, o atsakingos institucijos nesiėmė reikalingų priemonių užtikrinti saugumą. Valstybei atstovaujantys teisininkai aiškina, kad ieškiniui pateikti terminas praėjęs. Ir stebisi, kodėl nesikreipta kartu su kitais asmenimis prieš keletą metų.

Aplinkos ministerija nori perimti Šventosios namelius: su tuo sutinka ir Palangos savivaldybė. Aplinkos ministerija nori perimti Šventojoje, pajūrio juostoje ir valstybiniame miške, esančius poilsio namelius. Palangos savivaldybė sutinka, kad pusę amžiaus čia stovinčios poilsinės nepuošia gyvenvietės, o jei namelius būtų leista įteisinti, nerimaujama, kad netrukus čia išdygs prabangūs statiniai.

Rusija perspėjo Turkiją: jos karo lėktuvai virš Sirijos nebus saugūs. Rusija perspėja Turkiją, kad jos karo lėktuvai virš Sirijos nebus saugūs. Turkijos prezidentas atsako, kad jo kova su Sirijos režimu tik prasideda. Jis grasina ir Europai, kad netrukus migrantų prie jos sienų atplūs milijonai. Europos Sąjunga reikalauja, kad Turkija nešantažuotų ir laikytųsi susitarimų. Turkijai atidarius sieną, dešimt tūkstančių susikaupė prie Graikijos sienos, tūkstantis pasiekė jos salas, nuskendo vienas vaikas. Graikija migrantų neįleidžia, sienas jėga ginti žada ir kitos šalys.

Dar vienos Bendrijos ir Jungtinės Karalystės derybos: abi pusės pripažįsta ir fiasko tikimybę. Europos Sąjunga ir Jungtinė Karalystė pradėjo derybas dėl santykių po „Brexito“, viena kitą kaltindamos nenorint pripažinti kitos pusės susirūpinimo. Po šimtą derybininkų iš abiejų pusių nuo rytdienos pasiskirstys po vienuolika grupių, ten derėsis dėl atskirų sektorių. Kas dvi–tris savaites po savaitę posėdžiaus pakaitomis Briuselyje ir Londone, birželį įvertins pažangą. Ypač sunku bus sutarti dėl žvejybos. Londonas derybininkus įpareigojo siekti politinės ir ekonominės nepriklausomybės, Europos Sąjungos šalys – muitų ir kvotų įvedimą matuoti pagal tai, kiek Bendrijos standartų Londonas sutiks laikytis. Premjeras Borisas Johnsonas atsisako derėtis ilgiau negu iki metų pabaigos, ir abi pusės pripažįsta ir fiasko tikimybę. Bendrijos ekonomika penkis kartus didesnė už Didžiosios Britanijos, todėl laukiama, kad Londonui teks daryti daugiau nuolaidų.

Kovai su neproduktyvumu – trumpesnė darbo diena: įmonė neatmeta galimybės, kad ši gali trumpėti ir iki keturių valandų. Tęsiasi projektas „LRT ieško sprendimų“. Ekonomistai sako, kad 8 valandas išlaikyti dėmesį žmogui sudėtinga, todėl darbuotojai negali susikaupti, prasčiau atlieka darbą. Siekdami kovoti su darbuotojų neproduktyvumu ir vis ilgėjančiomis kavos pertraukėlėmis vienos įmonės vadovai nusprendė sutrumpinti darbo laiką, tačiau atlyginimų neliesti. Pusantrų metų įmonė dirba šešias valandas per dieną, o ateityje neatmeta galimybės dar labiau sutrumpinti darbo dieną – iki keturių valandų. Ekonomistai svarsto, kad tokia tvarka galėtų padėti dirbti produktyviau, tačiau abejoja, ar šiuo keliu eis ir kitos įmonės.

Neprašytas „svečias“: koronavirusas koreguoja Kovo 11-osios renginių programą. Koronavirusas koreguoja renginių programą – Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečio minėjimas vyks lauke, parlamente iki gegužės atšaukti visi viduje planuoti renginiai, tačiau į pirmąjį pavasario sesijos posėdį kovo 10-ąją parlamentarai rinksis. Atrėjančios konferencijos, parodos, festivalis „Kino pavasaris“ neatšaukiami. Taip pat vyks ir Kaziuko mugė, tačiau prekybininkai turės dengti iki šiol atvirai laikytus maisto gaminius.

Izraelyje – treti rinkimai per metus: nors aktyvumas – itin didelis, tiek Netanyahu, tiek Gantzas baiminasi, kad pergalės nepasieks. Izraelyje šiandien vykstančiuose jau trečiuose rinkimuose per metus – vėl premjero Benjamino Netanyahu akistata su buvusiu kariuomenės vadu Benniu Gantzu. Varžovus skyrė požiūris į vidaus politiką, ypač kai B. Netanyahu jau kovo viduryje stos prieš teismą dėl trijų kaltinimų korupcija. Bet dabar nuo rinkimų baigties gali priklausyti padėtis visame regione, nes Donaldui Trumpui pateikus naują Artimųjų Rytų planą ir leidus aneksuoti dalį palestiniečių žemių Vakarų krante, B. Netanyahu žada vos laimėjęs tai padaryti. B. Gantzas planui pritaria, bet skubėti nelinkęs. Aktyvumas kol kas didžiausias per du dešimtmečius, bet abu baiminasi, kad jų pergalei bus per mažas. Dveji ankstesni rinkimai nė vienam neleido sudaryti vyriausybės, ir gali būti, kad šie taip pat neleis išeiti iš aklavietės. 12 koronaviruso atvejų turinčioje šalyje karantinuotiesiems įsteigta 16 specialių balsaviečių, bet jie piktinasi, kad į juos žiūrima tarsi į raupsuotuosius.

Kultūra. Apie laisvės kainą – šokiu: gastroles po Lietuvą pradeda spektaklis „Aš esu Kovo 11-oji“. Šeiko šokio teatras pradeda spektaklio, skirto Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui, gastroles po Lietuvą. „Aš esu Kovo 11-oji“ – taip vadinasi spektaklis šokio kalba pasakojantis apie laisvės kainą.

Pristatyta žymiausių lietuvių portretų galerija: pasak Linkevičiaus, turime prisiminti ir moterų teisių problemas. „100 Lietuvą kūrusių moterų portretų“ – tai menininkės Akvilės Malukienės sukurta žymiausių Lietuvos moterų portretų galerija. Užsienio reikalų ministerijoje pristatytas projektas skirtas priminti, kad moterų judėjimas Lietuvoje prasidėjo 1905 m., jos – vienos pirmųjų Europoje išsikovojo rinkimų teisę, siekė ekonominės lygybės, priešinosi smurtui šeimoje. Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pastebėjo, kad turime ne tik prisiminti iškilias moteris, bet ir moterų teisių problemas. Stambulo konvencijos, kurios esmė – geresnė moterų apsauga nuo smurto, Lietuva neratifikuoja septynerius metus, nors jai yra pritarusi ir kaimyninė Lenkija.

Ved. Eglė Bučelytė.