Laba diena, Lietuva. Nusilpusi žiema gailesčio nesulaukė: kaukėti vilniečiai vis tiek vys ją lauk

Dėl koronaviruso tirta 14 atvejų: laimei, visi rezultatai neigiami. Vasario 25-osios LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“ pradedama nuo labiausiai bauginančios nūdienos aktualijos – koronaviruso. Santaros klinikos pranešė, kad iš viso per praėjusią parą dėl „Covid-19“ buvo tirta 14 atvejų, dar vieno tyrimo rezultato buvo laukiama. Laimei, visi mėginiai – neigiami. Taip pranešė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė. Apie visa tai plačiau – pokalbis studijoje.

Milano gyventojus kankina ne tik koronaviruso baimė, bet ir nežinomybė. O dabar kelkimės į Italiją, Milaną. Milano lietuvių bendruomenės pirmininkė Gintarė Cvirkaitė prasitaria, kad tik išėjus į gatvę panika šiame mieste nėra juntama, tačiau užsukus į parduotuvę ar prekybos centrą iškart galima pastebėti, kad situacija nėra įprasta. „Lentynos vakarais yra tuščios“, – sako G. Cvirkaitė. Žmones kankina ir nežinomybė – Milano gyventojai svarsto, ar miestas bus paskelbtas karantino zona.

Karantino zonomis paskelbti miestai – tuštut tuštutėliai net vidurdienį. Toliau laidoje – dar vienas koronaviruso kampas. LRT TELEVIZIJOS užsienio naujienų redaktorė Živilė Raškauskaitė sako, kad virusas plinta – kaimyninės Italijos šalys galvoja apie priemones, kurios neleistų „Covid-19“ kirsti sienų. Kol kas stengiamasi kuo labiau apriboti žmonių judėjimą. Vaizdo medžiagose matyti karantino zonomis paskelbti miestai, kurie vidurdienį – tuštut tuštutėliai.

Vilnius švenčia Užgavėnes: sostinėje kils Morė iš ledo, o žiema bus genama turmon – kad sugrįžtų su sniegu ir šalčiu. Metas kiek smagesnėms žinioms. Nors žiema šiemet – nusilpusi, pasigailėjimo ji, bent jau iš vilniečių, panašu, nesulauks. Sostinėje šaltasis sezonas bus palydėtas su More iš... ledo. „Ledo meistrų“ vadovas Paulius Orlovas žada: netradicinė Morė sieks 3 metrų aukštį ir iš bus deginama iš vidaus. O štai Vilniaus etninės kultūros centro direktoriaus pavaduotojas Stanislovas Kavaliauskas priduria: šįkart šilta žiema bus varoma turmon – kad ten žiema pagalvotų ir sugrįžtų kaip pridera, t. y. su sniegu ir su šalčiu.

Berlyne – milžiniška paveikslų ant sienų galerija po atviru dangumi. Tęskime su vaizdo siužetu iš užsienio. Kolegos iš „Deutche Welle“ ir LRT PLIUS laidos „Euromaxx“ parengė reportažą apie Berlyne antrąkart vykusį sienų tapybos festivalį. Visas šio miesto gyvenamasis rajonas buvo paverstas milžiniška paveikslų galerija po atviru dangumi. Pasidairykite.

Ekspertės įžvalgos: kokias realias galias turi Gitanas Nausėda? Dirstelėkime į politinių aktualijų lauką. Kviečiame pasiklausyti Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos profesorės Jūratės Novagrockienės įžvalgų. Ekspertės akiratyje – valdančiųjų santykis su prezidentūra ir Gitano Nausėdos galių klausimas. Kokias realias galias turi šalies vadovas?

Laiminga pabaiga vaikiškų piešinių detektyve: mergaitei sugrąžinti prieš trejus metus oro uoste palikti kūriniai. Keliaukime į Vilniaus oro uostą (VNO). Čia užfiksuotas tikras vaikiškų piešinių detektyvas. Prieš trejetą metų segtuvą oro uoste palikusi tuomet dar tik penkiametė Goda antradienio popietę atvyko atsiimti savo darbų, kuriuos VNO dirbantis Ernestas Petrenko išsaugojo nuo sunaikinimo. „Jaučiuosi labai gerai“, – sakė mergaitė.

Vilnius imasi apsaugos nuo koronaviruso: papildomai dezinfekuojami viešojo transporto paviršiai. Nuo Vilniaus oro uosto ir lėktuvų – į Vilniaus viešąjį transportą, t. y. autobusą. Koronavirusui siaučiant netoli Lietuvos, Vilniaus savivaldybė ėmėsi papildomų apsaugos priemonių – viešojo transporto priemonės yra valomos papildomai. Uždarosios akcinės bendrovės „Vilniaus viešasis transportas“ technikos direktorius Mindaugas Žalkauskas sako, kad papildomai yra dezinfekuojami paviršiai – vietos, prie kurių dažniausiai liečiasi keleiviai.

Ankstyvu pavasariu džiaugiasi ne visi: pasak gamtininko, taip ir neužsnūdusius ežius kamavo nemiga. Kokios Užgavėnės be gamtininko, Mokinių neformaliojo švietimo centro Gamtos skyriaus vedėjo Almanto Kulbio komentaro? „Pavasario ženklų gamtoje – tikrai nemažai, juos galima stebėti beveik kiekviename žingsnyje“, – sako ekspertas. Apie ženklus, o taip pat ir ežius, kuriuos kamuoja nemiga, – pokalbis LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ studijoje.

Akmenų muziejaus palėpėje – tikras lobis: rastos gydytojui Vaclovui Intui adresuotos dėžutės. Pabaigai – dar viena ekskursija. Akmenų muziejuje atrasti nauji lobiai: tvarkant palėpę rastos muziejaus įkūrėjui, gydytojui Vaclovui Intui adresuotos dėžutės su istoriniais akmenimis. Į muziejų Mosėdyje nuvyko LRT TELEVIZIJOS reporterė Ainė Mizgirdė, kur įspūdingus radinius jai pristatė Vaclovo Into akmenų muziejaus fondų saugotoja Valda Vaškienė ir muziejaus direktorė Gintarė Sakalauskienė.

Ved. Deividas Jursevičius.