Savaitė. Lietuvoje koronavirusas užgožė tuberkuliozę: aukštesnis sergamumas registruotas tik Rumunijoje

Derybos dėl ES biudžeto. Europos Sąjungos lyderiai šią savaitę Briuselyje pradėjo sunkias derybas dėl kito septynerių metų biudžeto. Pradėjo, bet išsiskirstė be susitarimo. Lyderiai išvyko namo iš naujo svarstyti pateiktų siūlymų. Laikas spaudžia, derybos bus sunkios, nes kol kas nepavyksta sutarti net dėl paties biudžeto dydžio. Vadinamasis „taupusis ketvertas“ – Nyderlandai, Švedija, Danija ir Austrija – nori, kad biudžetas ir toliau sudarytų vieną procentą bendrųjų nacionalinių pajamų. Prezidentas Gitanas Nausėda nemano, kad susitikimas baigėsi blogai, jau vien dviejų šimtų milijonų eurų ES kompensacija už emigraciją yra laimėjimas, kuris niekur nedings. Kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad derybos žlugo, ir kol neturi galutinio susitarimo, vadinti to pergale negalima.

Atkurtai nepriklausomybei – 30. Vos prieš tris dešimtmečius, iš viso penkis dešimtmečius, t.y. per visą okupacijos laikotarpį, Lietuvos ekonomika, kaip ir visų kitų iš Kremliaus valdomų respublikų, buvo planuojama Sovietų Sąjungos Komunistų partijos suvažiavimuose penkeriems metams į priekį. Maskvoje būdavo suformuojamos užduotys, kiek užauginti, pagaminti ir galiausiai parduoti. Atkūrusi nepriklausomybę, Lietuva iš planinės pasuko į laisvosios rinkos ekonomiką. Už laisvės siekį 1990-ųjų balandį Maskva baudė Lietuvą 75-ių dienų blokadą – nutraukė strateginių žaliavų tiekimą. Vos atsipeikėjus po šio išbandymo, Kaziemiros Prunskienės vadovaujama Vyriausybė surengė kitą – 1991 metų sausio pradžioje nusprendė daugiau nei 3 kartus pakelti maisto produktų kainas. Aukščiausiąją Tarybą apgulė demonstrantai, reikalaudami paleisti parlamentą ir atstatydinti Vyriausybę, sausio 8-ąją bandyta užimti Aukščiausiąją Tarybą. 1991-siais atlaikiusiai SSRS agresiją valstybei teko atlaikyti ir kelerius metus trukusį ekonomikos nuosmukį bei milžinišką hiperinfliaciją. Vėliau – dar dvi ekonomines krizes, bankų krizes, valstybės turto privatizaciją ir su tuo susijusias kriminalines istorijas. Įstojusi į ES, turtingiausių valstybių klubą EBPO dabar Lietuva išgyvena geriausią periodą, tačiau taip vyksta dažniau dėl verslo, o ne dėl valdžios veiksmų.

Studijoje – Alvydas Jokubaitis. Lietuvos gyventojų apklausa rodo, kad pernai laimingais arba labai laimingais save vadino beveik 72,7 proc. gyventojų. Tai aukščiausias vertinimas per dešimtmetį. Neabejotinai gera žinia, tačiau turime pripažinti, kad ir po trijų dešimčių gyvenimo metų nepriklausomoje valstybėje vis dar yra apraiškų, kurias galėtume priskirti sovietiniam mentalitetui. Sprendimų priėmėjų ir verslo uždari susibūrimai, kuriuose be jokių kliūčių gali gimti tik jiems naudingi susitarimai, nebūtinai naudingi valstybei ar visuomenei. Nedeklaruojamos medžioklės ar teniso klubai – jokia naujiena ne vien Lietuvoje, tiesiog mes turime tokių būrelių patirties, susijusios su partinių šulų ir įtakingų verslo struktūrų dalyvavimu. Gal todėl taip ilgai netyla istorija apie nušautą stumbrę, likimo valiai paliktą jos mažylį, kuriam nebuvo lemta išgyventi, ir tik tada paaiškėjusi medžioklių draugija, kurioje – buvę ir esami politikai, stambaus verslo atstovai. „Savaitėje“ – VU profesorius Alvydas Jokubaitis.

Naujos imigracijos taisyklės. Didžiosios Britanijos vyriausybė paskelbė naujas imigracijos taisykles, kurios turėtų įsigalioti nuo kitų metų sausio. Naujos taisyklės numato vienodas sąlygas visiems darbo ieškantiems migrantams, o tai reiškia, kad sunkės padėtis atvykėliams iš ES šalių, kurie dabar gali lengvai atvažiuoti ir dirbti Britanijoje, ir lengvės iš visų kitų. Nekvalifikuoti darbuotojai apskritai bus nepageidaujami ir negaus darbo vizų ateityje. Kad galėtų gauti darbo vizą, atvykėlis turės surinkti ne mažiau kaip 70 balų, kuriuos numato naujosios imigracijos taisyklės. Konservatorių vyriausybės planai aršiai kritikuojami opozicijos, kuri tikina, kad dėl nedraugiškos atmosferos apskritai bus sunkiau pritraukti darbo jėgos į šalį. Kad naujos vyriausybės siūlomos taisyklės įsigaliotų, turi pritarti parlamentas.

Nuteistas 6 iš D. Trumpo aplinkos. Per mažiau nei ketverius Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo prezidentavimo metus nuteistas jau šeštas jo sąjungininkas, dirbęs su Trampu per jo rinkimų kampaniją. Šįkart nuosprendį išgirdo ypač ryški figūra – Trumpą dar prieš kelis dešimtmečius į postą bandęs atvesti buvęs jo politinis patarėjas Rogeris Stone'as, save vadinantis nešvarių darbelių meistru. Jam skirti treji metai ir keturi mėnesiai kalėjimo. Tačiau už grotų jis neatsidurs, kol nebus išnagrinėtas jo prašymas surengti naują teismą. Nors Trumpo komentarai „Twitter“ jau tapo įprasta jo politikos dalimi, šįkart Trumpo išsakyta parama savo ilgamečiam sąjungininkui ir teismo bei prokurorų kritika suerzino jau ne tik politinius oponentus, bet ir paties paskirtą generalinį prokurorą.

Provokacija kainavo rinkimus. Prancūziją krečia sekso skandalas, kurį įsuko už panašią veiklą iš Rusijos turėjęs bėgti menininkas. Internete paviešinus intymaus pobūdžio vaizdo įrašą ir žinutes, iš kovos dėl Paryžiaus mero posto pasitraukė Emmanuelio Macrono partijos kandidatas Benjamin Griveaux. Skandalingą medžiagą išplatino ne įpykusi mylimoji, o provokuojančių performansų autorius menininkas Piotras Pavlenskis. Prancūzijoje prieglobstį gavęs rusas naująjį projektą vadina „Politine pornografija“, kuris atskleidžia politikų veidmainystę.

Tuberkuliozė: kasmet miršta 1,5 milijono. Pastaruoju metu pasaulyje ir Lietuvoje daug kalbama apie pragaištingą koronavirusą, bet tylima apie mūsų valstybės pastangas įveikti kitą žmonijos rykštę – tuberkuliozę, ir ypač jos atmainas atsparias vaistams. Kol kas Lietuvoje per metus miršta beveik 70 žmonių, o suserga maždaug 700. Pagrindinis Pasaulio sveikatos organizacijos asamblėjos iškeltas tikslas – išgydyti ne mažiau kaip 85 procentus tuberkuliozės atvejų. Lietuva jo iki šiol nepasiekė. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, aukštesnis nei Lietuvoje sergamumas registruotas tik Rumunijoje.