Panorama. ES lyderiai pradėjo derybų maratoną dėl biudžeto – Nausėda sieks kompensacijų dėl lietuvių emigracijos

Klaipėdos uosto užteršto dumblo detektyvas. Į Kuršių marias daugybę metų tekėjo ne tik „Grigeo Klaipėdos“ nuotekos. Kaip išsiaiškino LRT Tyrimų skyrius, nuotekas su gyvsidabriu į unikalų vandens telkinį leido ir valstybės įmonė Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija. Aplinkosaugininkai ilgą laiką į uosto veiklą žiūrėjo pro pirštus. Be to, klausimų kyla ir dėl nuodingo dumblo, kurį įstatymai jūroje gramzdinti draudžia, sutvarkymo.

„Sodra“: gyvenimas gerėja. Prieš maždaug penkerius metus daugiausiai uždirbantys gyventojai galėjo pasigirti atlyginimu, kuris uždirbančiųjų mažiausiai pajamas į rankas viršijo net 7 kartus. „Sodros“ duomenys rodo, kad ši situacija po truputį keičiasi – nors atskirtis vis dar yra, uždirbantieji daugiausiai praėjusiais metais uždirbo ne 7, o 5 kartus daugiau.

Karštos ES pinigų dalybos. Europos Sąjungos lyderiai užsidarė derybų maratonui dėl septynerių metų biudžeto. Dabartinis projektas netenkina nė vienos šalies, o iš Briuselio visi nori grįžti patenkinti. Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad Lietuvos indėlis Europai yra iš šalies emigravę žmonės, tad Lietuva už tai gali prašyti kompensacijos. Briuselyje dirbantys reporteriais Edvardas Špokas ir Ignas Kinčinas praneša, kad šalys narės nesutaria ne tik kaip pinigus paskirstyti, bet ir kokio dydžio turėtų būti bendrijos biudžetas.

Po šaudynių Vokietijoje – nerimas dėl rasizmo. Vokietijos kanclerė smerkia rasizmo nuodą po šaudynių dviejose imigrantų kavinėse ir sako, kad yra daug ženklų, jog devynis žmones nušovusio užpuoliko motyvai buvo dešinysis ekstremizmas ir rasizmas. Tarp aukų Hanau mieste – Turkijos, Bosnijos ir Bulgarijos piliečiai. Po visos nakties paieškų įtariamasis ir jo motina rasti namie negyvi. Ten rastas ir jo rasistinis manifestas. Federalinė prokuratūra išpuolį tiria kaip terorizmą ir aiškinasi, ar šaudytojas turėjo parankinių šalyje arba užsienyje.

Emigrantų vaikai – išbandymas mokykloms. Daugėja grįžtančiųjų į Lietuvą, mokyklos, priimančios emigrantų vaikus, džiaugiasi naujokais, tačiau žeria priekaištus švietimo ministerijai. Mažesnėms regionų mokykloms trūksta finansavimo, psichologų, mokytojų padėjėjų. Jei emigrantų vaikai pradeda mokslus metų viduryje, mokyklos už juos lėšų negauna. Finansinė našta gula ant savivaldybių pečių, ministerija sako, kad klaidų mokinių registre pasitaiko, tačiau jos taisomos.

Prasidėjo knygų mugė. Parodų ir kongresų centre „Litexpo“ prasidėjo 21-oji Vilniaus knygų mugė. 21-oji mugė į trečią dešimtį žengia su Jono Meko žodžiais „Gyventi reikia be formulių, reikia būti atviram“. Per keturias mugės dienas ji kvies į daugiau nei 600 renginių, knygų pristatymų, susitikimų su autoriais, pirmą kartą mugėje veikia regionų salė.

R. Stone – 40 mėn. kelėjimo. Buvęs ilgametis Donaldo Trumpo bendražygis Rogeris Stone‘as dėl melo kongresui ir spaudimo liudytojams nuteistas 40-čiai mėnesių kalėjimo byloje, sukėlusioje politinę audrą. Save vadinantis purvinų triukų meistru, politikos skandalų veteranas ir diktatorių konsultantas Stounas tapo šeštu nuteistu Trumpo komandos nariu. Jis suimtas dėl melo apie „Wikileaks“ vaidmenį nutekinant Rusijos pavogtą informaciją. Kaltę jis neigė ir laužė lygtinio paleidimo sąlygas, net paviešino teisėjos atvaizdą taikiklyje.

JAV demokratų debatuose – Bloombergo puolimas. Tuo metu demokratų pretendentai susirungti su Trumpu surengė kaip niekada aršius debatus, kur visi kritikavo visus, ypač favoritu tapusį kairiųjų pažiūrų Bernį Sandersą. Bet dar aštresnės kritikos sulaukė pirmąkart į debatus pakviestas milijardierius Michael Bloombergas. Buvusiam Niujorko merui sunkiai sekėsi atremti penkių varžovų atakas dėl savo politikos juodaodžių atžvilgiu ir požiūrio į moteris. Bet svarbiausia – dėl noro nusipirkti rinkimus, leidžiant šimtus milijonų dolerių reklamai.

Dirigentui G. Rinkevičiui – 60. Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro įkūrėjas, meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas Gintaras Rinkevičius šiandien švenčia 60-metį. Jo karjeroje daugybė simfoninių programų ir operų pastatymų. Galima suskaičiuoti šimtus kompozitorių, kurių kūrinius maestro dirigavo, tačiau jubiliejiniame koncerte pasirinktas išskirtinis kūrinys – kompozitoriaus Arnoldo Schoenbergo „Gurre-Lieder“. Kartu su Rinkevičiaus įkurto orkestro muzikantais šįvakar pasirodė ir kolegos iš Liepojos, Lietuvos chorai ir 6 solistai. Koncertas scenoje subūrė beveik 300 artistų.

Atkurta partizanų uniforma. Drabužių dizaineris Giedrius Paulauskas visuomenei pristatė šešerius metus trukusį istorinį dizaino tyrimą ir jo rezultatą: atkurtą autentišką partizanų uniformą ir jos simboliką.

Ved. M. Žiedas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau