Laba diena, Lietuva. Ugniagesių perspėjimai nė motais: praėjusią parą Lietuvoje liepsnojo 29 gaisrai, jų priežastys – tendencingos

LRT TELEVIZIJOS eteryje – laida „Laba diena, Lietuva“, kurios epicentre – svarbiausios vasario 20-osios naujienos.

Daugiau kaip pusantro šimto Lietuvos ūkininkų ketvirtadienį surengė protesto akciją Briuselyje, reikalaudami, kad jų gaunamos tiesioginės išmokos pasiektų Europos Sąjungos (ES) vidurkį. Į demonstraciją Belgijos sostinėje žemdirbiai susirinko prieš ES vadovų derybas dėl 2021–2027 metų bendrijos biudžeto. Demonstrantus aplankiusį prezidentą Gitaną Nausėdą ūkininkai ragino reikalauti spartesnio išmokų vienodinimo. Situaciją tiesiogiai iš Briuselio komentavo LRT užsienio naujienų redaktorius Ignas Kinčinas.

Į Kuršių marias daugybę metų tekėjo ne tik „Grigeo Klaipėdos“ nuotekos. Kaip išsiaiškino LRT Tyrimų skyrius, nuotekas su gyvsidabriu į unikalų vandens telkinį leido ir valstybės įmonė Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija. Aplinkosaugininkai ilgą laiką į uosto veiklą žiūrėjo pro pirštus. Be to, klausimų kyla ir dėl nuodingo dumblo, kurį įstatymai jūroje gramzdinti draudžia, sutvarkymo. Situaciją bei Klaipėdos uosto atmetamus kaltinimus komentavo LRT Tyrimų skyriaus žurnalistė Rūta Juknevičiūtė.

Prezidentas Donaldas Trumpas pažadėjo dovanoti vyriausybių paslaptis viešinančio tinklalapio „WikiLeaks“ įkūrėjui Julianui Assange`ui, jei jis paneigs, kad Rusija nutekino JAV lyderio 2016 metų rinkimų varžovės kampanijos elektroninius laiškus, trečiadienį išgirdo Londono teismas. Dešimtmetį nesibaigiančią istoriją narpliojo užsienio naujienų redaktorė Živilė Raškauskaitė.

Vilniuje atidaryta dizainerio Giedriaus Paulausko paroda „Laisvės kariai“, kurioje pristatoma ne tik atkurta originali partizanų uniforma, bet ir pirmą kartą eksponuojamos autentiškos tarpukario Lietuvos karininkų kepurės, iki šiol saugotos Lietuvos muziejų saugyklose ir niekada nerodytos viešai. Parodos atidaryme Vilniaus dailės akademijos parodų salėje „Titanikas“ dalyvavo partizanas Juozas Jakavonis-Tigras, pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė, Vilniaus meras Remigijus Šimašius ir kiti kviestiniai svečiai. Parodą aprodė kostiumus atkūręs dizaineris Giedrius Paulauskas.

LRT rodo susitikimus su Kovo 11-osios Akto signatarais. Signataras Jonas Šimėnas prisimena, kad daugelis tuomet net neįsivaizdavo, ar įmanoma išeiti iš Sovietų Sąjungos. Ir tam esą reikėjo avantiūrizmo. Tiesa Šimėno teigimu, jis tikėjosi, kad Lietuvos atkūrimas vyks greičiau. Dabar jis linki vienybės ir eiti vienu keliu.

Ketvirtadienį G. Nausėda susitiko ir su EK pirmininke Ursula von der Leyen bei aptarė kitas ES finansines perspektyvas, taip pat išsakė Lietuvos požiūri į finansus, priminė apie šalies ūkininkų situaciją. Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad Lietuva pasisako už Europos Komisijos (EK) pasiūlytą 2021–2027 metų ES daugiametės finansinės programos dydį, tačiau pastebi, kad visų keliamų reikalavimų įgyvendinimų, kurių norėtų gauti Lietuva, tikėtis būtų naivoka. Apie skirtingų nuomonių įvairovę Briuselyje savo įžvalgas pateikia politologė Margarita Šešelgytė.

Vasario 20–23 dieną sostinėje vyks jau tradicine tapusi Vilniaus knygų mugė, o joje – ir daug naujovių. Net ketvirtadienio popietę jau gausiai užgulę knygas vilniečiai bei miesto svečiai atras ir naują LRT stendą bei turės galimybę įsigyti akį patraukusias knygas. Apie pagrindinius akcentus reporterė Aistė Vasiliauskaitė kalbėjosi su Rašytojų sąjungos vyriausiuoju redaktoriumi Sauliumi Repečka ir LRT Kultūros turinio redaktorė Agnė Biliūnaitė.

Gaisruose šiemet žuvo jau 17 žmonių ir tai yra daugiau nei pernai tuo pačiu metu, o tai nulėmė praėjusių dienų gaisrai – vien pastarąją parą jų buvo net 29 visoje Lietuvoje. Apie išliekančias gaisrų kilimo priežastis, tendencingų ugniagesių perspėjimų ignoravimą ir situaciją saugant save kalbėjo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovas Evaldas Tamašauskas.

Pasaulio ekonomikos forumo duomenimis, iki 2022-ųjų technologijų industrija visame pasaulyje sukurs daugiau nei 133 milijonus naujų vaidmenų. Taigi ateities technologijas pažinti turbūt mažieji pradeda greičiau nei kalbėti, bet tik tinkamas technologijų naudojimas gali duoti puikių rezultatų. Kaip mokytojai tampa mokiniais tam, kad būtų tinkamai lavinami technologiniai įgūdžiai, o pamokos būtų įdomios visiems?

Lietuvos paštas teigia, kad siuntų iš Kinijos ryškaus mažėjimo nėra, tačiau jos iki Lietuvos keliauja apie mėnesį, todėl dar sunku kalbėti. Pagrindinis klausimas, kurį laukiantys siuntų gyventojai pateikia pašto darbuotojams, ar neužsikrės koronavirusu atplėšę siuntą.

Orų prognozės. Šią žiemą vienas šilumos rekordas veja kitą – kas laukia ateinančią savaitę, pasakoja Izolda Marcinonienė.

Ved. Deividas Jursevičius.