Žiemojimas su opera. Verdi „Makbetas“: Lady Macbeth išpažinties naktis

Naktis yra laikas, kai dieną sėkmingai slėptos tamsios mūsų paslaptys lenda į paviršių ir ima dirginti sąžinę. Naktį tai, kas išeina iš mūsų lūpų tampa nebekontroliuojama – ima veikti pasąmonė. Ir Ledi Makbet iš Giuseppe Verdi operosMakbetas“ savo siaubingus nusikaltimus išduoda tik lunatikuodama vidurnaktį.

Makbetas“ – Verdi opera, sukurta pagal Shakespeare'o tragediją apie karvedį Makbetą, kuriam raganos išpranašauja Škotijos karalystės sostą. Makbeto žmona Ledi Makbet valdžios trokšta netgi labiau negu vyras. Ji įkalba vyrą nužudytį karalių ir taip pagreitina pranašystės išsipildymą.

Ant Ledi Makbet pečių krinta vis daugiau ir daugiau žmogžudysčių, ji nebepajėgia jų slėpti ir neišlaiko. Vaikščiodama per miegus ji dainuoja ariją „Una macchia e qui tuttora“, kurios metu nuo rankų bando nuplauti kraujo dėmės. Ji suvokia, kad tai, kas padaryta, jau padaryta, ir nebėra kelio atgal.

Muzikos kritikė ir Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro žurnalo „Bravissimo“ vyriausioji redaktorė Laūra Karnavičiūtė Ledi Makbet rolę moka mintinai, nes jos mama – operos solistė Sigutė Stonytė – sukūrė vieną ryškiausių Ledi Makbet vaidmenų Lietuvoje. Ji sako, kad ši arija yra ryškiausias įrodymas, kad Ledi Makbet dar likę žmogiškumo.

Sopranas Raminta Vaicekauskaitė Ledi Makbet atlieka Kauno valstybinio muzikinio teatro spektaklyje. Kalbėdama apie Ledi Makbet ji sako „aš“ ir todėl iki pat šiol bijo savo rolės: „Įsigyveni, o ten tekstas toks, kad pagaugai eina per kūną!”

Aktorė Viktorija Kuodytė Ledi Makbet vaidino Algirdo Latėno spektaklyje Valstybiniame jaunimo teatre, o iš kitos pusės prie „Makbeto“ galėjo prisiliesti Eimunto Nekrošiaus spektaklyje vaidindama Laumę. Ji tiki, kad Ledi Makbet žudo norėdama padėti savo vyrui, tik jos mintys jai nebepaklūsta ir nuveda per toli.