Panorama. Istorinis balsavimas įvyko: Europos Parlamentas ratifikavo „Brexito“ sutartį

Saugos priemonės dėl koronaviruso. Trys Lietuvos piliečiai registravosi esantys koronaviruso epicentre Kinijos Uhano mieste. Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė sako, kad kilus būtinybei arba jeigu Kinijoje esantys Lietuvos piliečiai išreikštų norą grįžti į Lietuvą, būtų organizuojamas jų parskraidinimas. Sveikatos apsaugos ministro teigimu, Lietuva yra pasirengusi susidoroti su galimomis viruso grėsmėmis.

Koronavirusas: stabdomi skrydžiai, evakuojami užsieniečiai. Pirmąjį susirgimą patvirtino Suomija, dar tris atvejus – Vokietija. Lenkija tiria įtariamą atvejį. Britanijos ir Vokietijos oro linijos atšaukia visus skrydžius į Kiniją. Prancūzija ir Jungtinė Karalystė parskraidinamus piliečius dvi savaites laikys karantine. Australija tam skyrė atokią salą. Pasaulio sveikatos organizacija vėl spręs, ar skelbti pasaulinę nepaprastąją padėtį. Kinijoje susirgimų skaičius pasiekė 6 tūkst. ir pranoko SARS epidemijos, prieš 17 metų, mastą.

Įtarimai dėl Alytaus ugniagesių vadovams. Alytaus padangų perdirbimo įmonės gaisro byloje daugėja įtariamųjų. Dėl netinkamai atliktų pareigų įtarimai pareikšti premijų ir padėkų už suvaldytą gaisrą sulaukusiems ugniagesių vadams – Alytaus priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vadovui ir tarnybos vyriausiajam specialistui. Prokurorai nustatė, kad pati įmonė trejus metus nė karto nebuvo tikrinta ir net neįtraukta į tikrinamų objektų sąrašus. Dar dviem pareigūnams suteiktas specialiojo liudytojo statusas. Paaiškėjo, kad jie prieš gaisrą lankėsi „Ekologistikoje“, tačiau apie ten matytus pažeidimus nutylėjo.

Policijai nauja prievolė – gaudyti teršėjus. Siekiama stiprinti aplinkos apsaugos kontrolę, bet trūksta aplinkosaugininkų, todėl į pagalbą žadama pasitelkti policijos pareigūnus. Nors pačių policininkų trūksta apie tūkstantį, jų vadovas žada tokią pagalbą.

LRT tyrimas: Kinijos žvalgybos akys Lietuvoje. LRT tyrimų skyriaus duomenimis, bent šešios jautrią informaciją kaupiančios šalies institucijos naudoja JAV uždraustas kiniškas vaizdo stebėjimo kameras: jos turi ne tik saugumo spragų, bet ir gali būti naudojamos Kinijos žvalgybos.

Bus tiriamos kiniškos stebėjimo kameros. Kibernetinio saugumo centras žada savo iniciatyva patikrinti, kokias saugumo spragas galbūt turi LRT tyrime minimos kinų gaminamos kameros. Centro vadovas Rytis Rainys sako, kad pirmosios išvados gali būti ne anksčiau nei po poros mėnesių. Nustačius pažeidžiamumą, Vyriausybė galėtų sudaryti vadinamąjį juodąjį įmonių sąrašą, kurį reikėtų nuolat atnaujinti. Taip būtų paprasčiau organizuoti viešuosius pirkimus, eliminuojant galbūt nesaugių gamintojų įrangą iš svarbių informacinių sistemų.

ES neklauso JAV dėl „Huawei“. Amerikos diplomatijos vadovas atvyksta įtikinėti artimiausios sąjungininkės Britanijos, kad leidimas Kinijos telekomunikacijų milžinei „Huawei“ dalyvauti kuriant penktosios kartos mobilųjį ryšį kelia tikrą pavojų. Premjeras Borisas Johnsonas tikina, kad sprendimas nepagilins naujo transatlantinio ginčo. Jungtinių Valstijų spaudimui šiandien nepakluso ir Europos Sąjunga – patvirtino taisykles, kurios palieka valstybėms narėms spręsti, ar pasitikės „Huawei“. Bendrovė sveikina Londono ir Briuselio sprendimus.

Lietuvos ir Lenkijos karinis bendradarbiavimas. Lietuva ir Lenkija sutarė dėl glaudesnio karinio bendradarbiavimo ginant iki šiol NATO „Achilo kulnu“ vadintą Suvalkų koridorių. Pasirašytas dokumentas, kuriuo po vieną Lietuvos ir Lenkijos kariuomenės brigadą prijungiama prie NATO Šiaurės Rytų Divizijos štabo. Pasak krašto apsaugos ministro Raimundo Karoblio, Lietuva ir Lenkija grįžta prie šimtmečius išbandytų bendrų gynybos mechanizmų.

Palestiniečiai atmeta D. Trumpo planą. Palestiniečių lyderis atmetė Donaldo Trumpo pasiūlytą „šimtmečio susitarimą“ – taikos planą, kuris numato labai ribotą jų valstybę. Trejus metus rengtas, bet su palestiniečiais nederintas Artimųjų rytų planas atitinka visus Izraelio norus, tarp jų ir nedalomą Jeruzalę kaip jo sostinę, o palestiniečiams valstybingumą siūlo tik ribotą ir tik dalyje okupuotų teritorijų. Bet arabų šalys palestiniečius remia vangiai, labiau rūpinasi Irano grėsme ir gerais santykiais su Amerika.

Europos Parlamentas ratifikavo „Brexito“ sutartį. Trečiadienį įvyko istorinis balsavimas – praėjus 1 317 dienų po to, kai britų rinkėjai nusprendė išstoti iš Europos Sąjungos – „Brexitas“ pagaliau įvyks.

Muziejuje – valdovės laiškas. Valdovų rūmų muziejus įsigijo Lietuvos valdovės Cecilijos Renatos laišką. Ji buvo Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Vladislovo Vazos sutuoktinė. Pasak muziejininkų, valdovų pasirašytų dokumentų šalies saugyklose galime rasti, tačiau labai mažai žinome apie jų sutuoktines.

Mirė kompozitorius A. Bražinskas. Eidamas 83 mirė kompozitorius Algimantas Bražinskas. Eduardo Balsio mokinys dar aukštojoje mokykloje sukūrė pirmą stambų kūrinį – miuziklą „Pagramančio šnekučiai“. Bražinsko palikimas –dainos solo balsui ir chorui, vokaliniai ciklai, oratorijos, operos, kamerinė bei simfoninė muzika. Išskirtiniai, apdovanojimų pelnę jo choriniai ciklai: „Kukučio baladės“, „Dvi poemos moterų chorui“ ir „Septynios baladės“.