Laba diena, Lietuva. Apdovanojimai – ne tik įžymybėms: kaimynų pavyzdžiu Lietuva išrinko metų vabzdį – juo tapo Smailiaragis mėšlavabalis

Kiek išmanome apie finansus? LRT TELEVIZIJOS studijoje viešinčio Bankų asociacijos vadovo Manto Zalatoriaus laidos „Laba diena, Lietuva“ vedėjas klausia: „Kodėl vis dar esame finansiškai neraštingiausia Europos Sąjungos šalis?“ Pašnekovas samprotauja, kad tie 30 metų, per kuriuos Lietuvos gyventojai gilinosi į finansinį išprusimą, buvo dėta per mažai pastangų tam, kad taptume finansiškai raštingesni.“ Kiek procentų pasaulio žmonių yra finansiškai raštingi? Apie tai – laidos svečias.

Psichologinis smurtas medikų bendruomenėje. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tikina patekęs į sudėtingą ir potencialiai pavojingą situaciją dėl medikų patiriamo mobingo kai kuriose gydymo įstaigose. Sveikatos apsaugos ministerijos sukurta anoniminė linija gali tapti įrankiu, leisiančiu persekioti darbo sąlygomis besiskundžiančius medikus. A. Veryga teigia: „Gaila, kad tai vyksta dėl įsižeidusio vieno įstaigos vadovo.“

Viruso kontrolė Kinijoje. Studijoje viešintis užsienio naujienų redaktorius Ignas Kinčinas pateikia atnaujintą informaciją apie Kinijoje įsismarkavusį koronavirusą: užfiksuoti 106 mirties atvejai, šimtai žmonių yra galimai užsikrėtę. Kokios apsisaugojimo nuo viruso priemonės naudojamos Kinijoje?

Sugriežtintos aplinkosaugos priemonės. Lietuvoje pastaruoju metu aiškėjant vis naujiems aplinkos taršos incidentams, Seimas šiandien sugriežtino aplinkos taršos kontrolę ir imasi papildomų prevencijos priemonių. Kas keičiasi? Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narys Linas Balsys teigia: „Tai, kas šiandien įvyko Seime, tėra skylių lopymas, o ne esminė aplinkos apsaugos reforma.“

Nepriklausomybės Akto signatarai. Signataras Vidmantas Povilionis prisimena, kad balsuojant dėl kovo 11-osios daugelis suprato, kad Lietuva atsidurs pasipriešinimo smaigalyje ir neatmetė represijų galimybės. Kalbėdamas, apie Lietuvos per trisdešimt metų nueitą kelią Povilionis įžvelgia grėsmių, tai emigracija, patriotizmo neskatinanti švietimo sistema.

Finansavimas rajonų keliams. Šiandien vyko Savivaldybių asociacijos ir susisiekimo ministro susitikimas, kuriame aiškintasi dėl finansavimo kelių priežiūrai. Savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius į laidos studiją atskubėjo su geromis naujienomis, kaip pats sako: „Nors švenčių ir dovanų laikotarpis jau baigėsi, visgi į savivaldybių nuogąstavimą buvo atsižvelgta – pakilo savivaldybių kelių finansavimui skirtas procentas.“

Kuo kvėpuojama mokyklose. Anglies dioksido (CO2) koncentracija Lietuvos mokyklose viršija rekomenduojamą ribą, o tai kenkia vaikų sveikatai ir gebėjimui mokytis, teigia Nacionalinė pasyvaus namo asociacija (NPNA). Jos atlikto tyrimo duomenimis, vidutinė anglies dioksido koncentracija mokyklose pamokų metu siekia 1660 milijoninių dalių (ppm). Tai 1,6 karto daugiau už rekomenduojamą normą ir dešimtadaliu daugiau už leistiną normą. NPNA oro kokybės tyrimą praėjusių metų pabaigoje atliko 11-oje Vilniaus mokyklų.

Simbolių ir šūkių patentavimas. Dar gruodį S. Skvernelio advokatas pateikė prašymą registruoti prekės ženklą „Tėvynės labui“ politinių susirinkimų rengimui. Deja, Patentų biuras po kelių mėnesių nusprendė šio pavadinimo neregistruoti, nes šis pavadinimas turi didelę simbolinę vertę. Ką tai reiškia ir kokia yra įprasta simbolių ir šūkių patentavimo tvarka? Paaiškina teisininkė Aistė Leščinskaitė.

Ydinga praktika gydant insultą. Sveikatos apsaugos ministerija skelbia apie susidariusią ydingą praktiką, kai pacientai, patyrę insultą, važiuoja į paprastas rajonines ligonines, o ne į specialiai tam kuriamus insulto gydymo centrus. Ministerija ieško būdų kaip spręsti problemą.

Klausimai mokesčių inspekcijai. Mokesčių informacijos centro atstovams tenka atsakyti ne tik į klausimus apie įvairius mokesčius, verslo liudijimus ar parduotą turtą, bet ir į pačius netikėčiausius klausimus. Kokie jie? Išsamiau – Valstybinės mokesčių inspekcijos Mokesčių informacijos departamento direktorė Regina Utkienė.

„Metų organizmai“. Panašu, jog būti apdovanoti gali ne tik žmonės – gamtininkas Almantas Kulbis džiugiai praneša, kad šįmet „apdovanojimai“ išdalyti ir vabzdžiams. Štai Lietuva išrinko metų vabzdį – juo tapo Smailiaragis mėšlavabalis.

Ved. Deividas Jursevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Daugiau