Panorama. Švietimo įstatyme iki šiol yra spraga – palikta galimybė nepriimti neįgalių ar specialių poreikių turinčių vaikų

Kinijos valstybinė televizija pranešė, kad nuo pirmadienio į šalį nebus įleidžiami užsienio turistai, nutraukti viešbučių ir bilietų užsakymai. Vidaus turizmas jau sustabdytas. Nuo rytojaus draudžiamas kelių transporto eismas į Pekiną. Kinijoje koronaviruso aukomis jau tapo 41 žmogus, virusas plinta toli už šalies ribų. Užsikrėtusieji užregistruoti Prancūzijoje. Naujausi atvejai taip pat fiksuojami ir Australijoje bei Malaizijoje.

Lietuvos oro uostuose imamasi laikinųjų priemonių viruso rizikai suvaldyti. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai, pranešama, konsultuoja iš Kinijos grįžtančius asmenis. Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja nevykti į centrinės Kinijos miestus, kur paskelbtas karantinas. Iš Lietuvos į Kiniją skraidinanti „Aeroflot“ bendrovė praneša, kad bilietus galima nemokamai pasikeisti arba bus grąžinami pinigai. Kitos aviakompanijos kiekvieną atvejį spręs individualiai.

Po stipraus žemės drebėjimo Turkijos rytuose gelbėtojų komandos griuvėsiuose visą dieną ieškojo išgyvenusiųjų. Kameros užfiksavo, kaip išgelbėta senolė, 17 valandų išbuvusi po griuvėsiais. Išgelbėta apie 40 žmonių, bet turimais duomenimis, stichijos aukomis tapo 22-u žmonės, daugiau nei tūkstantis sužeista. Požeminiai smūgiai, kurių epicentras buvo mažame Sivridžė miestelyje, siekė 6,8 balo. Jie buvo juntami ne tik Turkijos rytuose netoli Irako ir Sirijos pasienio, bet ir Irane, Libane, Sirijoje.

Priešprieša su prezidentu toliau smukdo valdančiųjų reitingus. „Vilmorus“ apklausa atskleidžia, kad skaudžiausią smūgį patyrė premjeras Saulius Skvernelis. Jis ne tik švaisto palaikančiųjų paramą, dar sparčiau auga nepalankumas: neigiamai premjerą vertina 4 iš 10 apklaustųjų. Tuo metu Prezidentas Gitanas Nausėda – rinkėjų palankumo viršūnėse.

Nors Lietuva prieš dešimtmetį ratifikavo neįgaliųjų teisių konvenciją, iki šiol švietimo įstatyme yra spraga, kuria naudojasi nemažai mokyklų – palikta galimybė nepriimti neįgalių ar specialių poreikių turinčių vaikų. Daugiau nei 40 proc. tokių vaikų šiuo metu mokosi specialiose ugdymo įstaigose. Tačiau Seime kelią jau skinasi siūlymas mokyklas įpareigoti priimti visus vaikus. Pedagogų teigimu, tam neužteks atlikti kosmetinius remontus ir pritaikyti patalpas, svarbiau – specialistai.

Šilta žiema kol kas palanki žieminių javų ir rapsų augintojams. Jei ir toliau nepateiks siurprizų, žemdirbiai gali tikėtis gero derliaus. Tačiau staiga užklupus šalčiams ar gausiam sniegui, dar vegetuojantys žiemkenčiai ko gero pražūtų. Mokslininkai pataria daugiau dėmesio kreipti į dirvožemio kokybę ir griežčiau laikytis sėjomainos.

Pirmasis geležinkelio sąstatas su norvegiškos naftos kroviniu iš „Klaipėdos naftos“ terminalo vidurnaktį jau turėtų pasiekti Baltarusiją. Maskvai ir Minskui nesutarus dėl pigios naftos tiekimo sąlygų, Rusija nuo sausio 1-osios sustabdė naftos tiekimą Baltarusijos gamykloms, Po kelių dienų tiekimas atnaujintas, bet tik iš dalies, tad Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka tvirtina, kad šalis naftos importą iš Rusijos planuoja sumažinti iki 40 proc. viso poreikio, pasiruošusi pirkti naftos iš Azerbaidžano, Saudo Arabijos, Norvegijos. Apie amerikietiškos naftos pirkimą bus kalbama kitą savaitę, kai Minske lankysis JAV valstybės sekretorius Mike Pompeo.

JAV Senate, nagrinėjančiame prezidento Donaldo Trumpo apkaltos bylą, šiandien žodis suteiktas gynybai. Prieš tai tris dienas demokratai dėstė argumentus – kodėl valstybės vadovas, kaltinamas spaudimu Ukrainai pradėti su jo galimu varžovu susijusį tyrimą, trukdymu Kongresui ištirti jo veiksmus, turi būti pašalintas iš pareigų. Pirmasis gynėjų argumentus pateikė Baltųjų rūmų patarėjas Petas Sipolonis, apkaltinęs demokratus, kad jie siekia niekais paversti rinkimų rezultatus ir amerikiečių sprendimą. Trumpo gynėjams suteiktos 24 valandos trijuose posėdžiuose Senate, kuriame respublikonai turi 53 mandatus, o demokratai – 47. Prezidentą atstatydinti reikalinga dviejų trečdalių arba 67 balsų dauguma.

Vilniaus viešojo transporto vairuotojai grasina streikais dėl esą nepakeliamų darbo sąlygų. Darbdaviai problemą pripažįsta, tačiau greitų sprendimų nežada.

Siekdami mažinti nedarbo lygį Kupiškyje, gyventojai ėmė patys kurti darbo vietas. Bendruomenė įkūrė verslą ir įtraukė į jį tuos, kuriems sunkiausia susirasti darbą: neįgaliuosius ir vyresnius žmones. Kupiškėnai siekia atgaivinti ir senąsias linų auginimo tradicijas.

Ved. Eglė Bučelytė.