Panorama. „Grigeo Klaipėda“ skandalo atgarsiai: aplinkosaugininkai sulaukia vis daugiau pranešimų apie taršias įmones

Į akiratį pakliuvo „Nordic sugar Kėdainiai“

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija nusprendė, kad susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius pažeidė įstatymą du kartus: per komandiruotes Minske ir Abu Dabyje pietaudamas pavaldžių įstaigų ir įmonių sąskaita. Ministras sprendimą svarsto skųsti teismui. Prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad išvados dar kartą įrodo, kad ministras yra netinkamas eiti savo pareigas ir jau keletą mėnesių yra tarsi inkaras. Premjeras sako etikos sargų išvadą komentuosiąs, kai su ja susipažinsiąs, bet klausia, ar kotletas yra dovana.

Po „Grigeo“ taršos skandalo aplinkosaugininkai kone kasdien sulaukia pranešimų apie galimą žalą gamtai. Aplinkosaugininkai tiria asmens pranešimą apie nelegaliai leidžiamas nuotekas viename didžiausių cukraus fabrikų „Nordic sugar Kėdainiai“. Bendrovė teigia, kad, sugedus siurbliui, į upelį ištekėjo kondensatas ir tai esą darbuotojo kaltė. Kokie teršalai pateko į aplinką, paaiškės kitą savaitę, skaičiuojama aplinka padaryta žala ir žadama kreiptis į prokuratūrą.

Europoje plintant paukščių gripui, Lietuva griežtina įvežamų paukščių ir jų produktų kontrolę. Mobilios grupės dirba pasienio ruože su Lenkija, sugriežtinta kontrolė Lietuvos paukštininkystės ūkiuose.

Kinijoje plintančio koronaviruso aukų padaugėjo iki 9, o registruotų atvejų jau mažiausiai 440. Kinijos sveikatos tarnybos įspėja, kad dabar – kritinis momentas siekiant sustabdyti šio viruso plitimą, o Pasaulio Sveikatos organizacija šaukia skubų posėdį.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto opozicijos nariai tiriantys parlamentarės Irinos Rozovos ryšius su rusų diplomatais, inicijuoja jai apkaltą ir jau pradėjo rinkti parašus. Parlamentarai teigia sieksiantys, kad Rozovos klausimas būtų išspręstas iki šio Seimo kadencijos pabaigos. Frakcijos, kuriai priklauso Rozova, seniūnė Vanda Kravčionok teigia, kad tai – tik opozicijos politikavimas, o pati Rozova tikina, kad ryšių su Rusijos diplomatais Lietuvos saugumui jai nereikėjo nurodyti.

Panevėžio pataisos namų slaugytojoms paviešinus apie patiriamą psichologinį smurtą iš kalėjimo gydytojos, ją kaltinti ėmė ir nuteistosios – esą jos netinkamai gydomos, neprižiūrimi ir kalinių vaikai. Kalėjimų departamentas pradėjo patikrinimą.

Donaldas Trumpas Pasaulio ekonomikos forume pareiškė, kad, kai susitars su Kinija dėl prekybos, imsis Europos, su kuria, pasak JAV vadovo, net sunkiau prekiauti, o ši išnaudoja JAV. Donaldas Trumpas vėl pagrasino apmokestinti europietiškus automobilius. Nepaisant įtampos, šiandien skaitmeninio mokesčio ginčą iš mirties taško pavyko išjudinti Prancūzijai ir JAV.

LRT Tyrimų skyriaus duomenimis, skandalingai iš Vilniaus šilumos ūkios pasitraukusių prancūzų „Veolia“ ir buvusio „Rubikon Group“ palikimas Vilniui – rusiško standarto vamzdžiai, kurių absoliučią daugumą iki šiol tiekia vienintelė bendrovė – danų įmonė „Logstor“. Pagal specialiai sukurtus reikalavimus gaminami ir net dokumentuose „Rubikono vamzdžiais“ vadinami vamzdžiai yra brangesni nei standartiniai europiniai, o kainos skirtumą sumokėjo šilumos vartotojai. Dėl galimų sudarytų išskirtinių sąlygų vienam tiekėjui, projektuose negalėjo dalyvauti kitos įmonės.

Sostinės savivaldybė sako, kad ir rytoj galėtų sąnkryžose grąžinti žaliąsias rodykles. Tačiau esą to iki šiol negali daryti dėl biurokratinių kliūčių. Transporto kompetencijų agentūra tik šią savaitę patvirtins tvarką, pagal kurią leis, arba ne, savivaldybėms konkrečiose sąnkryžose atgal pakabinti lenteles. Neatmetama, kad vėliau užtruks ir kiekvienos sankryžos vertinimas, todėl žaliosios rodyklės greičiausiai bus grąžintos tik kitą mėnesį.

Naujuoju Vilniaus universiteto rektoriumi išrinktas Istorijos fakulteto dekanas, profesorius Rimvydas Petrauskas. Universiteto Taryba naująjį vadovą rinko iš šešių kandidatų. Tarp jų – dabartinis rektorius fizikas Artūras Žukauskas, kuris siekė perrinkimo. Kandidatai prieš rinkimus žadėjo siekti universiteto tarptautiškumo, mokslinių tyrimų kokybės ir geresnių sąlygų akdeminei bendruomenei. Rimvydas Petrauskas rektoriaus pareigas pradės eiti balandį.

Po trejus metus vykusių archeologinių kasinėjimų paaiškėjo, kad Kernavės istorija yra ne visai tokia, kokią iki šiol įsivaizdavome. Archeologai teigia, kad gyventojai iš slėnio Kernavėje išsikraustė ne dėl kryžiuočių antpuolių. Jų namus palaidojo piliakalnių nuošliaužos.

Ved. Marijus Žiedas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau