Laba diena, Lietuva. Apkaltos procesas Jungtinėse Valstijose: ar pusdienį vykę pasėdžiai Senate – pavojaus signalas Donaldui Trumpui?

LRT TELEVIZIJA

2020.01.22 15:52

VTEK: J. Narkevičius pažeidė įstatymą. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija trečiadienį nusprendė, kad, priėmęs maitinimo paslaugų apmokėjimą iš Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos ir Lietuvos automobilių kelių direkcijos, susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymą. Situaciją komentuoja „Laba diena, Lietuva“ svečiai: Mykolo Romerio universiteto docentas Vytautas Dumbliauskas ir BNS vyriausiasis redaktorius Vaidotas Beniušis.

Renkami parašai dėl I. Rozovos apkaltos. Seime tęsiamas tyrimas dėl parlamentarės Irinos Rozovos ryšių su Rusijos diplomatais. Šiame posėdyje liudijo ir Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis, tačiau nesulaukė komiteto tyrimo išvadų. Opozicijos nariai nusprendė rengti Irinai Rozovai apkaltą. Apie tai pokalbyje su Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininku Dainiumi Gaižausku bei konservatoriumi Laurynu Kasčiūnu.

Sparčiai plintantis koronavirusas. Pasaulio sveikatos organizacija trečiadienį skubiai šaukia ekspertų komitetą, įvertinti, ar nematyto koronaviruso protrūkis Kinijoje yra tarptautinė nepaprastoji padėtis. „Laba diena, Lietuva“ studijoje viešėjęs Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius prof. Dr. Saulius Čaplinskas sako, kad per paskutinius 50 metų keturis kartus padaugėjo užkrečiamų ligų pasaulyje. Anot profesoriaus, tokios ligos pradeda plisti regionuose, kur yra itin šiltas klimatas ir žmonės gyvena itin tampriai.

Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signatarai. Signataras Rolandas Paulauskas sako, kad balsuoti dėl Nepriklausomybės Kovo 11-ąją tereikėjo drąsos ir tai buvo lengviausias darbas. Daug sunkiau, pasak jo, buvo Nepriklausomybę pripildyti turinio – sukurti įstatymus. Beje, signataras Rolandas Paulauskas sukūrė muziką populiariai kovos už nepriklausomybę dainai: „Pabudome ir kelkimės“.

JAV prezidento apkalta. JAV Senatas, antradienį balsuodamas pagal partines linijas, nustatė taisykles istoriniam prezidento Donaldo Trumpo apkaltos teismui. Respublikonų kontroliuojamas Senatas 53 balsais pritarė rezoliucijai dėl teismo, kurią pasiūlė Senato respublikonų daugumos lyderis Mitchas McConnellas. Užsienio naujienų redaktorė Živilė Raškauskaitė plačiau nušvies susidariusią situaciją.

LRT tyrimas: po Vilniumi – brangūs „Rubikono“ vamzdžiai. LRT Tyrimų skyriaus duomenimis, „Veolia“ ir „Icor“ palikimas Vilniui – vamzdžiai, kurių absoliučią daugumą iki šiol tiekia vienintelė bendrovė – danų įmonė „Logstor“. Pagal specialiai sukurtus reikalavimus gaminami vamzdžiai yra brangesni nei standartiniai europiniai, o kainos skirtumą sumokėjo šilumos vartotojai. Plačiau apie tai pokalbyje su tyrimą vykdžiusia žurnaliste Indre Makaraityte.

Turizmas 2020 m.: iššūkiai ir prognozės. Kur lietuviai keliaus šiais metais? Klausiame Lietuvos turizmo rūmų prezidentės Žydrės Gavelienės. Anot jos, šie metai Lietuvos turizmui prasidėjo itin gerai, kadangi penktadalis lietuvių Naujuosius ir Kalėdines šventė užsienyje. Tačiau turizmo mastus gali pakeisti ir besikeičianti politinė situacija arba epidemijos. Ž. Gavelienė sako, kad vis dažniau sulaukia klientų skambučių, jie klausia ir tariasi, ar keliauti į tam tikrus regionus yra saugu, bet didelio kelionių anuliavimo kol kas nepastebi.

Paukščių gripo pavojus. Didelio patogeniškumo paukščių gripo protrūkiai patvirtinti dar trijuose paukščių ūkiuose, Lenkijoje, Rumunijoje ir Čekijos Respublikoje, rašoma pranešime. Reporterė Reda Gilytė pasiteiravo Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininko Andriejaus Stančiko, ar ir Lietuvos gyventojams laikas sunerimti.

Pasienyje tikrinama įvežama paukštiena. Nutarta griežčiau taikyti visas būtinas priemones, kurios apsaugotų Lietuvos paukštininkystės sektorių nuo didelio patogeniškumo paukščių gripo grėsmių, užkirstų kelius galimam užkrėstos produkcijos patekimui į šalies rinką. Plačiau – reporterės Rūtos Lankininkaitės pokalbyje su Maisto ir veterinarijos tarnybos atstovais Jūrate Černiavskiene ir Kęstučiu Matulevičiumi.

Neįprastai ankstyvas alergijų sezonas. Neįprastai šiltą žiemą žmonės pradeda neįprastai anksti skųstis dėl įvairiausių kamuojančių alergijų. Reporterė Aina Mizgirdė kalbina Šiaulių universiteto aerobiologę Ingridą Šiaulienę. Pašnekovė sako, kad žiedadulkės, sukeliančios aibę alerginių reakcijų, atkeliauja ir iš užsienio. Ypatingai lengvai keliauja alksnio žiedadulkės, kurios mus pasiekia iš Vokietijos. Plačiau – pokalbyje.

Ved. G. Pečiulytė