Panorama. Saulius Skvernelis: Lietuva pasirengusi didinti Baltarusijos prekių tranzitą per Klaipėdos uostą

JAV prasideda D. Trumpo apkalta. JAV Senate antradienį prasideda istorinis prezidento Donaldo Trumpo apkaltos teismas, demokratams raginant nušalinti prezidentą, o respublikonams pasiryžus jį išteisinti ir, jei įmanoma – greitai.

Prezidentas nebevyksta į Izraelį. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda persigalvojo ir į sausio 23 d. Jeruzalėje vyksiantį penktąjį Pasaulinio Holokausto forumą nevyks. Vietoje savęs atstovauti Lietuvai siunčia Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį, skelbia prezidentūra.

Lietuva ES vidurkį pasivys po 25 m. Lietuvos atotrūkis nuo europinės gerovės. Per pastaruosius du dešimtmečius Lietuva daugiau nei perpus sumažino pragyvenimo lygio atotrūkį nuo Europos Sąjungos vidurkio. Studijos svečias – Lietuvos banko Ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos direktorius Gediminas Šimkus.

Aiškinamasi dėl nuotekų Neryje. Pirmadienį aplinkosaugininkai organizavo patikrinimą, siekdami išaiškinti, kokiu būdu į Nerį pateko plastiko drožlės. Vilniaus vicemero Valdo Benkunsko tvirtinimu, plastiko drožlės į upę galėjo patekti iš įmonės „Ecso“ teritorijos. Tačiau pati įmonė teigia, kad už jų nuotekų tvarkymą yra atsakinga bendrovė „Vilniaus vandenys“.

Dar vienas taršos šaltinis. Ieškoma sprendimų dėl Girstupio taršos. Kaunas – upių miestas, tačiau šis titulas – ne vien pasididžiavimas. Per keletą pastarųjų metų vienas po kito surengti reidai parodė, kad esama gyventojų, kuriems upeliai miesto centre tampa ne pasigėrėjimo objektu, o kanalu buitinėms nuotekoms nuleisti. Tai įrodo ir neretai juntamas nemalonus kvapas, sklindantis nuo Girstupio upelio ir jo intako Gričiupio, sakoma pranešime spaudai.

Davose – skirtingos vizijos dėl klimato. JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį griežtai sukritikavo „amžinus pražūties pranašus“, perspėjančius, kad pasaulis išgyvena rimtą aplinkos krizę. Tokį pareiškimą D. Trumpas padarė kreipdamasis į auditoriją Davose, kurioje buvo ir švedų paauglė klimato aktyvistė Greta Thunberg. Jo žinutė buvo priešinga G. Thunberg ir kitų išsakytiems perspėjimams.

Moterų kalėjime – kaltinimai psichologinių smurtu. Panevėžio pataisos namų slaugytojos protestuoja dėl mobingo. Jos kaltina įstaigos gydytoją, kad ši iš jų tyčiojasi ir dėl patyčių pablogėjus sveikatai nė viena neina į darbą. Profesinės sąjungos ragina stabdyti patyčias, tačiau kalėjimo departamento vadovas tikina, kad situacija yra dramatizuojama.

Lietuva Baltarusijai tiesia pagalbos ranką. Susitikęs su Baltarusijos ambasadoriumi premjeras Saulius Skvernelis pareiškė, kad Lietuva, esant galimybėms, pasirengusi didinti Baltarusijos prekių tranzitą per Klaipėdos uostą. Užsienio reikalų ministerija tuo pačiu kviečia Minską naudojantis Lietuvos infrastruktūra apsirūpinti ne tik nafta, bet ir dujomis. Minskas ir Maskva šiuo metu nesutaria dėl rusiškos naftos importo į Baltarusiją kainos, todėl Lukašenka ieško kitų apsirūpinimo šaltinių.

Diplomato S. A. Bačkio archyvai perduoti valstybei. Kardinolas Audrys Juozas Bačkis centriniam valstybės archyvui perdavė savo tėvo Lietuvos diplomatijos šefo Stasio Antano Bačkio dokumentus. Didžiąją jų dalį sudaro dokumentai, susiję su jo tarnyba Lietuvos atstovybėse Paryžiuje ir Vašingtone.“

Leono Striogos paroda. „Su gimimo diena, Leonai“, – taip pavadinta skulptoriaus Leono Striogos paroda, prieš kelias valandas atidaryta Vilniuje, dailės akademijoje. Parodą surengė šeima ir bičiuliai, todėl ir pavadinimas toks žaismingas, sako jos rengėjai. Šio mėnesio paskutinę dieną Leonui Striogai sukaks 90 metų. Paradoksalu, kad per daugiau nei 70 metų trukusį kūrybinį kelią, tai pirmoji jo retrospektyvinė kūrybos paroda.

Ved. Marijus Žiedas.