Panorama. Panevėžio savivaldybėje – nemalonus sujudimas: prekyba poveikiu įtariamas meras Račkauskas nušalintas mėnesiui

Korupcija Panevėžio savivaldybėje. Panevėžio miesto savivaldybėje – vėl Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnų vizitas. Prokurorai pranešė, kad Panevėžio miesto meras Rytis Mykolas Račkauskas buvo sulaikytas ir jam pareikšti įtarimai dėl prekybos poveikiu.

Aiškinamasi dėl plastiko Neryje. „Vilniaus vandenys“ aiškinasi, iš kur nuotekose atsirado plastiko dalelių, kurios pateko į Nerį. Anot „Vilniaus vandenų“ atstovo, nuotekomis galėjo atsikratyti viena iš taršių įmonių, bijodama aplinkosaugininkų patikrinimų, kurie prasidėjo po „Grigeo“ skandalo. Pasak „Vilniaus vandenų“, nuotekų valymo procesas nėra sutrikęs. Vilniaus savivaldybė dėl įvykio kreipėsi į generalinę prokuratūrą, reikalaus ir „Vilniaus vandenų“ atsakomybės, nes teršalai sustabdyti ne iš karto.

Minimalios algos nustatymo aritmetika. Europos Komisija pradėjo rinkti šalių nuomones apie ketinimą suvienodinti minimalios mėnesio algos apskaičiavimą visoje Bendrijoje. Bet tai nereiškia, kad suvienodėtų pati minimali alga. Pasak profsąjungų, tai proga siekti didesnio minimalaus atlyginimo Lietuvoje. Darbdaviai Briuselio idėją vertina skeptiškai.

Pacientų registracija internetu – (ne)visiems. Iki praėjusių metų pabaigos visos šalies gydymo įstaigos turėjo prisijungti prie naujos išankstinės pacientų registracijos sistemos. Tačiau iš maždaug 800 įstaigų iki šiol tai padarė vos 16. Diagnostikos ir gydymo įstaigų asociacijos vadovė teigia, kad dalis gydymo įstaigų pasirengusios jungtis prie bendros sistemos, tačiau vėluoja Registrų centras. Šio teigimu, sujungti dabar įstaigų naudojamas elektronines sistemas – nepaprasta užduotis.

Baltarusija per Lietuvą importuos naftą. Minskui ir Maskvai toliau nesutariant dėl naftos tiekimo, Baltarusija praneša, kad importuos naftą iš Norvegijos per Klaipėdos uostą.

Kinijoje plintantis virusas – užkrečiamas. Kinijos užkrečiamųjų ligų specialistai patvirtino, kad šalyje išplitęs naujas koronavirusas perduodamas žmogaus žmogui. Naujasis virusas panašus į 2002-aisiais plitusį, sunkų ūmų kvėpavimo takų sindromą – SARS. Naujojo viruso sukelta pneumonija Kinijoje jau pražudė tris žmones. Užregistruota apie 220 užsikrėtusiųjų.

Putinas teikia Konstitucijos reformas. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas Dūmai pateikė Rusijos Federacijos konstitucijos pataisų įstatymo projektą, kuriuo būtų pakoreguota 14 konstitucijos straipsnių.

Valstybės duomenys – po užraktu. Valstybės kontrolė skaičiuoja, kad Lietuvos ekonomika galėtų išaugti beveik milijardu eurų, jei valstybės institucijos įgyvendintų Europos Sąjungos rekomendacijas bei atvertų turimus duomenis verslui. Tikslą tai padaryti Lietuva užsibrėžė dar 2011-aisiais, tačiau per aštuonerius metus beveik nepasistūmėjo į priekį.

Lemtingieji sausiai. Šiandien – 30 metų tragiškiems įvykiams Azerbaidžane. Dėl bręstančios Azerbaidžano nepriklausomybės sovietų kariuomenė surengė skerdynes, per kurias nužudyti 134 gyventojai, o dar apie 600 – sužeista. Simboliška, bet po metų, 91-aisiais, bandymus užgniaužti nepriklausomybę pajuto ir lietuviai. Prof. Vytautas Landsbergis pabrėžia, kad Maskva šitaip norėjo pagąsdinti visas tautas nesiekti nepriklausomybės. Tačiau Baku žudynes temdo ir azerų vykdyti pogromai prieš armėnus. Esą Kremliaus žaidimai regione vis dar tęsiasi. Perspėjame – vaizdai gali šokiruoti.

Princas Harry: „Nebuvo kito pasirinkimo.“ Jungtinės Karalystės princas Haris pralaužė tylos sieną ir pirmą sykį pakomentavo sprendimą atsisakyti įgimto karališkojo titulo. Kalbėdamas labdaros renginyje, princas sakė, kad apsispręsti buvo sunku, tačiau tai vienintelis kelias norint savo šeimai užtikrinti ramesnį gyvenimą. Haris tikino, kad sprendimą atsisakyti karališkųjų pareigų priėmė pats, žmonos Megan ir jų sūnaus Arčio vardu.

Restauruotos S. Ušinsko marionetės. S. Ušinskas buvo vienas iš profesionalaus lėlių teatro Lietuvoje kūrėjų, 1936-aisiais sukūręs lėlių spektaklį „Silvestras dūdelė“, o vėliau lėlių filmą „Storulio sapnas“. Spektakliuose ir filme vaidinusios devintą dešimtį skaičiuojančios marionetės pastaruosius metus praleido Prano Gudyno restauravimo centre, o šiandien jau baigtos restauruoti ir visos keliausi į Teatro, muzikos ir kino muziejaus kolekciją.

F. Fellini gimimo šimtmetis. Sausio 20-ąją vienam žymiausių XX amžiaus kino režisierių Federico Fellini (1920–1993) sukaktų šimtas metų. Pradėjęs nuo neorealizmo, atspindėjusio skurdų gyvenimą pokarinėje Italijoje, jis sukūrė labai savitą, su niekuo nesupainiojamą kino stilistiką. Išgirdę apibūdinimą feliniška, net gal niekada nematę jo filmų, žinos, kad kalbama apie fantasmagorišką vaizduotės šėlsmą, tragikomiškas intonacijas ir gilų, jautrų emocingumą.