Panorama. „Grigeo Klaipėda“ skandalas: pareikšti prokurorų kaltinimai, tačiau kaltinamųjų sąrašas dar gali plėstis

įmonė pristatė vidinio tyrimo išvadas

Pirmieji įtarimai „Grigeo“ taršos byloje: Klaipėdos prokurorai dėl galimos taršos į Kuršių marias įtarimus pareiškė įmonei „Grigeo Klaipėda“ ir trims jos darbuotojams. Pati bendrovė šiandien pristatė savo vidinio tyrimo išvadas.

Nausėdos ir Karbauskio akistata. Susitikimą su Prezidentu Gitanu Nausėda „Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis palygino su taikos pypkės rūkymu, tačiau šalies vadovas „Facebook“ tuojau sureagavo, kad klausimais, dėl kurių yra esminių nuomonės skirtumų, taikos pypkės nerūkomos. Taip pat pridėjo nekeičiantis savo nuomonės apie susisiekimo ministrą Jaroslovą Narkevičių, kurį ragina pakeisti.

Ukrainos premjeras lieka poste. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis atmetė premjero Oleksijaus Hončaruko atsistatydinimo pareiškimą. Nurodžius prezidentui, Ukrainos saugumas ir prokuratūra pradėjo baudžiamąją byla dėl pasiklausymo ir slapta darytų įrašų premjero kabinete. Ukrainoje kilo skandalas dėl socialiniuose tinkluose išplatinto įrašo, kuriame Oleksijus Hončarukas neva sako, kad prezidentas Zelenskis primityviai supranta ekonomikos procesus. Oleksijus Hončarukas atsistatydinimo pareiškimą įteikė, kad nekiltų abejonių, jog jo komanda gerbia ir pasitiki prezidentu.

Regionų atskirtis. Vieną didžiausių regione socialinę atskirtį ir nelygybę tarp regionų lėmė klaidos socialinėje ir ekonominėje politikoje. Taip Vytauto Didžiojo universitete surengtoje konferencijoje „Gerovės valstybės kontūrai Lietuvoje“ kalbėjo prezidentas Gitanas Nausėda. Anot jo, taisant klaidas pirmiausia reikėtų atsisakyti lengvatų, sparčiau didinti pensijas. Tačiau kai kurie specialistai gerovės valstybės kūrimą vertina skeptiškai, esą kol kas – tai tik skambios kalbos.

„Sniego susitikimas“. Artėjant Aušvico koncentracijos stovyklos išvadavimo minėjimui – naujas smūgis Maskvos ir Varšuvos ginče dėl istorinių įvykių prieš Antrąjį pasaulinį karą ir jo metu. Kremlius apkaltino Lenkijos pasipriešinimo judėjimą, organizavusį keturiasdešimt ketvirtųjų sukilimą Varšuvoje, naikinus žydus. Ekspertai sako, kad Maskvos bandymai savaip interpretuoti istoriją yra tik bandymas patiesinti savo įtakos sferas Europoje ir užmaskuoti sovietų ir nacių sąjungą. „Sniego susitikime“ netoli Trakų dalyvavę politikos ekspertai pripažįsta, kad neverta tikėtis pokyčių Rusijos politikoje ir po Putino siūlymo keisti valdžios galias.

Dvasinio lyderio žinia Iranui. Irano dvasinis lyderis ajatola Chameneji pirmą sykį po aštuonerių metų asmeniškai vadovavo penktadienio pamaldoms Mosalos mečetėje Teherane. Tokios pareigos jis ėmasi dėl išskirtinių įvykių. „Karčia katastrofa“ ajatola Chameneji vadino lėktuvo numušimą, bet perspėjo, kad ji neturi užgožti generolo Qasemo Soleimani žūties, stengėsi ginti Irano Revoliucijos gvardiją, kuri kalta dėl numušto lėktuvo. Dvasinio lyderio pasirodymas mečetėje – simbolinis žingsnis, kai norima pasiųsti svarbią žinią. Paskutinį kartą ajatola Chameneji vadovavo penktadienio pamaldoms 2012-aisiais, kai buvo minimos 33 Islamo revoliucijos metinės.

Sergamumas skarlatina. Šalyje fiksuojamas sergamumo skarlatina paūmėjimas: per šių metų pusę mėnesio – 70 atvejų, iš jų beveik 30 sostinėje. Daugiausiai sergantieji – darželius lankantys vaikai, bet yra ir suaugusiųjų. Negydant šios ūminės infekcijos ir nusilpus imuninei sistemai, gresia mirtinas pavojus.

Galimo pagrobimo tyrimas. Ištyrusi visas aplinkybes, policija skelbia, kad tokio nusikaltimo, kaip mažametės pagrobimas, sostinėje nebuvo. Vilniaus policijos vadovo teigimu, liudytojai savaip interpretavo tai, ką matė trečiadienio vakarą prie Televizijos bokšto esančioje žaidimų aikštelėje. Policija prokurorų prašys nutraukti ikiteisminį tyrimą. Galimą mergaitės pagrobimą teigia matę keli vaikai, tačiau į pareigūnus dėl dingusio vaiko iki šiol niekas nesikreipė. Vis dėlto sostinės policijos viršininkas Saulius Gagas pabrėžia, kad surinkti duomenys taip pat neleidžia teigti, kad istorija buvo išgalvota.

Amžiaus cenzas į Seimą. Liberalų sąjūdis grįžta prie siūlymo mažinti amžiaus cenzą norintiems patekti į Seimą. Pasak partijos pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen, kandidatuoti galėtų 21-erių sulaukę jaunuoliai. Esą tokia riba yra daugelyje ES šalių, o jaunimas galėtų įnešti naujų idėjų Seime. Pastarąjį kartą ribą mažinti iki 23-ejų bandyta prieš penkerius metus, bet nesėkmingai. Parlamentinių partijų lyderiai sako, kad yra pasiruošę diskusijoms.

Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai. Premijos bus įteiktos minint Vasario 16-ąją, iki to laiko mes jus plačiau supažindinsime su visais laureatais iš arčiau. Vienas iš laimėtojų – kino režisierius 68-erių Algimantas Puipa, įvertintas už kino vaizdų poetinę realybę.

Luvro darbuotojų streikas. Turistų būriai, šiandien norėję aplankyti Luvrą Paryžiuje, rado uždarytas duris. Jas užblokavo streikuojantys garsiausio ir gausiaisiai lankomo pasaulyje muziejaus darbuotojai. Jie prisidėjo prie valdininkų, kitų kultūros darbuotojų streiko, kad pasisakytų prieš vyriausybės pradėtą pensijų sistemos reformą. Eilėje išsirikiavę turistai tikėjosi patekti į muziejų, bet greitai vilčių neliko.

Artėja kinų Naujieji metai. Artėjant Naujiems metams pagal Rytų kalendorių, kinai visame pasaulyje lipa į lėktuvus, traukinius, grūdasi į autobusus, kad galėtų Naujuosius sutikti su artimaisiais. Kinijos transporto ministerija suskaičiavo, kad per švenčių laikotarpį kinai atliks apie tris milijardus kelionių. Šventiškai nusiteikę ir Kinijos Volongo Didžiųjų pandų tyrimo centro darbuotojai, pademonstravę, kuo labiausiai džiaugiasi senųjų ir naujųjų metų sandūroje.

Ved. Marijus Žiedas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau