Panorama. Politikai dedikuota diena: šilta Narkevičiaus kėdė, Nausėdos veto ir neveikianti aplinkosaugos sistema

Valdančioji koalicija, nesibaigiant skandalams dėl susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus veiklos, antradienio vakarą susirinko į tarybos posėdį ir išreiškė visišką palaikymą ministrui – jis lieka tęsti darbų.

Antradienio vakarą premjeras Saulius Skvernelis patvirtino, kad į ekonomikos ir inovacijų ministro postą bus teikiamas jo patarėjas Lukas Savickas. Ekonomikos ministro pareigos atsilaisvino pernai gruodį tuometiniam ministerijos vadovui Virginijui Sinkevičiui tapus eurokomisaru.

Seimui antradienį nepavykus atmesti prezidento Gitano Nausėdos veto dėl Seimo rinkimų kartelės sumažinimo, parlamente registruota nauja iniciatyva dėl rinkimų kartelės nuleidimo. Mišrios Seimo narių grupės atstovai Povilas Urbšys, Valentinas Bukauskas, Mindaugas Puidokas antradienį registravo įstatymo pataisas, kuriomis siūlo sumažinti partijoms Seimo rinkimuose taikomą kartelę nuo 5 iki 4 procentų ir koalicijoms – nuo 7 iki 6 procentų.

Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį susitiko su aplinkos ministru Kęstučiu Mažeika ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovu Žydrūnu Bartkumi aptarti ekologinių problemų. Prezidento patarėjas tikino, kad aplinkos apsaugos sistema ne tik kad neveikia, bet ir yra palanki teršėjams.

Trys didžiosios Europos Sąjungos šalys antradienį paskelbė, kad inicijuoja 2015 metų sutartimi dėl Irano branduolinės programos numatytą mechanizmą, pagal kurį šiitiškai respublikai gali būti sugrąžintos Jungtinių Tautų sankcijos dėl šios sutarties pažeidimų, bet tvirtino, kad lieka įsipareigojusios susitarimui.

Moksleiviai per metus praleidžia milijonus pamokų: mokytojai sako, jog trūksta atsakingesnio tėvų požiūrio, nes praleistas pamokų ir pavėlavimų skaičius tiesiogiai atsiliepia vaikų rezultatams. Tėvai ir švietimo ministerija sako, kad svarbiausia bendradarbiauti, kalbėtis ir ieškoti bendrų sprendimų.

Prie daug diskusijų visuomenėje keliančio naktinių taikiklių įteisinimo medžioklėje Seimas grįžta jau kelintą kartą. Praėjusią kadenciją tokius įstatymo projektus parlamentas bent du kartus atmetė, tačiau grupė šio Seimo narių, daugiausia valdančiųjų atstovų, vėl pateikė Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pataisas, siūlančias leisti naktinio matymo taikiklius šernų medžioklėje.

Aplinkos ministerija inicijuoja valstybinės medienos pardavimo tvarką, pagal kurią įsigyjant medienos pirmenybė būtų teikiama jos perdirbėjams. Šie teigia, kad tai skatins kurti verslą, ypač regionuose. Medienos eksportuotojai piktinasi, kad taip būtų pažeidžiami konkurencijos įstatymai, o į biudžetą esą bus surenkama apie 50 milijonų eurų mažiau.

Orai Australijoje leidžia kiek atsikvėpti nuo gaisrų. Premjeras Scottas Morrisonas spaudos konferencijoje taip pat pasidžiaugė, kad artimiausiu metu laukia šioks toks atokvėpis, tačiau įspėjo, kad netrukus kaitra ir sausra vėl grįš.

Daugiau kaip 30 tūkst. Filipinų gyventojų evakuoti, kai sekmadienį išsiveržęs Talio ugnikalnis toliau spjaudo karštus pelenus ir magmą. Mokslininkai įspėja, kad pelenus ir karštus akmenis ugnikalnis mėtyti gali net kelias savaites.

Kauno kelių policiją per savaitę naujais greičio matuokliais užfiksavo 1000 pažeidėjų. Pareigūnai sako, kad naujos priemonės jau davė rezultatų, greičio viršijimas keliuose sumažėjo 10 kilometrų per valandą.

Seimo Kultūros komitetas užsimojo valstybės paramą žiniasklaidai skirstantį Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondą pakeisti kitu fondu ir teikia įstatymo pataisas, kuriose numatyta, kad naujasis fondas priklausys Kultūros ministerijai. Kultūros leidinių atstovai sako, kad įstatymas – neparengtas, o jų teikiamų pastabų Seimas negirdi.

Viduryje sausio – pirmieji pavasario ženklai: iš klevų jau apie porą savaičių varva sula, soduose ima sprogti ir žydėti kai kurie augalai. Botanikai tikina, kad jei tokie šilti orai išsilaikys, augalai nenukentės, bet staigus atšalimas pridarytų daug žalos būsimam derliui.