Laba diena, Lietuva. Simonas Gentvilas apie teršalus Klaipėdoje: tai turbūt didžiausias ekologinis nusikaltimas nepriklausomoje Lietuvoje

Sausio 10-osios LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ pradžioje – pokalbis apie Irane sudužusį Ukrainos oro linijų lėktuvą. Nors vis garsiau eskaluojami įtarimai, kad keleivinis orlaivis į žemę smigo po į jį pataikiusios raketos, Iranas neigia lėktuvo numušimą. Pasak saugumo eksperto Igno Stankovičiaus, nuo pat pirmų dienų buvo aišku, kad tai – ne nelaimingas įvykis.

Kita aktuali tema – įmonės „Grigeo Klaipėda“ teršalais apnuodytos Kuršių marios. Ar galėjo aplinkosaugininkai šios taršos nematyti? Kol prokurorai neatmeta versijos, kad apie sąmoningai teršiamą vandens telkinį žinojo vadovybė, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojas Simonas Gentvilas sako, kad šis įvykis – turbūt didžiausias tyčinis ekologinis nusikaltimas nepriklausomos Lietuvos istorijoje.

O štai premjeras Saulius Skvernelis su partijų lyderiais aptarė nacionalinį susitarimą dėl švietimo. Kas siūloma projekte? Pasak Vilniaus kolegijos Pedagogikos fakulteto dekanės Vaivos Juškienės, galima pasidžiaugti, kad toks susitarimas yra kuriamas, tačiau kol kas atrodo, kad projektas gimė iš kelių portalų paskaitymo ir pagrindinių švietimo bendruomenės tezių sumetimo be jokio nuoseklumo.

Kita žinia – penkios stambiausios verslo organizacijos traukiasi iš 2017-aisiais su Vyriausybe pasirašyto nacionalinio susitarimo. Darbdavių konfederacijos prezidentas Danas Arlauskas tiesmukas: tokį sprendimą paskatino šokiruojantys įmonės „Grigeo Klaipėda“ veiksmai, Kuršių marių tarša ir po to sekusios politikų kalbos.

Naujausi duomenys rodo, kad į finansinių nusikaltėlių pinkles kur kas dažniau pakliūna jauni, o ne pagyvenę žmonės, kaip neretam mūsų gali atrodyti. LRT žurnalistas Mindaugas Aušra sako, kad jaunesni nei 39 m. žmonės turi penktadaliu didesnę tikimybę būti įvilioti į įvairias finansines schemas. Plačiau apie tai – pokalbyje LRT TELEVIZIJOS studijoje.

Kelkimės į Kauną. Kauno rajono savivaldybė nusprendė vaikų darželių trūkumą išspręsti kurdama šeimos darželius. Nedideles vaikų grupes bus galima prižiūrėti tiesiog savo namuose. Kaip visa tai veiks? Atsakymas į šį ir kitus klausimus – iš Kauno rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjo Jono Petkevičiaus lūpų.

Pats metas kassavaitiniam politologės, Mykolo Romerio universiteto lektorės Rimos Urbonaitės komentarui. Tarp ekspertės aptariamų temų – į taršos skandalą įsivėlusi įmonė „Grigeo Klaipėda“, prezidento Gitano Nausėdos distancija, kurią jis pralaimi valdantiesiems, taip pat ir penkių stambiausių verslo organizacijų pasitraukimas iš su Vyriausybe 2017-aisiais pasirašyto nacionalinio susitarimo.

LRT tęsia dokumentinių pasakojimų ciklą. Signataras Jonas Liaučius sako, kad 30 m. pakako atitolti nuo Rytų ir užsitikrinti, kad nebūtume daugiau parklupdyti. Tiesa, jis pasigenda patriotiškumo. J. Liaučius prisimena pasiūlęs konstitucinę nuostatą, kad piliečiai turi teisę priešintis bet kam, kas kėsinasi į valstybės suverenumą vientisumą.

LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ – dar vienas pokalbis apie Irane nukritusį Ukrainos oro linijų lėktuvą. Šįkart Irano neigimą, kad būtent jis numušė keleivinį orlaivį, komentuoja LRT žurnalistė Živilė Raškauskaitė.

Viena iš paskutinių šiandienos temų: sostinėje atsiras 105 nauji tekstilės konteineriai, į kuriuos gyventojai galės sudėti nereikalingus, bet dar tinkamus naudoti tekstilės gaminius – jie bus perduoti labdaros organizacijoms. Naudojimui netinkami daiktai bus perdirbami arba utilizuojami. Plačiau apie tai – Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.

Tuomet – apie moksleivių išradimą! Joniškėlio G. Petkevičaitės-Bitės gimnazijos moksleiviai Gabrielė Šimoliūnaitė ir Bronius Plačiukas iš švendrų burbuolių išvirė popierių bei Kinijoje vykusiame tarptautiniame konkurse užėmė trečiąją vietą. Detaliau – reportaže.

Pabaigai – apie rekordinio dydžio muilą. Plačiau apie gigantą pasakoja muilo gamintoja Kristina Šilinskienė.

Ved. Deividas Jursevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau