Labas rytas, Lietuva I d. Gyvenimo skuba, verčianti susimąstyti: „Sidabrinės linijos“ akcija, atkreipianti dėmesį į senjorų vienišumą

„Labas rytas, Lietuva“ eteryje su žiūrovais sveikinasi laidos vedėja Ugnė Siparė. Šiandien – sausio 10 d., penktadienis. Po trumpo laidos anonso į studiją atskuba kolegos Audra Avižiūtė bei Ignas Andriukevičius. Kartu jie apžvelgs svarbiausias šios dienos naujienas bei pristatys naujienas iš spaudos ir portalų.

Iškart po spaudos apžvalgos su Audra Avižiūte, keliaukime prie LRT projekto „Draugystė veža“. LRT kartu su Neįgaliųjų reikalų departamentu prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pristatomas socialinis projektas „Draugystė veža“ tęsia pažintį su atrankos dalyvių poromis (draugų su negalia ir be jos). Trys laimėtojų poros bus išrinktos balsuojant portale www.lrt.lt vasario 7-14 dienomis ir paskelbtos nacionalinės „Eurovizijos“ finale. Gegužės mėnesį laimėtojų laukia nereali dovana – kelionė į Nyderlandus bei galimybė gyvai stebėti Lietuvos ir kitų šalių atstovų pasirodymus Eurovizijoje.

Kaip ir kiekvieną penktadienį – tradicinės kino naujienos. Jose ir nauja juosta apie 1917 metų pavasarį, Pirmąjį pasaulinį karą „1917“, režisierius S. Mendes. Jeigu šis filmas nesudomino, siūlome kitą juostą – „Mano dukrai Samai“. Tai dokumentinis filmas apie jaunos motinos meilės laiškas dukrai, kviečiantis į nepaprastai intymią ir giliai sukrečiančią kelionę po moters gyvenimą kare. Taip pat kino naujienose: T. Waititi „Zukis Džodžo“, N. Bruno ir T. Quane „Užsimaskavę šnipai“, V. V. Landsbergio „Vanago portretas“ bei D. D. Cretton drama „Siekiant gailestingumo.

Po net šešių kino juostų, keliaukime į studiją. Joje svečiuojasi keliautojas, Nepriklausomybės Akto signataras, knygų aktorius Algirdas Kumža. A. Kumža pristatys savo naująją knyga „Himalajai“. Joje jis suguldė dvidešimties metų „meilės istoriją su kalnais“. Svarbiausia šios knygos dalis – alpinizmo ekspedicijos į vieną aukščiausių pasaulio kalnų aprašymas.

Dar vienas pokalbis. Pasenti bijome labiau nei mirti. Šiuolaikinėje visuomenėje senatvė vis dar yra tarytum negalia, agonija. Jei vyresniame amžiuje nepasiekiamas visiškas socialinis pripažinimas, tai yra laikoma savotišku senatvės randu arba dėme. Tokie stigmatizuojami žmonės negali visaverčiai dalyvauti visuomenės gyvenime, naudotis jos paslaugomis, jie yra aplinkos atstumiami, nuvertinami, jų vengiama. Jie tampa tarsi nematomi. Studijoje – idėjos autorė Ernesta Valantiejūtė bei „Sidabrinės linijos“ įkūrėjas Marius Čiuželis.

„Stop kadras“. Australijoje – Elviso Presley gerbėjų festivalis. Čia plūsta šimtai „Karaliaus“ mėgdžiotojų. Festivalis vyksta kasmet, tačiau daugybė gerbėjų atšaukė savo kelionę dėl Australijos gaisrų.

Artėjant Kovo 11-osios trisdešimtmečiui, LRT siūlo susitikimus su signatarais. Signataras Jonas Liaučius sako, kad trisdešimt metų pakako atitolti nuo Rytų ir užsitikrinti, kad nebūtume daugiau parklupdyti. Tiesa, jis pasigenda patriotiškumo. Liaučius prisimena pasiūlęs konstitucinę nuostatą, kad piliečiai turi teisę priešintis bet kam, kas kėsinasi į valstybės suverenumą vientisumą.

„Stop kadras“. Berlynas didžiuojasi zoologijos sodo augintiniais. Jie išplatino dvynių pandų vaizdo įrašą. Mažyliai gimė pernai rugsėjį, tačiau visuomenei pandos vis dar nepristatytos. Vokietija yra įsitraukusi į „pandų diplomatiją“, visos užaugusios pandos iškeliauja į Kiniją.

Dar viena spaudos ažvalga su Audra Avižiūte.

Ved. Ugnė Siparė