Panorama. Iranas žada neatiduoti prie Teherano sudužusio Ukrainos lėktuvo juodųjų dėžių Jungtinėms Valstijoms

Donaldas Trumpas po Irano smūgių dviem Amerikos karinėms bazėms Irake sako, kad aukų nėra, žala kariuomenei minimali ir Teheranas atrodo atsitraukiantis. Iranas irgi skelbia, kad kerštas už nužudytąjį generolą baigtas, bet ir aukščiausiasis lyderis, ir prezidentas sako, kad tikrAsis kerštas bus išstumti Ameriką iš regiono. Trumpas žada dar griežtesnes ekonomines sankcijas ir ragina NATO didinti vaidmenį Irake, bet kelios Europos šalys pajėgas bent kuriam laikui atitraukia.

Vienoje iš dviejų Irano raketų apšaudytų amerikiečių karinių bazių tarnauja šeši Lietuvos kariai. Jie nenukentėjo – bazės vadovybė dar vakar pusę šešių vakaro Lietuvos laiku davė nurodymą kariams iš bazės nakčiai pasitraukti. Tuo metu užsienio reikalų ministerija dėl įtemptos situacijos paragino Lietuvos piliečius nevykti ne tik į Iraką, bet ir į Iraną.

Iranas žada neatiduoti prie Teherano sudužusio Ukrainos „Boeingo“ juodųjų dėžių Amerikai, Kijevas reikalauja skaidraus tyrimo. Per katastrofą žuvo visi 176 keleiviai ir įgulos nariai. Dėl smūgių Amerikos bazėms daugelis bendrovių nustojo skraidyti virš Irano ir Irako. Pareigūnai nesusiejo katastrofos su smūgiais, bet Ukraina atšaukė pranešimą, kad trečią skrydžio minutę sugedo variklis. Ukrainos prezidentas nurodė patikrinti visų orlaivių tinkamumą. Kai kurie vaizdai gali šokiruoti.

Bendrovė „Grigeo Klaipėda“ pranešė, kad nustojo leisti nevalytas nuotekas į Kuršių marias ir sudarė vidinę komisiją situacijai tirti. Šią kartono gamintoją, kaip įtariamą teršėją, įvardijo prokurorai. Aplinkos ministras žada, kad bus aiškinamasi dėl vietos aplinkosaugininkų neveiklumo. „Grigeo“ produkcijos pirkimo atsisako prekybininkai.

Už aplinkosaugą atsakingas eurokomisaras Virginijus Sinkevičius pareiškė, kad nuotekų istorija Klaipėdoje peržengia visas ribas. Jis sako seksiąs visus su tuo susijusius tyrimus ir šiandien kreipėsi Aplinkos apsaugos agentūrą su prašymu įvertinti, ar bendrovė „Grigeo“ gali savo produkciją ženklinti Europos ekologiniu ženklu „Ecolabel“.

Lietuvoje nuo gripo mirė žmogus. Tai pirmoji šį sezoną mirtis nuo šios ligos. Medikų teigimu nuo mirtinų gripo komplikacijų apsaugoti gali tik vakcina, tačiau kol kas nėra aišku, ar mirusysis buvo pasiskiepijęs.

Vyriausybė visam laikui leido grąžinti dešinįjį posūkį automobiliams leidžiančias žaliąsias rodykles sankryžose. Vyriausybė pakeitė savo nutarimą, kuris įpareigojo tokias rodykles nuo šių metų sausio pašalinti. Vilniaus mieste dešiniojo posūkio rodyklės bus grąžintos keliolikoje sankryžų, lentelės turėtų būti pakabintos jau sausio viduryje. Kiti didieji miestai svarstys – kur ir nuo kada rodykles grąžinti.

Neregėtas pakilimas būsto pardavimo rinkoje – naujos statybos butai pernai taip išgraibstyti, kad fiksuotas visų laikų rekordas. Bet paradoksas – šimtai statybos bendrovių jau bankrutavo arba netoli to. Butus iš statomų namų brėžinių perkančius žmones Lietuvos bankas ir Statybos įmonių asociacija ramina, kad mokumo problemų paprastai turi ne su privačiais būsto plėtotojais dirbantys statybininkai, o viešųjų pirkimų dalyviai.

LRT Tyrimų skyriaus surinkti duomenys rodo, kad Lietuvos vyskupų konferencija, padedama politikų, užkirto kelią labiau skaidrinti nevyriausybinį sektorių. Ji siekė galimybės gauti europinių ir biudžeto lėšų, tačiau išlaikyti privilegiją ir toliau neviešinti savo finansų.

Prezidento patarėjai Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui pristatė šalies vadovo siūlymus plėsti Žvalgybos institucijų galias. Kai kurie komiteto nariai teigia, kad vienas iš siūlymų – prevencinio pokalbio įteisinimas ribotų žmogaus teises. Valstybės saugumo departamento vadovas ir prezidento patarėjai su tuo nesutinka.

Kauno apygardos prokuratūra teismui perdavė Neringos Venckienė bylą. Jai pateikti kaltinimai pagal keturis baudžiamojo kodekso straipsnius. Dėl teismo sprendimo nevykdymo, nesunkaus kūno sužalojimo, trukdymo anstolės veiklai ir pasipriešinimo policijos pareigūnui. Griežčiausia gresianti bausmė – treji metai nelaisvės. Venckienė su kaltinimais nesutinka. Taip pat pareigūnai pradėjo naują ikiteisminį tyrimą dėl trukdymo anstolės veiksmams. Įtarimai Venckienei pateikti 2012-aisiais. Iš JAV pernai pargabenta Venckienė Lietuvoje iš pradžių buvo suimta, tačiau Vilniaus apygardos teismas patenkino prašymą paleisti ją už 10 tūkst. eurų užstatą.

Rusijos ir Turkijos prezidentai, kartu su Serbijos ir Bulgarijos lyderiais, atidarė vamzdyną „TurkStream“, kuriuo rusiškos dujos pietų Europą pasieks aplenkdamos Ukrainą. Beveik tūkstančio kilometrų dujotiekis vienu vamzdžiu dujas tieks Turkijai, kitu jau tiekia Bulgarijai. Vėliau jos tekės į Serbiją, Vengriją ir Austriją. Jo pajėgumas perpus mažesnis negu kito Ukrainą lenkiančio vamzdyno „Nord Stream 2“, kurio statybą sutrikdė Amerikos sankcijos. Prieš penkerius metus Rusijai teko nutraukti panašų projektą Pietų srautas, bet ir „TurkStream“ stabdė trintis su Turkija ir Bulgarija. Dabar projektą abu lyderiai vadino istoriniu, naudingu visai Europai.

Europos Komisijos vadovė per pirmą ir ko gero paskutinį vizitą Londone, kol Jungtinė Karalystė dar Europos Sąjungoje, įspėjo, kad per trumpas derybas dėl visko sutarti neįmanoma. „Brexitas“ turi įvykti sausio 31-ąją, bet ir po jo galios dabartinės taisyklės. Tačiau Borisas Johnsonas nori perėjimą baigti gruodžio 31-ąją. Ursula fon der Lajen įspėjo, kad jeigu jis derybų nepratęs, Britanija gali prarasti prieigą prie bendrosios rinkos. Esą per 11 mėnesių neįmanoma pasiekti plataus susitarimo, kuris apimtų visas sritis. Jį dar reikia ir spėti ratifikuoti kiekvienoje bendrijos narėje. Johnsonas kartoja, kad derybų neilgins. Bendrija ypač nerimauja, kad Londonas norės konkuruoti, viliodamas verslą žemesniais aplinkosaugos, vartojimo ir darbo rinkos standartais. Fon der Lajen perspėja: kuo labiau Londonas tols, tuo daugiau muitų gali tikėtis.

Kultūros naujienos. Semiotiko Algirdo Juliaus Greimo, kurio šimtmetį neseniai minėjome, palikimą papildė nauja knyga, kurioje sudėti mąstytojo laiškai. Pasak sudarytojų, paviešinti laiškai, atskleidžia Greimą visai kitokį nei jis dažniausiai pristatomas.

Ved. Marijus Žiedas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau