Kultūros diena. Superherojais gimstama ar tampama – klausia Kauno kamerinio teatro premjera

Kauno kameriniame teatre – premjera „Superherojai“. Superherojais gimstama ar tampama? Kuo tikėti ir iš ko mokytis, kai tariami autoritetai socialiniuose tinkluose daro didesnę įtaką nei mokytojai ar tėvai? Režisierė Loreta Laskova ir dramaturgė Gabrielė Labanauskaitė naujajame spektaklyje „Superherojai“ kviečia išgirsti Lietuvos miestų ir miestelių jaunuolių istorijas.

Odų fabriką įkūrusio Chaimo Frenkelio paveldas odininko dirbtuvėse. Šiauliuose vis dar gyva XIX amžiaus pabaigoje į miestą atvykusio ir čia odos pramonės centrą įkūrusio Chaimo Frenkelio istorija. Išgarsėjęs kaip pirmasis Lietuvos milijonierius ir mecenatas, Frenkelis Šiauliams paliko unikalius rūmus ir visą odų fabriko kompleksą. Nors gamykla jau seniai nebeveikia, odininko amatą gali išbandyti visi norintys: viloje įrengtose odininko dirbtuvėse ir dabar gaminami įvairūs aksesuarai ir net batai.

Tarpdisciplininio meno kūrėjų renginiai kultūros komplekse „Sodas 2123“. Gruodžio 30-ąją besikuriančiame kultūros centre „Sodas 2123“ vyko net du renginiai: atidaryta vieno video kūrinio paroda „Kiberatletas“, nagrinėjanti savybes, būdingas profesionaliam kompiuterinių žaidimų žaidėjui (e-sportininkui), o Roberto Narkaus performansas – pokalbių šou „Atkirtis kompromisui“ – kvietė į viešą diskusiją aptarti menininkų bendruomenei rūpimus klausimus.

Laidos svečias – metų knygos rinkimuose dalyvaujančios knygos „Žalčių karalienė“ autorius Vytautas V. Landsbergis.

Naujienos iš užsienio. UNESCO susirūpinus nykstančių kalbų likimu, prisiminta ir ladinų kalba, anksčiau plačiai vartota Osmanų imperijoje gyvenusių sefardų, taip pat Prancūzijoje, Italijoje, Nyderlanduose, Maroke, Jungtinėje Karalystėje. Ši kalba – tai unikalus senosios ispanų ir hebrajų kalbų darinys su turkų, arabų, graikų kalbų priemaiša. Ši kalba ėmė plisti, kai XV amžiaus pabaigoje žydai buvo genami iš Ispanijos, daugelis apsigyveno tuometėje Osmanų imperijoje. Ladinų kalba nyksta, bet Turkijos žydų bendruomenė stengiasi ją išlaikyti.

Ved. Gerūta Griniūtė.