Veranda. Teisingas paveikslo kabinimas, vertingų baldų restauravimo politika, vienodėjantys namai ir spalvos galia erdvėje

Kaip kabinti paveikslą namuose?

Namų interjeras sunkiai įsivaizduojamas be paveikslų, reprodukcijų ar nuotraukų. Tačiau neretai jų kabinimas kelia keblumų. Dauguma paveikslų aplinkoje atsiranda atsitiktinai, netinkamame aukštyje, nepriderinti prie kitų dekoro elementų. Klausimas – ar tai būtina daryti? Interjero dizainerės Anos Drutel teigimu, dauguma net ir neįsivaizduoja meno kūrinio paskirties privačioje erdvėje. O neseniai dažnas naujakurys nė nesileisdavo į kalbas dėl autorinio darbo namuose.

Baldų restauravimas.

Išsaugoti – toks yra senus baldus restauruojančių profesionalų tikslas ir misija. Robertas Švelnikas – Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro restauratorius, dirbantis su seniausiais ir vertingiausiais muziejų eksponatais. Kokia istorinė vertybė pateks į rankas – pirmiausia priklauso nuo baldų restauratoriaus kvalifikacijos. Pasirodo, sunkiausia dirbti su baldais, kuriuos kažkas jau bandė pataisyti. ,,Yra toks dalykas kaip mėgėjiškas restauravimas – buitinis. Kai žmonės pagalbinėmis priemonėmis – vinimis – bando susitvarkyti daiktą. Ima plaktuką, vinį ir konstrukcinius mazgus tiesiog perkala. O dar ,,geriau‘‘- suvilgo sintetiniais klijais, pavyzdžiui, PVA‘‘.

Nauji miesto rajonai: atsitiktinumas ar sistemos pinklės?

Vilniaus ar kito didmiesčio neįsivaizduojame be plėtros – naujų kvartalų ir rajonų. Vienos naujos gyvenvietės kuriasi užmiestyje, kitos – miegamuosiuose rajonuose, trečios – bando įsisprausti net nedidelėje tuščioje Senamiesčio erdvėje. Sostinėje naujų gyvenamųjų rajonų spektras – platus. Pasak architektų, namai ir aplinka vienodėja, vyrauja utilitarus požiūris į viešąsias erdves, nyksta kultūrinio darinio aspektai.

Spalvos galia erdvėje.

Interjero dizaineriai pastebi, lietuvių meilė skandinaviškai lietuviškam pilkumui interjeruose pamažu slopsta. Atsiranda drąsesnių spalvinių sprendimų. Spalvos interjere ima atlikti tam tikrą stilistinę koncepciją – priklausomai nuo to, ko siekiama – aplinką sušildyti, atvėsinti, paryškinti ar prislopinti. Kaip žaisti splavomis ir ko vengti kuriant namus?

Ved. Violeta Baublienė ir Aistė Mažutytė.