Labas rytas, Lietuva II d. Dėl klimato kaitos žiemos trukmė susitraukė dvigubai: kaltas žmogus ar tai – natūralus procesas?

Antrąją „Labas rytas, Lietuva“ dalį pradedame klausimu: kaip pavadinti savo vaiką? Studijoje – Vilniaus civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Jolanta Kuzmienė. Laidos vedėjai Ugnei Siparei ji pristatys neįprasčiausių vaikų vardų sąrašą, taip pat pabandys paaiškinti, kuo besiremdami tėveliai bando sugalvoti kuo originalesnius vardus.

Nors vardų tema itin įdomi, nukeliaukime į „Kalendoriaus“ rubriką. Joje – pasakojimas apie desertą, dėl kurio nė vienas žmogus galėtų netekti žado. Pasakojimas apie vyšnią šokolade. Pirmą kartą desertas vartotojams buvo pristatytas Jungtinėse Amerikos Valstijose 1929 metais Niujorke. Po 91 metų šiuos saldumynus iš vyšnių ir šokolado gamina ta pati įmonė. Gardumynas jau žinomas visame pasaulyje. Gaminamas ne tik pramoniniu būdu, bet ir namuose, todėl nereikėtų stebėtis receptų įvairove. Mat kiekviena šeimininkė turi savąjį ir perduoda iš kartos į kartą.

Saldu ir gardu, tačiau eikime prie kitos, šiomis dienomis ypatingai aktualios temos. Studijoje – klimatologas Justinas Kilpys. Lietuvoje didžiausi pokyčiai stebimi žiemos laikotarpiu – anot pašnekovo, Lietuva nūnai turi ne keturis mėnesius žiemos, kaip tai būdavo prieš keliasdešimt metų, o du. Taip pat specialistas pastebi, kad klimatas ne tik šiltėja, bet ir slenka: kai kuriais rudens mėnesiais, pavyzdžiui, rugsėjį, temperatūra būna aukšta, kai ir vasarą.

Vėl prie saldaus ir gardaus – tačiau šįkart verslo srityje. Kaip didysis kunigaikštis Gediminas siųsdavo laiškus talentingiausiems, kviesdamas atvykti į Vilnių, taip ir po šimtų metų Lietuvos sostinė norėtų tapti gabiausių verslininkų centrų. Tiesa, kuo pasidžiaugti turime ir šiandien – praėję metai Lietuvos startuoliams buvo įsimintini. Skaičiuojama, kad inovatyvių įmonių skaičius šalyje jau artėja prie tūkstančio, o pritrauktų investicijų suma siekia daugiau kaip 166,5 mln. eurų. Tikimasi, kad šie augantys skaičiai padės garsinti Vilniaus vardą pasaulyje. Apie tai – kolegų pasakojime.

Nauji metai – nauji namai. Pakalbėkime apie interjerą. Ar pilka spalva – nuobodi? Anaiptol, ji gali tapti maloniu fonu kasdienybės scenarijui, o taip pat norint atskleisti kitų ryškesnių spalvų grožį. Be to, pilka gali atrodyti visiškai skirtinga pasitelkus skirtingas faktūras. Apie visa tai kalba naujas dizainerės Eglės Prunskaitės-Braziulės interjeras, suprojektuotas Vilniaus centre esančiame renovuotame name. Iš trijų numatytų kambarių penkiadešimt vieno kvadratinio metro ploto bute perplanuoti du, juos skiria monolitinė siena. Nedideliam butui, pasak dizainerės, daug erdvės suteikia aukštos lubos, aukštis pabrėžiamas ir beveik du metrus su puse siekiančiomis durimis, ir geometrinių formų šviestuvais, kurie, kaip ir kiti akcentai – parinkti juodos spalvos.

Laidos pabaigoje Paulius Šironas pristatys, kiek turėsime laisvadienių.

Ved. U. Siparė

Ved. U. Siparė