Panorama. Retorika aštrėja: Lenkijos ministras pirmininkas apkaltino Putiną skleidžiant melą apie Varšuvos vaidmenį II Pasauliniame kare

Neapmokestinamųjų pajamų matematika. Poryt didėja neapmokestinamasis pajamų dydis. Jis bus 350 eurų. Finansų ministerijos skaičiavimu, daugiau pajamų dėl to, palyginti su šiemet, atliks daugumai dirbančiųjų, pavyzdžiui, gaunantiems minimalią algą – 11 eurų kas mėnesį. Bet Buhalterių ir auditorių asociacija sako: sulaužiusi pernai duotą pažadą, valdžia iš tikrųjų labiausiai nuskriaudė būtent uždirbančius mažiausiai. O tai esą parodo, kaip Lietuvoje suprantamas skurdo mažinimas.

Ugniagesių premijoms neliko premijų. Be didesnių algų kitąmet liekantys ugniagesiai, negaus ir žadėtų premijų. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento vadovas sako, kad pinigų neliko, nes jie išleisti išmokant viršvalandžius. Profsąjungų atstovai atkerta, kad viršvaldžius tenka dirbti, nes trūksta žmonių. Jei to nebūtų, taip sparčiai netuštėtų darbo užmokesčio fondas, pinigų liktų ir premijoms.

Įšaldomos kompensuojamųjų vaistų kainos. Siekiant, kad kompensuojamųjų vaistų kainos negalėtų didėti, kitais metais jos bus įšaldomos. Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos pasiūlytoms naujovėms rengiant naująjį kainyną, kuris turi įsigalioti kitų metų antrąjį ketvirtį. Ministro Aurelijaus Verygos teigimu, šiuo metu galioja praktika, kai kai kurie gamintojai didina tų vaistų kainas, kurias jau buvo sumažinę. Esą tai pasireiškia, kai tam tikrų vaistų trūksta, o gamintojai tuo pasinaudoja ir, norėdami daugiau uždirbti, kelia kainas.

Mirė aktorius Remigijus Sabulis. Šalies vadovai reiškia užuojautą mirus tetaro ir kino aktoriui Remigijui Sabuliui, jam buvo 65-eri. 2008-aisiais įsteigus nacionalinio kino apdovanojimus „Sidabrinę gervę“, aktorius Remigijus Sabulis buvo tarp laimėtojų, tąkart jis įvertintas už vaidmenį Algimanto Puipos filme „Nuodėmės užkalbėjimas“.

Pradėtas tyrimas dėl incidento Kryžių kalne. Teisėsauga pradėjo ikiteismiinį tyrimą dėl galimo kryžių su Honkongo protestus remiančiais užrašais išniekinimo ant Kryžių kalno Šiauliuose. Už viešosios pagarbos vietos išniekinimą gresia viešieji darbai, bauda arba laisvės atėmimas iki trejų metų. Pareigūnai vertino socialiniame tinkle „Twitter“ paskElbtus įrašus, kuriuose matyti, kaip kinų turistė besityčiodama nusviedžia tolyn kryžių, pastatytą Honkongo protestuotojų garbei.

Ginčai dėl Holokausto. Seime nauja iniciatya – norima pripažinti, kad Lietuva ir lietuvių tauta nedalyvavo Holokauste. Tokios idėjos autorius valstietis Arūnas Gumuliauskas sako, kad Lietuvos valstybė tuo metu buvo okupuota, todėl Holokauste nedalyvavo. Žydų bendruomenės pirmininkė teigia, kad už tokį žingsnį Lietuva gali sulaukti tarptautinės bendruomenės kritikos.

Lenkija apkaltino Rusiją melu. Lenkijos ministras pirmininkas apkaltino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną skleidžiant melą apie Varšuvos vaidmenį Antrajame pasauliniame kare. Putinas pastarosiomis savaitėmis negaili kritikos Lenkijai kaltinadamas ją antisemitizmu ir sakydamas, kad Vakarų šalys atsakingos už Antrąjį pasaulinį karą, nes nuolaidžiavo nacių režimui.

Kinija skyrė įkalinimo bausmes už neteisėtą medicinos praktiką trims tyrėjams, susijusiems su kūdikių genų redagavimo skandalu, pranešė valstybinė žiniasklaida. Naujienų agentūros „Xinhua“ pranešime sakoma, kad šios projekto vadovui He Jiankui skirta treji metai įkalinimo ir 3 mln. juanių (384,5 tūkst. eurų) bauda. Be to, jam buvo uždrausta kada nors dirbti reprodukcinės medicinos srityje

Miškų kirtimų (ne)ribojimas. Vyriausybė pritarė siūlymams mažinti kirtimus saugomų teritorijų ir ūkiniuose miškuose. Taip pat įstatymo pataisos numato plėsti miškų, kuriuose draudžiami kirtimai, plotus. Tačiau aplinkosaugos organizacijų teigimu, siūlomi pakeitimai – neesminiai, o saugant miškus reikėtų ne tik biržes mažinti, bet ir kirtimo normas. Miškų savininkai sako, kad nenumatyta, kaip realiai būtų kompensuojama už ūkinės veiklos ribojimą.

Pirmadienį Vyriausybė pritarė atnaujintam nacionaliniam energetikos ir klimato srities veiksmų planui 2021–2030 m. Jame numatyti artimiausio dešimtmečio Lietuvos veiksmai kovojant su klimato kaita, rašoma pranešime žiniasklaidai. Iki metų pabaigos šis planas bus pateiktas Europos Komisijai, kuri iki 2020 m. birželio turėtų pateikti nacionalinių planų vertinimą.

Karščio banga kursto gaisrus Australijoje. Visuose Australijos regionuose fiksuota didesnė nei 40-ies laipsnių temperatūra, o užėjusi karščio banga dar labiau sustiprino gaisrus. Ypač bloga padėtis Viktorijos valstijoje. Ugnis priartėjo prie antrojo pagal dydį šalies miesto Melburno. Gaisrai supa ir tūkstančius vasarotojų vaizdingame Viktorijos Rytų Gipslando regione. Padėčiai prastėjant sostinė Kanbera atšaukė naujamečius fejerveRkus, bet didžiasias šalyje miestas, Sidnėjus, atsisako tai daryti.

Naujoje Nacionalinio Mikalojaus Konstantino Čiurlionio muziejaus ekspozicijoje – Lietuvos dailės istorija nuo 14 iki 19 amžiaus. Parodos kuratoriai sako, ją papasakoti nėra lengva, nes dalis kūrinių išblaškyti karų. Dalis ekspozicijoje rodomų eksponatų – itin reti ir muziejaus salėse matomi pirmą kartą.

Ved. Marijus Žiedas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau