Labas rytas, Lietuva I d. Motociklu Kolumbiją apkeliavęs Linas Ramanauskas: kultūrinis šokas, bet buvo verta

Gruodžio 20 d., penktadienis. Liko vos penkios dienos iki Kalėdų! Šį penktadienį su žiūrovais sveikinasi laidos vedėja Ugnė Siparė, kuri, atvertusi kalendorių, praneša dar vieną naujieną – šiandien yra kalėdinių megztinių diena! Kartu su U. Sipare studijoje Gabrielė Kloniūnaitė ir Justė Tamošaitienė. Jos pristatys naujausias žinias bei naujienas iš spaudos ir portalų.

Po trumpos įžangos – tradicinės penktadienio kino naujienos. Jose – Devintoji „Žvaigždžių karų“ juosta pasakos istoriją, nutikusią po filmo „Paskutinis džedajus“ įvykių. Taip pat žiemą priminsianti snieguota kalėdinė pasaka iš Norvegijos visai šeimai „SukeistI Kalėdų seneliai 2. Pamirštos kalėdos“. Ir juosta jaukiam vakarui su draugais ar antrąja puse – Romantinė komedija „Vienišos širdys“.

Nukeliaukime į Meksiko miestą. Jame – smagus bruzdesys. Klounai išsiruošė į piligriminį kelią. Jie keliauja į Gvadalupės bazirliką. Šv. Mergelės jie prašo apsaugos sau ir šeimoms. Šiai klounų tradicijai – daugiau nei 30 metų.

Pamatę, kokios Meksiko klounų tradicijos, grįžkime į Lietuvą. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre lankėsi daugelis. Tačiau retas žiūrovas yra buvęs kitoje scenos pusėje. Pasižvalgyti kviečiame po 1974 metais pastatytą ir 46 sezoną skaičiuojantį operos ir baleto teatrą. Plačiau – Simonos Stanapėdytės pasakojime.

Rubrika „Kalendorius“. Šiandien gimė Lietuvos estrados dainininkas Antanas Šabaniauskas. Dainavimo pradėjo mokytis pas Jurbarko katalikų bažnyčios vargonininką Joną Pocių. Sūnų motina augino viena ir lėšų leisti į mokslus neturėjo, materialiai padėjo Jungtinėse Valstijose JAV gyvenusi teta. Antanas Šabaniauskas nuvykęs į Italiją, įstojo į saleziečių kongregacijos katalikų vienuolyną, vėliau persikėlė mokytis į Veroną. Iki šiol Antanas Šabaniauskas laikomas populiariausiu tarpukario Lietuvos mažosios scenos artistu.

„Labas rytas, Lietuva“ studijoje – pokalbis su keliautoju Linu Ramanausku. Jis dalinasi savo įspūdžiais iš kelionės po Kolumbiją. Tiesa, kiek neįprasta – tris savaites jis keliavo tik motociklu. Keliautojas pasakoja, kad nors pirmomis dienomis juto kultūrinį šoką, ilgainiui priprato ir, kaip pats sako, norėtųsi dar bent kartą grįžti.

Surimtėkime. Studijoje – IT ekspertas Marius Pareščius. Jis, kartu su I. Sipare, aptarė naują kibernetinį pavojų – atskleista, kad sukčiai atakuoja .LT domenų savininkus. Anot eksperto, buvo aptikta sukčiavimo schema, kuri Lietuvoje naudojama apie mėnesį. TIek laiko siukčiams užteko, kad galėtų apgauti apie 500 įmonių.

Kartu su signatarais prisiminkime tai kas vyko beveik prieš trisdešimt metų, kai Lietuva atkūrė nepriklausomybę. Egidijus Klumbys prisimena šoką, kai kovo 11-ąją, po Aukščiausiosios tarybos sprendimo atkurti nepriklausomybę, grįžo į Kauną ir prie Laisvės paminklo nebuvo nei vieno švenčiančio žmogaus. Klumbio teigimu, vienybę tuomet lėmė tai, kad visi norėjo laisvės ir niekas dar nesiginčijo kokia laisva Lietuva turėtų būti.

Dar viena spaudos apžvalga.

Ved. Ugnė Siparė