Laba diena, Lietuva. Politologė apie trečiąjį Vyriausybės gimtadienį: priežasčių pakelti šampano taurę – nedaug

Kassavaitinis politologės komentaras. Mykolo Romerio universiteto lektorė Rima Urbonaitė aptaria Lietuvos Vyriausybę, kuri funkcionuoja jau trečius metus. Laidos pašnekovė teigia: „Treji metai – nemažas laiko tarpas. Nuveikti darbai galėtų nulemti, ar gimtadienio tortas bus valgomas su liūdesiu ar su džiaugsmu. Deja, progų pakelti šampano taurę daug nebus.“ Politologė aptaria Vyriausybės įvykdytas reformas, problemiškiausias – sveikatos ir švietimo – sritis, taip pat Sauliaus Skvernelio galimus veiksmus priimant valstybės biudžetą.

Europos Sąjungos lyderių derybų rezultatai. Briuselyje baigėsi Europos Sąjungos lyderių susitikimas. Daugiausia dėmesio ir diskusijų šalių vadovai skyrė „Brexito“ klausimui, taip pat priėmė įsipareigojimą – iki amžiaus vidurio pereiti prie klimatui neutralios ekonomikos. Plačiau apie Europos Sąjungos lyderių derybas – Lietuvos ambasadorė Europos Sąjungoje Jovita Neliupšienė.

Jungtinės Karalystės rinkimus laimėjo konservatoriai. Jungtinės Karalystės premjero B. Johnsono Konservatorių partija penktadienį laimėjo parlamentinę daugumą. Pirmalaikių visuotinių rinkimų rezultatai rodo, kad toriams atiteks 326 iš 650 vietų Bendruomenių Rūmuose, tai reiškia, kad jokia kita partija jų neįveiks. Rinkėjų apklausos po ketvirtadienio rinkimų prognozavo konservatoriams 368 mandatus. Žadama, kad B. Johnsonui laimėjus rinkimus, „Brexitas“ tikrai įvyks. Ar dėl to nerimauja Britanijoje gyvenantys lietuviai?

Nepriklausomybės Akto atkūrimo signatarai. Vladimiras Jarmolenko prisimena, kad jau išvakarėse buvo aišku, jog išrinkti deputatai paskelbs atkuriantys Lietuvos nepriklausomybę. O laisvi, pasak jo, tapo, kai buvo išvesta Rusijos kariuomenė. Šiandien signataras džiaugiasi, kad visuomenė vis labiau pakantesnė, tačiau nerimauja, kad žmonės per mažai skaito.

„Žaliosios Europos“ kaina. Europos Sąjungos (ES) šalių, išskyrus Lenkiją, lyderiai po intensyvių derybų Briuselyje penktadienio naktį sutarė iki 2050 metų pereiti prie klimatui neutralaus ekonomikos modelio. Ką reiškia ši „žalioji ekonomika“, domėjosi Jurgita Čeponytė.

Taršių automobilių apmokestinimas. Seime kelią skinasi iniciatyva apmokestinti taršius automobilius. Mokestis nuo kitų metų balandžio būtų taikomas kaskart keičiantis mašinos savininkui, jo nemokėtų tik registruojantieji sunkesnius nei pusketvirtos tonos ar senovinius automobilius. Plačiau apie planuojamą įvesti mokestį – aplinkos ministras Kęstutis Mažeika ir buvęs aplinkos ministras Kęstutis Navickas.

Visuotinis mokslininkų suvažiavimas. Ilgalaikės mokslo ir studijų finansavimo didinimo programos pasigenda ir mokslininkai. Visuotiniame suvažiavime jie teigė, kad rūpesčių daug – nyksta universitetai, neaiški švietimo kryptis, o pats mokslininko darbas vargiai apmokamas. Pasak mokslininkų sąjungos pirmininko, į problemų sprendimą turėtų įsitraukti ne tik visuomenė ir patys mokslininkai, bet ir Seimas, Vyriausybė bei Prezidentūra.

„Brexito“ scenarijus. Studijoje viešinti užsienio naujienų redaktorė Živilė Račkauskaitė, inofrmuodama apie neišvengiamai ateisiantį „Brexitą“, teigia: „Nors Borisas Johnsonas skelbia, kad „Brexitas“ įvyks jau sausio 31-ąją, visgi po šio žingsnio laukia daugybė procesinių laiptelių.“ Ž. Račkauskaitė prideda, jog B. Johnsono rinkiminės kampanijos varikliuku buvo neblėstanti „Brexito“ idėja, kuria, panašu, britai pasitiki.

Kuriamas meškų rezervatas. Telšių rajone, Žvėrinčiuje, ketinama įkurti pirmą Lietuvoje meškų rezervatą: čia norima apgyvendinti neteisėtai paimtas ir laikytas meškas. Kita vertus, Telšių urėdijos atstovai sako, jog rezervato įkūrimui dar nėra tinkamai pasiruošę. Plačiau apie galimai Telšių rajone atsirasiantį meškų rezervatą – gamtotvarkos specialistė Edita Lydienė ir Žvėrinčiaus įkūrėjas Petras Dabrišius.

Didžiųjų miestų Kalėdų eglių kaina. Kaip ir kiekvienais metais, didieji Lietuvos miestai stojo į grožio kovą, kas šiais metais sugebės šalies gyventojus ir svečius nustebinti gražesne miesto kalėdine egle. LRT.lt pabandė suskaičiuoti, kiek šiais metais kalėdinėms eglutėms išleido 10 didžiausių šalies miestų. Apie žaliaskarių kainą – LRT.lt portalo žurnalistas Jonas Deveikis.

Imbierinė Lietuva. Klaipėdoje būsimi virėjai ir konditeriai iš imbierinės tešlos iškepė ne tik tradicinius kalėdinius namelius, bet ir visą Lietuvą simbolizuojančius objektus: cukraus mase sulipdė net Trakų ir Gedimino pilis.

Socialinių tinklų naujienos. Jas pristato Audra Avižiūtė.