Panorama. Jungtinėje Karalystėje baigiasi pirmalaikiai rinkimai (su vertimu į gestų k.)

Pensijų ir mokesčių naujovės. Parlamentarai vieningai parėmė Gitano Nausėdos siūlymą prie pensijų didėjimo pridėti dar tris su puse euro. Seimas taip pat nusprendė lėčiau nei pernai planavo mažinti dirbančiųjų mokesčius ir plėsti mokėsiančių nekilnojamojo turto mokestį gyventojų ratą.

Briuselyje – nesutarimai dėl ES biudžeto. Prezidentas Gitanas Nausėda Briuselyje dalyvauja Europos Vadovų Tarybos derybose. Briuselyje viešintis prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį už biudžetą atsakingam Europos Komisijos nariui Johannesui Hahnui pristatė Lietuvos pastabas dėl būsimojo daugiamečio bendrijos biudžeto. Lietuva kritikuoja dabartiniame biudžeto projekte maždaug 27 proc. mažėjančius asignavimus sanglaudos politikai. Taip vadinamos lėšos, skirtos mažinti ES šalių atskirtį.

Išvados po incidento „Achemoje“. Trečiadienį Jonavos pakraštyje esančios bendrovės „Achema“ azoto rūgšties UKL gamybos agregate, dėl neaiškių priežasčių suveikė apsaugos sistemos įrenginys, nuo bendrovės pusės nusidriekė oranžiniai dūmai. Dėl situacijos ketvirtadienį Jonavos rajono savivaldybėje vyko pasitarimas.

LRT tyrimas: dvigubas Kinijos žaidimas. Kol Lietuvos valdžia oficialiai deklaruoja gerus ekonominius santykius su komunistine Kinija, jos valstybinė energetikos bendrovė yra pasirengusi padėti baltarusiams parduoti Astravo atominės elektrinės energiją – to, ko Lietuva labiausiai nenori. Ta pati Kinijos energetikos bendrovė dalyvauja ir Lietuvos strateginiuose energetikos projektuose.

Griežta įmonių patikra – skylėta. Po LRT tyrimo, Vyriausybės Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisija pareiškė, kad ji atlieka tik konkrečių sandorių ir juose dalyvaujančių įmonių patikrą. Tačiau, ar planuojama inicijuoti kinų valdomos bendrovės patikrinimą dėl grėsmės nacionaliniam saugumui, kol kas nekomentuojama. Energetikos ministras sako, kad pernai sugriežtinti įstatymai leidžia tikrinti ne tik investuotojus, bet ir strateginių objektų rangovus.

Jungtinės Karalystės rinkimai – verdiktas dėl „Brexito“. Jungtinėje Karalystėje baigiasi pirmalaikiai rinkimai, vadinami svarbiausiais per dešimtmečius. Jie virto neoficialiu antruoju referendumu dėl „Brexito“. Išvargintoje daugiau kaip trejų metų nežinios ir kaip niekada susiskaldžiusioje visuomenėje „Brexito“ tema nustelbė ideologinius ginčus ir premjero bei opozicijos lyderio nepopuliarumą. Borisas Johnsonas tikisi gauti daugumą, kuri leistų įvykdyti pažadą išstoti iš Europos Sąjungos, bet apklausos netikslios, ir, kaip iš Londono praneša Edvardas Špokas, tebėra įmanomi visi scenarijai.

Rusija keršija: išsiunčiami Vokietijos diplomatai. Rusija paskelbė išsiunčianti du Vokietijos diplomatus, keršydama Berlynui už dviejų savo pasiuntinių išsiuntimą. Vokietija vadina Maskvos sprendimą nepagrįstu ir sako, kad gali imtis papildomų priemonių. Jos prokurorai paskelbė, kad Sakartvelo pilietybę turintis buvęs čečėnų kovotojas Zelimchanas Changošvilis Berlyno centre rugpjūtį nušautas Rusijos valstybės užsakymu. Vladimiras Putinas jį pavadino banditu ir teroristu. Žudikas sučiuptas, žiniasklaida jį įvardijo kaip buvusį Rusijos specialiųjų pajėgų karį.

Vokietija kritikuoja JAV dėl sankcijų. Ir Vokietija, ir Europos Komisija perspėjo Jungtines Valstijas nesikišti, kai žemieji parlamento rūmai Vašingtone pritarė sankcijoms dėl dujotiekio „Nord Stream“. Įstatymas numato įšaldyti tiesėjų turtą aktyvus ir atimti Amerikos vizas. Dėl sankcijų kitą savaitę dar turi balsuoti Senatas. Vokietija pareiškė, kad išorės kišimąsi atmeta: esą Europa pati sprendžia dėl energetikos politikos. Briuselis pareiškė, kad statyba skaidri ir deramai prižiūrima. Penkios Europos bendrovės statybą žada baigti per mėnesį.

Nauji tyrimai po gaisro Alytuje. Po gaisro Alytuje padangų perdirbimo įmonėje, užterštose teritorijose auginami galvijai kol kas nebus naikinami. Ūkininkai išsireikalavo papildomų tyrimų – ar galvijų pienas užterštas dioksinu. Tačiau veterinarijos tarnyba sako, kad rezultatai greičiausiai nesikeis ir galvijus teks naikinti. Žemės ūkio ministras žada, kad visi nuostoliai bus kompensuoti.

Atidaryta nauja kultūros erdvė. Vilniuje, Goštauto gatvėje, nuo 1963 m. veikė kino teatras „Planeta“, vėliau pervadintas į „Skalviją“. 2000-aisiais dėl lėšų stygiaus antroji salė buvo uždaryta ir kurį laiką čia veikė kompiuterinių žaidimų kambarys, vėliau – Šarūno Barto studija. Nuo šiol Vilniaus miesto tarybos sprendimu erdvė atvira visuomenei. Čia bendradarbiaus iki šiol kartu jau dirbusios orgnizacijos, „Skalvija“, ir medijų edukacijos, gamybos ir tyrimų centras „Meno avilys“.

Ved. Marijus Žiedas